Anasayfa / GENEL / FETÖ’nün son şifreli haberleşme yöntemi
feto-site

FETÖ’nün son şifreli haberleşme yöntemi

FETÖ’nün kullandığı ByLock yazışma programının MİT tarafından deşifre edilmesinin ardından örgüt içindeki haberleşmenin ‘Eagle’ isimli şifreli programla yapıldığı belirlendi.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, FETÖ’ye ilişkin gözaltı, tutuklama ve tasfiyelerle ilgili “At izi, it izine karışmış vaziyette. ‘Ben bir şey atayım da nasılsa tutar’ diyenler var. FETÖ ve PKK tasfiyesinde dikkatli çalışın” sözleri, önemli bir soruna işaret etti. Kriterler olsa da FETÖ mensuplarının tasfiyesinde ağırlıklı olarak, ByLock ve Eagle gibi deşifre edilmiş özel haberleşme programlarının baz alınması sıkıntılara yol açtı.

56 BİN KİŞİLİK LİSTE

Kurumların FETÖ ile mücadelesinde aksaklıkların giderilmesi için adım atıldı. MİT’in, 15 Temmuz’dan önce deşifre ettiği 56 bin kişilik ByLock kullanıcı listesi, abonelik bilgisiydi. Uygulamanın yüklü olduğu telefonun kimin adına kayıtlı olduğu, o isim tarafından kullanılıp kullanılmadığının teyit edilmesi gerekiyordu.

Bu amaçla, FETÖ’nün şifreli haberleşme sistemi ByLock’un yüklendiği telefon hatlarını kullananlar, ‘kırmızı, turuncu, mavi’ olarak kategoriye ayrıldı. Uygulamayı yoğun kullanan, kimliği belirlenenler kırmızı listede yer aldı. Turuncu listede, uygulamayı kullanan kimliği net tespit edilemeyenler, mavi listede ise adına kayıtlı Wi-Fi hattına girilerek bir süre uygulamayı kullananlar yer aldı.

MİT BRİFİNG VERDİ

Gerçek kullanıcının belirlenip tasfiyelerin doğru yapılabilmesi için MİT kurumlara brifing verdi. Kolluk gücünün ve istihbarat birimlerinin, programı kullanan kişi ile abonelik sahibinin aynı kişi olup olmadığını tespit ve teyit etmesi istendi.

FETÖ, MİT’in ByLock’u kırdığını anlayınca, darbeden 2 ay önce, şifreli ve referansla girilebilen programı kapattı. Litvanya’da tescil edilen, Kanada’da bulunan ByLock server’ı dağıtıldı. FETÖ’cüler güvenlik duvarı daha güçlü olan ve ABD’deki Google’ın içinde server’ı bulunan ‘Eagle’ı kullanmaya başladı.

DARBEDE EAGLE KULLANILDI

FETÖ mensupları, darbe gecesinde gizli yazışmalarını Eagle üzerinden yaptı. FETÖ’cülerin telefonlarına yüklü Eagle’ın, gizleme ve tespitini güçleştirme amacıyla, ‘Line’ ve ‘Tango’ gibi ikonlar altında açıldığı tespit edildi. Tango’ya giren FETÖ’cü, aslında Eagle’a bağlanıyordu. Şimdi FETÖ mensupları, Eagle uygulaması üzerinden tespit ediliyor.

18 MİLYON MESAJ KIRMIZI LİSTEDEN

FETÖ üyelerinin kullandığı kriptolu mesajlaşma ağı ‘ByLock’un şifresinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kırılmasının ardından deşifre edilen 18 milyon mesajın tamamının, ByLock uygulamasını yoğun olarak kullandığı tespit edilen ve ‘kırmızı liste’de ismi bulunan FETÖ üyelerine ait olduğu öğrenildi.

Kırmızı listede ismi yer alan ve FETÖ ile bağlantıları tespit edilen 55 bin kişinin attığı 18 milyon mesajın ise deşifre edildiği kaydedildi. FETÖ ile direkt bağlantısı bulunduğu belirlenen ve 18 milyon mesajı atan kişiler arasında bulunanların MİT’ten gelen rapora göre gözaltına alındığı bildirildi.

-Habertürk-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir