Anasayfa / GENEL / Gül çiftinin eski danışmanı FETÖ’den tutuklandı
gul2

Gül çiftinin eski danışmanı FETÖ’den tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün Ankara’daki kadın yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada kapsamında eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanı Ayşe Yılmaz tutuklandı. Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının ardından Yılmaz, Hayrünnisa Gül’ün danışmanlığını yapmaya başladı.

Tanık ifadesinde Yılmaz’ın “sohbet grubu kurulmasında öncü olduğu ve kendi evinde toplantılar yaptığı” belirtildi. Örgütün kripto haberleşme programı olan ByLock’u kullandığı belirlenen Yılmaz’ın, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in “kurtarma çağrısının” ardından Bank Asya’ya 10 bin 365 lira para yatırdığı tespit edildi. Yılmaz’ın 15 Temmuz darbe girişimine kadar 4 çocuğunun FETÖ’ye ait olduğu belirlenen okullarda öğrenim gördüğü aktarılırken, eşinin KHK ile kapatılan Vakıflar Yönetim Kurulu’nun üyesi olduğu ifade edildi.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu Ayşe Yılmaz, 2002’de başbakanlık koltuğuna oturan Abdullah Gül’ün  danışmanlığını yapıyordu. Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının ardından Yılmaz, Hayrünnisa Gül’ün danışmanlığını yapmaya başladı.

Ayşe Yılmaz, Cumhurbaşkanı Gül’ün 2008’de Türkiye’yi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip onuruna verdiği akşam yemeğine katılan isimlerdendi.

Gül çifti Çankaya Köşkü’nden ayrıldıktan sonra da danışmanlığı devam eden Yılmaz’ın kadrosu Eylül 2016’da Kültür Bakanlığı’na geçti.

Önce serbest, sonra yakalama

Kısa süre önce gözaltına alınan Yılmaz, Ankara 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı, 9 Haziran’da serbest bırakıldı.

Savcılığın itirazı üzerine 4. Sulh Ceza Hakimliği, Yılmaz hakkında yakalama kararı çıkardı.

Kararda, ‘şüphelinin çocuklarını KHK ile kapatılmasına karar verilen örgüte ait olduğu tespit edilen okullara kapatılıncaya kadar göndermesi, ayrıca örgüt liderinin Bank Asya’yı kurtarın talimatından sonra Bank Asya’daki hesabında artışa gitmesi ve diğer deliller göz önünde bulundurulanarak, Ayşe Yılmaz hakkında verilen adli kontrol kararının yetersiz kalacağı’ belirtildi.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir