Anasayfa / GÜNDEM / Gazetecilere göre Karadayı’ya gözaltı sürpriz değil
ismail-hakkı-karadayı2

Gazetecilere göre Karadayı’ya gözaltı sürpriz değil

NTV canlı yayına katılan gazeteciler, eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Eski Genelkurmay Başkanı em. Org. İsmail Hakkı Karadayı’nın ifadesi alınmak üzere Ankara’ya gönderilecek olmasını değerlendiren gazeteciler, gelişmenin sürpriz olmadığını söyledi. 28 Şubat döneminin tüm komuta kademesinin tutuklanmasının ardından böyle bir kararı beklediklerini söylediler.

Avni Özgürel:

Bana öyle geliyor ki yakın geçmişte emir komutada görev alan generallerin işaret ettiği bir komutandı. Kendilerinin tutuklanmasına rağmen onun neden çağrılmadığından şikayet ediyorlardı. Kendilerinin emri ile hareket ettiklerini söylüyorlardı. Bu nedenle şaşıracak bir şey değil bence. Sayın Başbakan zaman zaman gözaltılardan şikayet etti “Dalgalarda boğuluyoruz” gibi çıkışlar yaptı. Bu gözaltıların yeniden başlayacağının işareti midir? Zannetmiyorum.

Bu düzeyde bir gözaltı soruşturmada sona gelindiğinin işareti. Diğer davalarda hatırlarsınız İlker Başbuğ da son aşamada gözaltına alınmıştı.

Fikret Bila:

O dönemin Genelkurmay Başkanıydı. Diğer komutanlar tutuklanmıştı. Çevik Bir’in çağrısı vardı bir nevi suç duyurusuydu. Biz onun emir komutasında görev yaptık, suç işlemedik diyordu. Savcı bugün ifadesini alacak ama sonra kararı ne olacak bilinmiyor. Karadayı’nın gözaltına alınması soruşturmanın uzamasına neden olabilir. Bilgi ve belgeler Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Başsavcılığı’na ve TBMM Araştırma komisyonu’na gönderilmişti.

Fenerbahçe Orduevi’ne polislerin gitmesi yerine davet edilebilirdi. Ben kendisi ile yaptığım bir görüşmede gelecek davete uyacağını söylemişti. Karadayı dışında tüm komutanlar tutuklandı, daha fazla gözaltı olacağını zannetmiyorum.

İsmail Küçükkaya:

Ben öncelikle sürpriz olmadığını söylemek istiyorum. Özellikle son 3-4 gündür Çevik Bir ve avukatlarının mesajları, başvuru ve talepleri vardı. Bir ve arkadaşları “Biz talimatları o zamanki Birinci Başkan olan Orgeneral Karadayı’dan aldık” diyorlardı. Dolayısıyla dinlenmesi, iddiaların sorulması gerekiyordu, burada bir sürpriz yok. Sürpriz olan şu; o döneme ilişkin işadamları düzeyinde sorgulamanın gelişmesine dair beklenti vardı.

Aylardan beri gündemi meşgul eden soruşturmalar var. Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat… Bunlar kendi içinde farklı olmakla birlikte aslında özünde Türkiye’nin yakın tarihinde siyasete müdahalelerin sorgulanması. Bu kapsamda birleştirilir, süreci uzatır… Yeter ki bunlar söz konusu olurken bazı kişiler mağdur edilmesin, yargı uzamasın.

Bu soruşturmayla ilgili yarım kaldığına dair soru işaretleri vardı. 28 Şubat süreci aslında her şeyden önce kuşkusuz demokrasiye müdahaleydi ama 12 Eylül’den bile büyük sermaye hareketlerinin transferiydi. Bunların incelenmediğine dair ciddi kuşkular vardı. Zannediyorum oraya gidecek iş.

Bu işin medyayla ilgili kısmının bittiği kanaatindeyim. Medyanın rolü tartışılmıştı ama benim izlenimim medyayla ilgili uzamayacağı yönünde.

28 Şubat ile ilgili kamuoyunda fazla tartışma da yok. Şundan dolayı, o dönemin demokrasiye müdahale olduğu ve olağanüstü sermaye hareketliği yaşandığı, bazı işadamlarının bankalarına el konulduğu gibi görüş birliğine varılan dönem. Karadayı’ya askeri boyutu sorulacaktır kuşkusuz. Onun da söyleyecekleri kuşkusuz şöyle; “Milli Güvenlik Kurulu kararıyla alınmıştır” diyebilir. Belki MGK kararlarını açıklamasına girebilir. Batı Çalışma Grubu irdelenecektir. Buna ne kadar yanıt verir Karadayı’ya kalmıştır.

MEDYAGUNDEM

28subat2

28 Şubat’ın utanç belgesi

Türkiye’yi dinsizleştirmek ve köklerinden uzaklaştırmak için başlatılan 28 Şubat postmodern darbesinin bir utanç belgesi daha …

altayli

Tarihin lanetlediği adam!

Merhum Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki REFAH-YOL Hükümeti’nin düşmesine neden olan 28 Şubat darbesinin arkasındaki en büyük …

adogan3

28 Şubat’ın son kalesi; Hürriyet

20 yıl önce postmodern darbeyle hükümet deviren aktörlerin tamamı değişti. Sadece 28 Şubat’ın arifesinde “Karargah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir