Anasayfa / GENEL / Fetullahçılardan alçakça ihanet
FETO-ihanet

Fetullahçılardan alçakça ihanet

Kobani olaylarında Ş.Urfa emniyet amiri olan M.B.’nin, Paralel Yapı’nın, polisi zaaf içinde gösterme planı uyarınca, kendisine gelen istihbaratı gizlediği ortaya çıktı. Paralel amir açığa alındI.


Paralel Yapı’ya bağlı emniyet amiri M.B. Kobani olaylarıyla ilgili istihbaratı, bölgede olay çıkması için kasıtlı olarak üstlerinden gizledi. Geçen yıl Kobani’deki DAEŞ saldırılarının ardından Türkiye’de patlak veren olaylar sırasında Şanlıurfa’da emniyet amiri olan M.B.’nin Terörle Mücadele’ye bilgi akışı sağlamadığı saptandı. İç soruşturmada polisler “Biz istihbaratı whatsapp’tan bildirmiştik” deyince foyası meydana çıkan M.B. açığa alındı.

PARALELLERE PASİF DİRENİŞ EMRİ

Emniyette yuvalanan ve kendilerini gizleyen Paralel polisler, kendilerine verilen “pasif direniş” emri doğrultusunda görevlerini yerine getirmeyerek, emniyeti zaaf içinde bırakmaya ve ‘yetersiz kaldığı’ algısı yaratmaya çalışıyor. Terör olaylarına göz yuman hatta tuzak kuran Paralel polislerin bir diğer hedefi de emniyet müdürlerinin görevden alınmasını sağlamak ve Paralel Yapı’yla mücadelenin önünü kesmek. Bunun için öncelikle İstihbarat Şube Müdürlüğü’ndeki personel seçildi. Şanlıurfa’da da Paralel Yapı kendisine yönelik operasyonları engellemek amacıyla sinsi planlarını devreye soktu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kararı ile Şanlıurfa İstihbarat Şube Müdürü R.Y. 12 Eylül 2014’te eğitim vermek üzere Pakistan’a gitti. Bu süreçte aynı şubede görevli uzun yıllar istihbarat birimlerinde çalışan emniyet amiri M.B. vekaleten şube sorumlusu oldu.
Bu esnada Suruç’taki gerilim 19-23 Eylül tarihleri arasında zirveye çıktı. Bu dönemde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne, yaşanan ve yaşanacak olaylarla ilgili istihbari bilgiler gelmeyince, Suruç’ta provokatörlerin istediği tablo oluşmaya başladı.

“WHATSAPP’TAN BİLDİRDİK”

Terör Polisi’ne de hiçbir istihbari bilgi gelmediği için yetkililer açık kaynaklar ve terör örgütüne bağlı internet sitelerinden bilgi almaya başladı. Bu durumu öğrenen Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nce bölgede görevli istihbarat memurları emniyet binasına çağrıldı. Bunca olay yaşanmasına rağmen neden herhangi bir bilgi verilmediği soruldu. İstihbarat polisleri de devamlı hareket halinde olduklarından dolayı da “ABCR” isimli whatsapp grubundan tüm anlık bilgileri üst makama ulaştırdıklarını belirtti. Polis memurlarının “ABCR” isimli whatsapp grubundaki paylaşımları görülüp, 19-23 Eylül arasında sistem üzerinden gönderilen istihbari bilgi ve evrakların müdüriyet makamında bulunmadığı tespit edilince tutanak tutuldu.

EMRİ DE ‘MARDİN İMAMI’ VERDİ

O sırada polis memurlarını arayan M.B.’ye memurlar, İl Emniyet Müdürlüğü’nde olduklarını ve ilettikleri istihbari bilgilerin İl Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşmaması üzerine buraya çağırıldıklarını söyledi. Bu konuşma üzerine M.B. 25 Eylül’de, bilgi ve belgelerin paylaşıldığı whatsapp grubundan ayrıldı. M.B.’nin bu süreçte istihbarat polislerinden gelen bilgileri kendi imzası ile İstihbarat Daire Başkanlığı’na, dış dağıtım listesindeki illerin istihbarat şube müdürlüklerine gönderdiği fakat “iç dağıtımlı” olarak Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere Terörle Mücadele ile ilçe emniyet müdürlüklerine bilgi akışı sağlamadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine M.B. açığa alındı. M.B’ye “İstihbaratı gizle” emrini de Mardin’de yaşayan ‘Paralel imam’ın verdiği belirlendi.

MÜDÜRLER: BİLGİ AKIŞI OLMADI

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan disiplin soruşturması kapsamında polis memurları S.H., A.B., ile il emniyet müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin ifadesi alındı. S.H. ile A.B. ifadelerinde anlık paylaşım için kurulan whatsapp grubu üzerinden şube müdürünün bilgilendirildiği, gruptaki tüm paylaşımları şube müdür vekilinin de gördüğünü, iç-dış istihbari dağıtıma ise şube müdürünün karar verdiğini belirtti. İl emniyet müdür yardımcıları ile şube ve ilçe emniyet müdürleri de ifadelerinde bu kritik süreçte kendilerine herhangi bir istihbari bilgi akışının olmadığını belirtti.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

1 Yorum yapıldı

  1. Tüm terör örgütlerinin son günlerde artan saldırılarının nedeni Ak partiyi chp ile koalisyona zorlamaktır. ama işe yaramayacak biz bu oyunu gördük mesajı aldık gerekeni yapacağız. gerekirse her birimiz birer nefer olarak cephede savaşacak ve bu ülke siyasetini silahla dizayn etmeye çalışanlara göğsümüzü siper edeceğiz. Ak parti chp koalisyonu olmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir