Anasayfa / GENEL / Gezici soytarılar hadi İzmir’deki felaket için de eylem yapın!
izmir-chp1

Gezici soytarılar hadi İzmir’deki felaket için de eylem yapın!

Aşırı yağışları telafi edemeyen alt yapısı dolayısıyla yağmura direnemeyen İzmir yine sele teslim oldu.

Bugün, saat 04.00 sıralarında başlayan sağanak yağış, haftanın ilk gününün yoğunluğuyla birleşince yaşamı adeta durdurdu. Özellikle saat 07.00’den itibaren şiddetlenen sağanak yağış, tüm kenti etkilerken, işyerine gitmek isteyen çok sayıda vatandaş yollarda kaldı.

samil-izmir

Yollar ve caddelerin göle dönmesi nedeniyle özellikle Ankara yolu, Altınyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere yolu ve Talatpaşa Bulvarı’nda trafik tıkandı. Araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, Yeşildere yolu’nda trafik Halide Edip Adıvar Caddesi’ne yönlendirildi, Tepecik köprü altı ve Şehitler Caddesi trafiğe kapatıldı.

This slideshow requires JavaScript.

BASMANE GARINI SU BASTI

Konak Alt Geçit’te suyun yükselmesinden dolayı trafik aksayarak devam etti. Çınarlı Yunuslar Tim Amirliği önündeki alt geçiti ve Basmane Garı’nı da su bastı. Trafiğin tüm kent genelinde durması nedeniyle vatandaşlar, otobüs duraklarında kalabalık oluşturdu. Vatandaşların İZBAN Metrosu’nu kullanması nedeniyle vagonlarda izdiham yaşandı. Bazen metro seferlerinde de aksamalar yaşandı. Trafik yoğunluğuna hasarlı kazaya karışan veya suya girdiği için yolda kalan araçlar eklenince trafik çilesi işkenceye dönüştü.

İTFAİYE DE SULAR ALTINDA

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bir bölümü de, Meles deresinin yükselmesi nedeniyle yağmurdan nasibini aldı, su bastı. Kent içindeki yağmur sularının toplandığı en büyük dere olan Meles’in denizle buluştuğu noktada taşmanın eşiğine gelmesi yetkileri alarma geçirdi. Şehitler Caddesi zaman zaman trafiğe kapatıldı. Meles çaşının Yeşildere bölümünde taşması nedeniyle dere kenarındaki evler de su altında kaldı. Yağmurdan etkilenen enerji hatları nedeniyle iletişimde de sorun yaşandı. İnternet zaman zaman kesilirken, AKS 110 İtfaiye’nin santraline ulaşılamadı. Çok sayıda ev ve işyerini su bastığı, mazgalların patladığı kentte perişan olan vatandaşlar, yağmurdan korunmak için ilginç yollara başvurdu, kendi imkanlarıyla da suları tahliye etmeye çalıştı.

SEFERİHİSAR YAĞMURA TESLİM

İzmir’in sakinşehir unvanlı ilçesi Seferihisar’a bugün saat 05.00 ile 09.00 satleri arasında metrakareye 83.4 metreküp yağmur düştü. İzmir’in ilçeleri arasında en çok yağış alan yer olan Seferihisar’da Camikebir, Çolak İbrahim Bey ve Turabiye Mahalleri’ndeki İZSU tarafından daha önce ıslah edilen dört derenin taşması nedeniyle cadde va sokaklar dereye döndü. İlçe merkezindeki onlarca ev ve işyerini su bastı. Seferihisar Belediyesi ve Kapalı Pazaryeri’nin çevresi suyla doldu. Tahiye çalışmaları sürerken, uzun süre belediye giriş-çıkış yapılamadı. Camikebir Mahallesi’ndeki Atalay Kent Sitesi bahçe ve istinat duvarı sel suları nedeniyle park halindeki iki otomobil üzerine yıkıldı. Otomobilerde maddi hasar meydana geldi. Derelerden gelen sular nedeniyle eferihisar-İzmir Karayolu 1.5 saat süreyle trafiğe kapatıldı. Trafik geçici olarak yolun diğer bölümünden çift yönlü verildi. Sığacık, Ulamış ve Tepecik Mahalleri’nde cadde ve sokaklar dereye döndü. İZSU, cadde ve sokaklardaki tıkanan rögarların açılması için çalışmalarını sürdürürken, vatandaşlarda kendi imkanmlarıyla evlerine giren suyun tahliyesine başladı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri ve İZBETON’a bağlı ekipler, 670 personel, 192 araç, 92 motopomp, 42 iş makinesi, 18 kamyon, 19 iş makinesi, 5 vinç, 4 adet vinçli kamyon, 29 kanal aracı ve 24 çekiciyle kentin kritik noktalarında çalıştığı açıklandı. Çalışmalarda İZSU’ya kanal temizleme hizmeti veren müteahhitlerin ekipmanları da kullanılıyor.

REKOR YAĞMUR

İzmir Meteroloji Bölge Müdürü Murat Şahin, Kıyı Ege ve İzmir’de, bir gün öncesi tahminlerinde olduğu gibi kuvvetli ve şiddetli yağışların etkili olduğunu açıkladı. Şahin, saat 05.00 ile 09.00 arasında Seferihisar’da metrekareye 83,4 kilogram, İzmir Güzelyalı’da ise 53,6 kilogramla şiddetli sınıfa giren yağış gerçekleştiğini, yağışların perşembe günü kesileceğini açıkladı.

 

 

SOSYAL MEDYADA İZMİR İSYANI

Sele teslim olan İzmirliler Twitter’dan isyan etti. İzmir Belediyesi için sosyal medyada ‘Odun dağıtacağına alt yapıyı güçlendir’ yorumları yapıldı.a

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

trol

PKK’nın İzmir’deki trollerine operasyon

Sosyal medyada terör örgütü PKK’nın propogandasını yaptıkları belirlenen 10 kişi gözaltına alındı. İzmir’de sosyal medya …

portakal

İzmir’in rezilliğiyle gurur duyan Portakal!

Fox Tv Anahaber sunucusu Fatih Portakal, İzmir’deki sel görüntülerinin hoş olmadığını fakat notunun AAA olduğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir