Anasayfa / GENEL / Gülen örgütü tehlikesi Kırmız Kitap’a giriyor
kirmizi-kitap

Gülen örgütü tehlikesi Kırmız Kitap’a giriyor

Başbakan Erdoğan, Köşk’e çıkarsa ilk MGK’da paralel yapıyla mücadele için adımlar atacak.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilerek Çankaya Köşkü’ne çıkması halinde “paralel devlet yapılanmasıyla” yürütüleceğini açıkladığı mücadelenin en kritik hamlesini, “Kırmızı Kitap” olarak da bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde yapılacak değişiklik oluşturacak.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELESİ DEVAM EDECEK

Habertürk’ün Ankara temsilcisi Bülent Aydemir’in haberine göre; yeni dönemde, “ulusal güvenliği tehdit eden yapılanmalar” Türkiye’nin iç tehdit tanımları arasında yer alacak. Başbakan Erdoğan, hemen her konuşmasında paralel yapı ve devletin güvenliğini tehdit eden unsurlarla mücadele edileceğini vurguluyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanı adaylığının açıklandığı ve vizyon belgesinin kamuoyuna ilan edildiği törenlerde de Çankaya Köşkü’ne çıkması durumunda bu mücadelenin asla aksamayacağı mesajını verdi.

“MÜCADELEMİZ KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDECEKTİR”

“Milletimizin takdir etmesi durumunda eğer Cumhurbaşkanı seçilirsek, paralel devlet yapılanması ile mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir” diyen Erdoğan, vizyon belgesinin açıklandığı törende mücadelenin kodlarını şöyle açıkladı:

“Nasıl devlet din üzerinde tahakküm kuramaz ise, dini topluluklar da devlet ve diğer dini gruplar üzerinde tahakküm kuramaz. Dini istismar eden örgütlerin devlet içinde yapılanmasına, paralel devlet yapıları kurmasına, devletin gücünü kendi çıkarları için kullanmasına elbette izin verilemez. Demokratik devlet bunun güvencesidir.”

KIRMIZI KİTAP’A GİRİYOR

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıkarsa, yeni dönemdeki mücadelede en stratejik adım, MGSB ile gelecek. “Kırmızı Kitap” olarak da adlandırılan MGSB’nin güncellenerek Paralel Yapı’nın iç tehdit unsuru olarak ulusal güvenlik tehditleri arasında yer alacağı belirtiliyor. Ankara kulislerinde, Erdoğan’ın seçilmesi durumunda Cumhurbaşkanı olarak başkanlık edeceği ilk MGK toplantısında bu konuyu gündeme getireceği vurgulanıyor.

MGK’DA MASAYA YATIRILIYOR

2010’da Siyaset Belgesi’nde yapılan değişiklikle, “irtica” gibi soyut kavramlar tehdit olmaktan çıkarılmıştı. Bu yılın şubat ayında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da söz konusu yapı, “halkımızın huzurunu ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler” olarak kayda geçirilmişti. Kırmızı Kitap, değişikliklerle ilgili gerekli taslak çalışmalar tamamlandıktan sonra MGK toplantısında masaya yatırılıyor. Toplantıda, görüşülüp karara bağlanıyor. 5 yılda bir gözden geçirilen belgede, Türkiye’nin iç-dış tehdit algılamalarına yönelik ifadeler yer alıyor ve Türkiye’nin güvenlik siyaseti buna göre şekillendiriliyor.

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’nün nefes borusu kesildi

MGK’ya sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgütün, finansal ayağı kırıldı. 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar …

mgk

PKK-PYD/DAEŞ terör koridoruna izin yok

MGK bildirisinde “Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği …

mgk

OHAL ile FETÖ’yü ezmeye devam

Mili Güvenlik Kurulu sonrası açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu …

1 Yorum yapıldı

  1. Hüseyin Doğan

    PKK nın otuz senede yapamadığını . bu Gülen örgütü bir yılda yaptı.ulan nasıl teşkilatlamışlar dindarım ayaklarıyla.her tarafa sızmışlar.Aile ve Sosyal güvenlik bakanlığına bir sızmışlar.bütün engelli vatandaşların maaşlarını kestirmişler çeşitli bahanelerle.niye çünkü her evde bir engelli vatandaş var aşşağı yukarı.bilerek kestiriyorlarki millet bir daha Ak partiye oy vermesin diye.Buradan sesleniyorum bu bakanlıktaki bütün paralelci haşaşiler temizlensin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir