Anasayfa / GENEL / Firavun Sisi’nin Mısır’ında yahudileri kahraman gösteren Müslümanları aşağılayan dizi!
misir-sisi

Firavun Sisi’nin Mısır’ında yahudileri kahraman gösteren Müslümanları aşağılayan dizi!

Ramazan ayında Mısır’da yayına başlayan ‘Yahudi Mahallesi’ dizisi Arap dünyasında tepkiyle karşılandı. Çünkü dizideki bütün Yahudi karakterler melek gibi tasvir edilirken Müslümanlar cahil ve kötüler. Diziye tepki gösteren siyasi yorumcular geçtiğimiz ay Mısır’da yürürlüğe giren ancak henüz uygulanmayan pek çok yasanın İsrail’in lehine olmasından kaynaklanacak tepkileri azaltmak adına Sisi’nin halka Yahudi sempatisi kazandırmaya çalıştığı öne sürülüyor.


Ramazan ayına özel televizyon dizileri, Arap coğrafyasının birçok ülkesinde geleneksel Ramazan eğlencesi haline geldi. İftar sonrası yayınlanan ve büyük ilgi gören dizilerin sayısı azımsanmayacak boyutta. En çok ilgiyi ise Suriye ve Mısır yapımları çekiyor. Suriye’de yayınlanan, 1930’lu yıllardaki Fransız işgali dönemini konu alan “Bab-el Hara” isimli Ramazan dizisi ciddi bir hayran kitlesine ulaşmış hatta birçok Arap ülkesinden Şam’daki dizi setine turistik ziyaretler düzenlenmişti. Bu yıl büyük ses getiren ve Mısır’da yayınlanan Ramazan dizisi ise geleneksel olanlardan epey farklı. “Yahudi Mahallesi” isimli dizi Kahire’de geçiyor ve Mısır ordusu subayı Ali ile Leyla adlı Yahudi bir kadının aşkını anlatıyor. Birinci bölüm 1948 Büyük Arap-İsrail savaşı sırasındaki Kahire’ye düzenlenen hava saldırısı görüntüsüyle başlıyor. Açılış sahnesinde, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler bir İsrail hava saldırısı sırasında birlikte sinagoga sığınıyorlar. Bu saldırı sırasında mahalledeki Yahudilerin kahramanlıkları sahneleniyor.

İSRAİL TARİHİNDE BİR İLK

İlk bölümün yayınlanmasının ardından Mısır’ın İsrail büyükelçisi facebook sayfasında ilk defa Yahudilerin gerçek insani halleriyle temsil edildiğini ifade etti. Büyükelçi dizi yapımcılarına tebriklerini de iletti. İsrail tarihinde ilk kez, Mısır’da yayınlanan bir yapımı böylesine büyük bir coşkuyla karşıladı. Oysa ki Mısır-İsrail ilişkilerinde televizyon dizilerinin kötü bir sabıkası var. 2002’de yayınlanan “Atsız Şövalye” Yahudi karşıtı bulunmuş ve iki ülke arasında ciddi bir diplomatik krize neden olmuştu. 2012’de Adel İmam’ın oynadığı Naji Atallah Takımı adlı dizi de İsrail’de büyük tepki toplamıştı.

DİZİNİN SİYASİ PERDE ARKASI

Bazı siyasi yorumcular bu dizinin büyük bir siyasi oyunun parçası olduğunu iddia ediyor. Geçtiğimiz ay Mısır’da yürürlüğe giren ancak henüz uygulanmayan pek çok yasanın İsrail’in lehine olmasından kaynaklanacak tepkileri azaltmak adına; darbe yönetiminin halka Yahudi sempatisi kazandırmaya çalıştığı öne sürülüyor. Yorumcular Sina bölgesinde Mısır-İsrail ortaklığında yeni ve tehlikeli bir sürece girileceğine dikkat çekiyorlar. “Yahudi Mahallesi” sadece Arapların değil dünya kamuoyunun da ilgisini çekti. New York Times yazarı David Kırkpatrick kaleme aldığı makalede Mısır televizyonlarında şok etkisi uyandıran sempatik Yahudiler ifadelerini kullandı. Her bölümü olay yaratan dizi önümüzdeki günlerde daha hararetli tartışmaların merkezinde olacağa benziyor.

SOSYAL MEDYADA EN ÇOK TARTIŞILAN BAŞLIK OLDU

“Yahudi Mahallesi” yayınlandığı günden itibaren Arap dünyasında sosyal medyanın en çok tartışılan başlıklarından biri oldu. Bu tartışmalara ünlü oyuncular, siyasi yorumcular, tarihçiler, din adamları ve pek çok kesimden insan katıldı. Müslüman karakterlerin genel itibariyle bilgisiz, tutucu ve zayıf karakterli; Hristiyanların ahlak yoksunu, Yahudi karakterlerin ise bir melek gibi yansıtıldığını düşünenler çoğunlukta. Dizinin senaristi Madhat Al-Adil yapım ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Farklı kültürlerin yaşadığı kozmopolit bir Mısır portresi çizmeye çalıştık. Kimseye açık olarak Hristiyan, Yahudi ve Müslüman demedik. Neticede Yahudiler’in dini ne olursa olsun onlar Mısırlı” Diğer yandan Mısır’daki Yahudi cemaatinin başkanı Magda Haroun ise sosyal medyadaki hesabında dizinin tarihsel hatalarla dolu olduğunu ifade ederek tepkisini ortaya koydu.

(Yeni Şafak)

MEDYAGUNDEM

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

feto-misir

Feto münafığından darbeci münafığa dua!

Teröristbaşı Fetullah Gülen son konuşmasında Mısır’ın eski müftüsü ve darbeci Sisi’nin savunucusu Ali Cuma’ya övgüler …

misir2

Mısır halkı darbeci Sisi’ye karşı yeniden sokaklarda

Mısır’da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor. Önceki …

1 Yorum yapıldı

  1. Yoksa bizdeki müslüman görünümlü kripto yahudi Sabataycı medya patronlarından orada da mı var? Ya da yahudisever münafık paralel medyadaki dizi yapımcılarının bu işte parmağı olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir