Anasayfa / GENEL / Finansal terörist “Fitch” suçunu itiraf etti!
fitch

Finansal terörist “Fitch” suçunu itiraf etti!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Not görünümünü durağanda bıraktı. Tam da Cumhurbaşkanlığı sistemi için referanduma gidildiği bir süreçte gelen bu karar, asıl hedefin başkanlık sistemi olduğunu gösterdi. Fitch yaptığı açıklamada da ağzındaki baklayı çıkardı, Türkiye’yi hedef almalarının sebebibib referandumda evet çıkması ihtimali olduğunu itiraf etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Standard & Poors (S&P) Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.

Fitch, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu, ‘yatırım yapılabilir’ düzeyinin bir basamak altına (BB+) çekti. Not görünüm ise ‘durağan’ olarak açıkladı.

BÖYLE İTİRAF ETTİLER

Fitch’in yaptığı açıklamada asıl çarpıcı bir nokta var. Fitch’in açıklamasında Türkiye’nin notunu düşürmesine neden olan etkenlerin içinde en çok ağırlığa sahip olanlar kısmında şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi ve güvenlik konularındaki gelişmeler ekonomik performansın ve kurumsal bağımsızlığın altını oydu. Siyasi ortam istikrar kazanabilir ancak ciddi güvenlik sorunları devam edecek. Anayasal reform süreci devam ediyor, Fitch’e göre, Mart’da veya Nisan’da gerçekleşmesi muhtemel referandumda eğer kabul edilirse dengelerin bozulduğu bir sistem yerleşecek.”

Fitch’in açıklamasında, ekonomik büyümenin 2016 yılının 2’nci yarısında keskin bir şekilde düştüğü ve Türkiye’nin son yıllardaki performansının altında olduğu belirtilerek, hızla toparlanmasının beklendiği belirtildi.

Fitch, 2016 yılının 3. çeyreğinde yüzde 1.8 olarak gerçekleşen daralmanın ardından bir kıpırdanma beklendiğini ancak bu kıpırdanmanın Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve güvenlik koşulları, kısa vadede TL’nin değer kaybı ve düşük iç talep nedeniyle zayıf kalacağını öne sürdü. Fitch ayrıca başkanlık sistemine yönelik eğilimin gerçekleşmesinin Türkiye’ye denetim ve dengelerin zayıfladığı bir sistem getireceğini savundu.

Fitch’in bu açıklaması aslında bir tehdit… Türk halkı “referandumda hayır kazanırsa Türkiye rahatlar, aksi olursa kriz” denilerek tehdit ediliyor. Bu da not kararının ne kadar yanlı ve tamamen finansal bir terör boyutu olduğunu gözler önüne seriyor.

MEDYAGUNDEM

avrupa

AB’den küstah açıklama

Suriyeli sığınmacıları her seferinde siyaset malzemesi haline getiren AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

katar2

Katar’da Türkiye’yi duyan marketlere koştu!

Türkiye’den kargo uçaklarıyla gönderilen gıda ürünleri Katar’a ulaşarak raflardaki yerlerini aldı. Bu gelişme marketlerin sosyal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir