Anasayfa / GÜNDEM / Gazetecilere 50 liralık zarf skandalı!
mhp-diyarbakir

Gazetecilere 50 liralık zarf skandalı!

MHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Teyar Karakoç’un çözüm süreciyle ilgili görüşlerini açıkladığı basın toplantısı ardından, toplantıyı izleyen basın mensuplarına içinde para bulunan kapalı zarfların dağıtılmak istenmesi krize neden oldu.

Basın toplantısı ardından partinin basın sorumlusu olduğunu söyleyen bir kişi gazetecilere kapalı zarf vermeye başladı. Verilen zarfın kapalı olmasından şüphelenen gazetelerin çoğu zarfı almayı reddetti. Zarfın içinde davetiye veya basın açıklaması olduğunu zannederek alan bir gazeteci, daha sonra meslektaşlarının uyarısı ile zarfı açtı ve içinden çıkan 50 liralık banknotu götürüp geri verdi.

Olay twitter üzerinden kısa sürede yayıldı. Bunun üzerine MHP İl binasında gazetecilere açıklama yapan İl Başkanı Mehmet Teyar Karakoç, basın mensuplarına zarf vermek isteyen kişiyi derhal disiplin kuruluna sevk edeceklerini söyledi. 15 yıllık siyaset hayatında böyle bir olayla karşılaşmadığını belirten Mehmet Teyar Karakoç, gazetecilere karşı böyle bir yaklaşımın kabul edilemez olduğunu belirtti ve basın mensuplarından özür diledi. Karakoç, konuyla ilgili Genel Merkez nezdinde de girişimlerde bulunacağını sözlerine ekledi.

BASIN KURULUŞLARI KINADI

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Kaçar, ortak açıklamada olayı kınadı. Gazetecilerin basın toplantısını bir görev olarak izlediği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: “Bizler bölgede görev yapan gazeteciler, çalıştığımız kurumlardan emeğimiz karşılığında hak ettiğimiz ücret- maaşı alan ve bu meslekle hayatını idame ettiren insanlarız. Ne bir siyasi partinin, ne bir kurumun vereceği paraya ihtiyacımız olmadığını, hiçbir kurumun veya siyasi partinin açıklamasını da para karşılığında yazmadığımızı, bundan sonra da yazmayacağımızı buradan belirtmek istiyoruz. MHP İl Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu hareket ne kadar ahlaktan yoksun ise zarfı almak da o derece ahlaksızlıktır. Bu bölgede görev yapan gazeteciler her zaman, insan hakları, adalet ve demokrasi için halkın haber alma özgürlüğü amacıyla görev yapmışlardır. Bu görevleri yaparken şehit olmuş, yaralanmış, şiddete maruz kalmış, gözaltına alınmış veya tutuklanmıştır. Bütün bunlar ortada iken, bölgemizde gerçek anlamda gazetecilik yapan arkadaşlarımızın tamamı hiçbir zaman kendilerine yönelik böyle onursuzca bir teklife prim vermemiş ve bundan sonra da vermeyecektir. MHP İl Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu hareketi şiddetle kınıyoruz.” (dha)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir