Anasayfa / GENEL / Fetullah Gülen’e hiç beklemediği yerden darbe
gulen-misir

Fetullah Gülen’e hiç beklemediği yerden darbe

Paralel yapı Gülen örgütüne en büyük darbelerden biri hiç beklemediği bir ülke olan Mısır’dan geldi. Mısır askeri yönetimi, örgüte bağlı Uluslararası Selahaddin okuluna baskın düzenledi.


Kahire’deki güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, geçtiğimiz ay onlarca müfettiş, Selahaddin okuluna gelerek, Türk öğretmen ve personelin pasaportlarını topladı. Çalışanların oturma ve çalışma izinlerini kontrol eden müfettişler, evrakları eksik olan Türk personeli okuldan uzaklaştırdı. Okulda çalışan onlarca Türk öğretmen ve görevlıden sadecenin 4’ünün izinlerinin tam olduğu ve diğerlerinin okula gelmeyi kestiği öğrenildi.

Türk çalışanları okuldan kovan müfettişler, okuldaki müfredata da müdahale ederek, Türkçe derslerini toptan yasakladı. Daha da ileri giden Mısır yönetimi, okul içerisinde bulunan Türkçe kitapların da kaldırılması talimatını verdi. Selahaddin Okullarının içerisinde asılı olan Türk bayrakları da indirildi.

Konuyla ilgili, okul yönetiminden resmi bir açıklama gelmedi ancak Türk öğretmen ve veliler durumdan son derece rahatsız. Süperhabertv’ye konuşan ve adının açıklanmamasını isteyen bir öğrenci velisi “İşim dolayısıyla Kahire’de yaşıyorum. Paralelcilerin Türkiye’de yaptıkları beni okuldan iyice soğutmuştu, ama çocuğumuzun eğitimi hatırına sessiz kalıyordum. Türk öğretmenlerin kovulması ve Türkçe derslerinin yasaklanmasıyla, okulun, Mısır’daki diğer okullardan farkı kalmadı. Bizim ve çocuklarımızın yaşadığı korku da işin cabası. Dönem tatilinde çocuğumu başka bir okula vereceğim. Hem bu yapıya ödediğimiz binlerce doların vebalinden de kurtulmuş olurum” dedi. Aynı veli, diğer birçok öğrenci velisinin de kendisiyle benzer düşüncede olduğunu belirtti.

MISIR’I TERK EDECEKLER

Paralel çetenin çok yakında Mısır’ı terk etmek zorunda kalacağı konuşuluyor.

Oysa çete mensupları, daha baştan darbeci Sisi’ye büyük destek vermişti. Çetenin sözcüsü Zaman Gazetesinin Mısır Temsilcisi, Mısır basınına verdiği bir röportajda, Başbakan Erdoğan hakkında “diktatör” kelimesini kullanmış, röportajın Türk basınına yansımasının ardından sözlerini inkar etmişti. Zaman temsilcisinin yalanı ise, röportajın İngilizce tam metninin Youtube ‘da yayınlanmasıyla ortaya çıkmıştı.

Halkın meşru oylarla işbaşına getirdiği Mursi iktidarının devrilmesine ses çıkarmayan Gülen örgütünün Mısır’daki temsilcileri, darbenin ardından televizyonlara çıkarak, Mursi’yi yerme ve Sisi’yi övme kampanyalarına da etkin destek vermiş, kendilerinin Türkiye Cumhuriyetine değil Mısır’a bağlı oldukları ve Erdoğan’ın politikalarını kabul etmediklerini söylemişlerdi.

Paralel Yapı Mısır’daki bu kıskactan kurtulmak için çalışanlarını da baskı altında tutarak baskınla ilgili tek bir kelimenin bile dışarıya sızmaması için takip altına almış durumda.

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

feto-misir

Feto münafığından darbeci münafığa dua!

Teröristbaşı Fetullah Gülen son konuşmasında Mısır’ın eski müftüsü ve darbeci Sisi’nin savunucusu Ali Cuma’ya övgüler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir