Anasayfa / GENEL / FETÖ’nün sahtekar kolpacısını rezil ettiler!
itanir

FETÖ’nün sahtekar kolpacısını rezil ettiler!

Fetullahçı terör örgütünün Washington’dan bildiren FETÖ’nün Cumhuriyet ve Haberdar isimli terör yuvalarında yalanlara imza atan İlhan Tanır’ın nasıl bir kolpacı olduğunu bugün Sözcü gazetesinde Oray Eğin de deşifre etti. Geçtiğimiz gün MEDYAGÜNDEM’in yayınladığı İlhan Tanır analizinden de yararlandığı anlaşılan yazısında (özellikle Seymour M. Hersh detayı) Tanır’ın bir FETÖ tetikçisi olarak nasıl uyduruk haberler yaptığını ve kolpacı olduğunu anlattı. Eğin, Tanır’ın Wikileaks belgelerinde de nasıl şarapçı ve şizofren olarak geçtiğini de anlattı. İşte yazısı:


Efsane bir Esat Yılmaer röportajı yayımlanmıştı zamanında Hürriyet’in spor sayfasında. Dönemin spor müdürü güya Chicago’daki Drake Hotel’de Bulls oyuncularıyla karşılaşmış, onların hepsiyle konuşmuştu. Detayları için Ekşi Sözlük’e bakabilirsiniz, ama bu efsane söyleşinin her satırından masa başı olduğu sızıyordu. Michael Jordan’ın Esat Yılmaer’e Türk basketboluyla ilgili “Yanlış yapıyorsunuz, dışarıdan oyuncu alarak, para vererek, onları transfer ederek hiçbir yere varamazsınız. Kendi ürününüzü kendinizin yetiştirmesi gerek” öğüdü özel olarak vurguyu hak ediyor.

Geçen hafta Cemaat’in desteklediği ve Taraf gazetesinin yerini alan Haberdar sitesinde okuduğum bir haber, Esat Yılmaer’in Bulls röportajını geçti.

Hem Haberdar’a hem de Cumhuriyet’e yazan İlhan Tanır’ın haberine göre Mayıs 2013’te Amerikan Başkanı Barack Obama, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hakan Fidan’a Beyaz Saray’da “Ne yaptığınızı biliyoruz, bir daha yapmayın bunu” demiş. Gelin önce haberi ameliyat masasına yatıralım.
“O görüşmenin yeni detayları Zarrab davası nedeniyle gün ışığına çıktı”: Edilgen çatı kolaycılığıyla kim, nasıl, nerede soruları kolaylıkla atlanmış.
“Görüşmeden bilgisi olan kaynaklara göre…”: Kaynakların kim olduğu belli değil, dahası haberde adı geçen bir tek kaynak bile yok. Tamamı anonim.
“Obama’nın doğrudan Fidan’a dönerek, ona ‘özellikle gözümüz artık senin üstünde’ diyerek açık bir uyarının, yine bugün Zarrab nedeniyle odaklandığımız illegal faaliyetlere dikkat çektiği öğrenildi”: Yine edilgin çatı, yine kaynak belirtilmemiş ve nerede, nasıl, kim sorularının (5N1K) yanıtı yok.
“O uyarıya Türk tarafı ve Fidan tarafından uyulmadığı düşüncesi bazı Amerikan kurumları çevrelerinde şimdilerde çok hakim”: Şimdilerde kelimesinin iticiliği bir yana, kurumların ve çevrelerin de kim olduğu belirtilmiyor, bir tane örnek bile yok.
Bir süredir Washington’dan yazan İlhan Tanır’ın Beyaz Saray’a, Saray’a yakın çevrelere, kendi bahsettiği Amerikan kurum ve çevrelerine hiçbir erişiminin olmadığını anlamak hiç zor değil. Obama döneminin Beyaz Saray’ı bırakın küçük bir ülkenin küçücük bir medya kuruluşunu, Amerikan medyasına karşı bile son derece kapalı bir basın politikası izliyor sızıntıları önlemek için.
Bunun ötesinde, Tanır’ın haberinin nasıl bir hayal gücü ürünü olduğunu anlamak için 2014’teki bir Seymour Hersh yazısına bakmamız yeterli.

k-ilhan
Tanır, kendi hayal gücünü Seymour Hersh’in London Review of Books’da yazdığı bir makaleye (kaynak vermeden) dayandırmış. Tanır’ın yarım yamalak İngilizcesiyle okuduğu makalede Hersh (ki son yıllarda inandırıcılığı epey zedelendi) Erdoğan ve Obama’nın henüz daha 17-25 Aralık olayı diye bir konu kimsenin gündeminde değilken Suriyeli muhaliflerle ilgili yaptığı görüşmeyi yazıyor. Hersh’in iddiasına göre Obama’yla Erdoğan epey gergin bir tonda Suriye’yi tartışıyor; Erdoğan parmağını sallayarak Obama’ya “Ama kırmızı çizginiz geçildi” diyor.
Bunun üzerine de Obama parmağıyla Fidan’ı işaret ederek “Suriye’de radikallerle ne yaptığını biliyoruz” diyor. Hersh’in bu iddiasıyla ilgili hiçbir kurum yorum yapmadı. Ama yazdığı cümle tam olarak bu: “Suriye’deki radikallerle ne yaptığınızı biliyoruz.”
İlhan Tanır ve hizmetinde bulunduğu bu zihniyet kendi hayal gücüne göre bu cümleyi yıllar sonra yontuyor, Reza Zarrab davasına monte ediveriyor.
Haberdar dışında bu uyduruk çarpıtmanın üzerine kim atlıyor dersiniz? Cumhuriyet gazetesi. Bu gazetenin yazıişlerinde başka gazetelerde yıllarca en kritik görevlerde bulunmuş isimler çalışıyor, ama hiçbir gazetecilik kuralını tanımadan atılan yalapşap manşetlerde Taraf’ı zorluyor Cumhuriyet: Pelikan Dosyası diye sahte Twitter hesabını manşet yapmaktan Fuat Avni’yle birinci sayfayı kurtartmalarına kadar. MİT TIR’ları haberi bile gazetecilik açısından eksik ve problemliydi.
İlhan Tanır’a büyüteç tutmam tesadüf değil: Stratfor belgelerinde adı verilemeyen Hürriyet Daily News yazarı 10 yıl boyunca muhafazakar bir Gülenci, ama birkaç yıl önce ABD’ye yerleşerek hareketten kaçarak kurtulan biri olarak tarif ediliyor. Buluşmanın ilk anlarında bir hayli paranoyak, ama birkaç şarap içince rahatlıyor. Gülenci’yken beş kişiden sorumluymuş…
İşaret edilen kişi epeydir Washington’da yaşayan Tanır’dı, nitekim bu belgelerin ortaya çıkmasından sonra Vatan ve HDN’le ilişiği kesildi. Ama bu boşluk onu yeniden Cemaat’in kucağına itti; gelişimini Twitter hesabında sık sık Today’s Zaman yazıları paylaşmasından takip etmek de mümkün. Cemaat zaten kendisine hizmet edecek herkese (geçmişteki ihanetler, ayrılıklar fark etmiyor) kapısını açıyor; “Kupa Pensilvanya’ya girsin” sözü bile unutuldu.
Cemaat’in medyadaki bilgi kirliliği Taraf bittiğinden beri Cumhuriyet ve Haberdar’la etkinliğini sürdürüyor; basın da hiç ders almamış gibi aynı hatayı yapıp alet oluyor.
Not: Seymour Hersh’in makalesi, “The Red Line and the Rat Line,” London Review of Books, 17 Nisan 2014.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir