Anasayfa / GENEL / FETÖ’nün kaçak kasasının ajandasından çıkan sapkınlık!
ipek-ajanda

FETÖ’nün kaçak kasasının ajandasından çıkan sapkınlık!

Fethullahçı Terör Örgütü’nün kara parasını aklayan Akın İpek’in ajandasında örgütle ilgili notlar bulunurken, “Himmeti hatırlatalım” ve “Hazreti Fetullah Gülen” ifadeleri dikkat çekti.


Paralel Yapı’yı finanse ettiği iddiasıyla Kozaİpek Grubu’na yönelik yapılan soruşturmada SPK, himmet oyununu ve halka açık şirketleri inceliyor. BTK da daha önce sumenaltı edilen aynı konuları tekrar gündemine almaya hazırlanıyor.
Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla mahkeme kararı ile arama yapılan Koza İpek Grubu’na yönelik soruşturma derinleşiyor. Soruşturma grubun altın üzerinden himmet oyunu ve terör örgütü bağlantısına yoğunlaşırken, gelişmeler Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) radarına da girdi. Yatırımcının zarara uğramaması için devreye giren SPK, İpek Holding’in halka açık grup şirketlerindeki gelişmeler anlık olarak takip ediyor.

ESKİ RAPORLAR MASADA

SPK ile birlikte Başbakan Teftiş Kurulu’nun (BTK) da son yapılan soruşturma kapsamında grubun şirketlerinin halka arz süreçlerini yeniden gündeme alabileceği belirtiliyor. SPK’nın bu grubun da içinde yer aldığı bazı halka açık şirketlere yönelik önemli bir raporun bazı denetçiler tarafından etkisiz hale getirildiği iddiası da incelemeye aldı. Bu rapor konusunda gereğini yerine getirmeyenler hakkında soruşturma açılacak.

2003’TE CEZA KESİLMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında grubun halka açık şirketlerinin daha yakından takip edileceği belirtiliyor. SPK uzmanları Koza Davetiye’nin 2003’teki halka arzını incelemeye almıştı. Hazırlanan raporda, Koza Davetiye’nin, 2003’te yaptığı halka arz bedelinin bir kısmını, mal satın alma avansı olarak üretici ana şirketi olan İpek Matbaacılık’a erken ödemesi sebebiyle cezai yaptırım uygulanmıştı. Konuya ilişkin olarak BTK da harekete geçmişti. SPK’nın basında çıkan tüm haberleri her gün izlediğini aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi, mevzuata aykırılık tespit edilen durumların açıklanacağını söyledi. Yetkili, SPK’nın önceki yıllarda halka açık şirketlere yönelik bir raporuna da dikkat çekerek, “Bu holdingle ilgili önemli tespitler yer alıyordu. Rapor kıdemli bir denetçiye gönderildi. Ancak rapor etkisiz hale getirildi. O raporda gereğini yerine getirmeyenler hakkında Başbakanlık Teftiş Kurulu soruşturma başlatacak. Tespitler ne oldu, kara para değil örtülü kazanç transferi iddialarının seyr aldığı belirtiliyor. Hizmeti kötüye kullanmaktan soruşturma açılabilir” değerlendirmesini yaptı.

PARA CEZASIYLA YIRTMIŞ

SPK’nın “hasıraltı” edilerek etkisizleştirilen, Akın İpek’e hapis cezası öngören raporunda, 2003 ve 2008’de şirket hesaplarında yapılan incelemelere yer veriliyordu. İpek’e, “gerçeğe aykırı defter ve kayıt tutmak”, “emniyeti suistimal”, “borsada manipülasyon” gibi suçlamalar yöneltilmişti. SPK’da görevli iki uzman tarafından hazırlanan İpek aleyhine hapis ve ağır para cezası öngören raporu sümen altı eden Paralel Yapı, iki uzmana yeniden bir rapor hazırlattı. Uzmanlar ağır ceza yerine hazırladıkları yeni rapor ile “uyarı” verilmesine öngördü. Kapatılan bu dosyalar yeniden raftan indirilerek incelemeye alındı.

İPEK’İN ÖZEL AJANDASINDAN: HAZRETİ GÜLEN

Akın İpek’in evinde yapılan aramada ise özel ajandasında kendi el yazısı ile tuttuğu notlar dikkat çekti. Notlarda “Himmeti hatırlatalım” derken Fetullah Gülen’den “Hazreti” olarak bahsetmesi dikkat çekti. Örgütle olan bağlantısı kapsamında el konulan defterde FETÖ örgütüne yönelik bir çok notun bulunduğu da öğrenildi.

(Star)

MEDYAGUNDEM

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

darbe

Allah’a değil Feto’ya tapan sapıklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i …

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

1 Yorum yapıldı

  1. tuhaf tuhaf işler, ilişkiler kimbilir aralarında başka neler var neler bu fetoş hiç evlenmemiş böyle erkek mi olur bu heriften oldum olası işkillendim Bunlardan her türlü melanet beklerim ben.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir