Anasayfa / GENEL / Fuat Avni’yi ABD mi Türkiye’ye servis etti?
fuatavni-abd

Fuat Avni’yi ABD mi Türkiye’ye servis etti?

TİB davasında bilirkişi olarak görev yapan adli bilişim uzmanı ve Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Halil Öztürkçi: “Fuatavni’nin kimliği ve gizli yazışmaları aylardır biliniyordu. Fuatavni’nin gizli yazışmaları ABD tarafından verilmiş olabilir. Önümüzdeki dönemde bu yazışmaların devamı gelecektir.”


17 Aralık operasyonundan bu yana Pensilvanya örgütünün sosyal medyadaki tetikçisi Fuatavni’yi konuşuyoruz. Polis, yargı ve bürokrasideki paralel örgüt elemanlarının mesajlarını Twitter üzerinden paylaşan Fuatavni, aslında farkında olmadan attığı her adımda Paralel suç örgütü hakkında açılan davaya zemin hazırlıyor.

Peki Fuatavni neden aylardır bulunamıyor? Biliniyor ama uzantılarına ulaşmak için faaliyet göstermesine izin mi veriliyor? Paralel örgütün işlediği bilişim suçları ile nasıl mücadele edilecek?

Bu soruları Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı (TİB) davasında bilirkişi olarak görev yapan ve Paralel medyanın saldırılarına maruz kalan, adli bilişim uzmanı, Bilgi ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Halil Öztürkçi’yi sorduk.
Halil Öztürkçi örgütün TİB’den bu yana işlediği bütün bilişim suçlarını SABAH’a anlattı.

-TİB davasında bilirkişi olarak görev aldınız. Bir bilişim suçları uzmanı olarak bu yapının yasadışı dinlemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilirkişilik konusunda açıklayamayacağım birçok detay var. Ancak şunu söyleyebilirim yasadışı dinlemeleri tespit eden çalışmalarımız oldu. Soruşturma konusu şuydu. TİB’de yasadışı bir dinleme yapıldı mı yapılmadı mı? Bilirkişi olduğum için bu konuda konuşmam uygun olmaz ama yasadışı dinlemelerin yapıldığını söyleyebilirim sadece.

-“TİB binası yıkılmadan gizli dinleme ağı çözülemez” denilmişti. Sizce o binayı yıkmaya gerek var mı?

Büyük bir sistem. Belki işin karmaşıklığını göstermesi açısından söylenmiştir. Bence o binayı yıkmaya gerek yok. İşin ehli olan kişiler belli bir süre içerisinde çalışma yaparsa bence binayı yıkmaya gerek yok.

ARTIK YASADIŞI DİNLEME YAPAMIYORLAR

-Türkiye’de telefon görüşmeleri nasıl dinleniyor? Bunun birden fazla yöntemi var mı?

Normal şartlarda bu dinlemeler yasal yollarla olmalı. Yani mahkemeden izin alınarak olmalı bütün dinlemeler. Telefonlara yerleştirilen casus yazılımlarla olabilir. Böceklerle ortam dinlemesi yapılabilir. Bir de gizli ödenekten alındığı söylenen sonra kaybolan dinleme cihazları var. Bunlar bir panelvanın arkasına yerleştirilir. Belli bir bölgedeki baz istasyonlarından daha güçlü bir sinyal yayarak bütün telefon görüşmeleri bu mobil cihaz sayesinde yasadışı dinleme yapılabilir.

-Hala bu yapı tarafından yasadışı dinlemeler yapılıyor olabilir mi?

Bence yasal yöntemlerin suistimal edilmesiyle yapılan bir dinleme benim şahsi kanaatime göre artık yapılmıyor.

-Fuatavni meselesine gelince. Neden tespit edilmesi bu kadar uzun sürdü?

Fuatavni’yi yakalayamamak bu kadar imkansız olabilir mi? Bu sorunun cevabı evet. Ben de bir hesap oluşturup yakalanmadan sosyal medyada paylaşımlar yapabilirim.

FUATAVNİ FARKLI ÜLKELERİN SUNUCULARINI KULLANIYOR

-IP adreslerine ulaşmak bu kadar zor mu?

Twitter IP adreslerini açtı diyelim. İnternette IP numaranızı saylayarak çok kolay mesajlaşabilirsiniz. Ben Twitter’a bağlanmadan önce başka ülkelerdeki sunuculara bağlanabilirim. Rusya, Fransa ve ABD gibi üç tane atlama noktası belirleyip bu yazışmalarımı sürdürebilirim. ABD sadece Fransa’daki adrese ulaşabilir. Fransa da Rusya’daki adrese ulaşır. Bu yöntemle gerçek kullanıcıya ulaşmak çok zor.

-İstihbaratın bu konuda biraz yavaş hareket ettiği yönünde eleştirilere katılıyor musunuz?

Bence uzun bir süredir Fuat Avni’nin kim olduğu biliniyordu. İşin boyutunu görmek adına biraz daha sessiz kalmayı tercih ettiler. Devlet olayın boyutunu anlamak Fuatavni ile iletişim kuranları çözmek için bence bir süre bekledi.

FUATAVNİ AYLARDIR TAKİP EDİLİYORDU

-Fuatavni’nin gizli yazışmalarını medyada ilk okuduğunuzda ne düşündünüz?

Konteks olarak doğrudur ya da yanlıştır gibi bir şey söyleyemem. Onlardan beklenir mi diye soruyorsanız evet onlardan beklenir diyebilirim.

-DM’lerin okunamayacağı söyleniyor. Bu işin uzmanı olarak siz de DM’lerin hiçbir şekilde okunamayacağını mı düşünüyorsunuz?

Evet o konu çok tartışıldı. Twitter’ın bu konuda bir açığı olduğu uzun zamandır biliniyordu. Ben de bunun üzerine çalışmalar yapıldığını biliyordum. Hatta Fuatavni’nin gizli yazışmalarına ulaşıldığı ve hesabın kimler tarafından yönetildiği biliniyordu.

-Bir de haberlerde kullanılan bazı Tweetlerin 185 karakterden oluşmasını bir çelişki görüyor musunuz?

Twitter’da 185 karakter varsa buna “fake” diyebiliriz. Ama bu gizli yazışmaları yayınlayan gazete buna bir açıklama getirdi. Birkaç tweet bir araya getirilerek yayınlandığı söylendi. İnternetten rahatlıkla ulaşılabilir.

-Gazetelerde yayınlanan gizli yazışmaların Twitter ekran görüntüsünden farklı olmasına ne diyeceksiniz?

Sistemden nasıl data çektiğinizle ilgili bir durum o. Çok fazla bir espirisi yok. Twitter’ın doğrudan bir ekran görüntüsü olması gerekmiyor.

-Sizce bu gizli yazışmaların devamı gelebilir mi?

Devamı elbette gelebilir. Devlet kurumlarının elinde ne kadar belge ve bilgi var şu an için bilmiyoruz. Benim asıl anlayamadığım şu; bu yapı gizli yazışmalar konusunda neden bu kadar rahat davrandı.

-Bu gizli yazışmalara başka nasıl ulaşılabilmiş olabilir?

Twitter’ın ABD yönetimine kabadayılık yapma şansı yok. Bu gizli yazışmaları ABD tarafından servis edilmiş olabilir. Karşılıklı diplomasiyle bir yazışmalara ulaşılmış olabilir.

FUATAVNİ BANA DA SALDIRDI

-Fuatavni sizinle de uğraştı mı?

TİB’deki yapmış olduğumuz çalışma ile ilgili Fuatavni benimle de uğraştı bir dönem. Beni İran ajanı ilan etti. Ailemin Hizbullahçı olduğunu yazdı. Yazdıklarının %10’u doğrudur demiyorum doğru olabilir diyorum.

-Gülen medyasının da size saldırdığını biliyoruz

Evet bilirkişi raporunu teslim etmeden önce Rotahaber, Taraf, Zaman, Bugün saldırıya geçti. Bizim hevesimizi kırmak için yoğun çaba sarfettiler. Zamanında çok bilirkişi ayarladıkları için bizi de ayarlanmış zannettiler. Binlerce öğrencim var. Benim adaletten ayrılmayacağımı herkes bilir. Bana kimse var olanı yok, yok olanı da var yazdıramaz.

-Daha önceki seçimlerde gündemi Paralel örgütün yasadışı dinlemeleri belirlemişti. Bu seçimlerde gündemi Fuatavni’nin gizli yazışmaları mı belirleyecek?

Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi operasyonlar olabilir. Ama kez atakların karşılıklı olacağını düşünüyorum. Şu an için kimin elinde ne var bilmiyoruz. Fuatavni gizli yazışmalarında ne kadar yayınlandı onu da bilmiyoruz. Devamında ilginç detaylar okuyabiliriz. Ama biz adaletten ayrılmamamız gerekir.

(İSA TATLICAN/SABAH)

MEDYAGUNDEM

trol2

İşte isim isim FETÖ’nün trol çetesi

Türkiye’yi sosyal medya üzerinden dizayn etmeye çalışan FETÖ’nün trol hesapları deşifre oldu. Savcılık psikolojik harekatta …

avni6

FETÖ’nün yeni Fuat Avni hücresi yakalandı

Devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri yasadışı yöntemlerle ele geçirip sosyal medyada yayınlayan FETÖ’nün …

avni

Fuat Avni’nin terör albümü!

FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında, örgüt tabanını yönlendirmek için kullanılan Fuat Avni isimli Twitter …

2 Yorumlar

  1. aslan parçası

    rotahaber var yaaa………….hani it fuatın yazdığı site……korkma Ünal titre

  2. sen bilir kişimisin ne imiş ip adresi tespit edilemez miş ya kardesim hangi cagdasın sen fiziksel mac adresi var o tespit edilmisse o bilgisayarı kapatmak zormu bence mit herseyi tespit etmistir isterse haber dunyayı 7 defa dolassın ama fiziksel ip değişmez ilk gelen routere bildirir bu bulunmussa geris zaten bulunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir