Anasayfa / GENEL / Feto’nun kaçak kasası 40 bin varil petrolümüzü çalmış
ipek-petrol

Feto’nun kaçak kasası 40 bin varil petrolümüzü çalmış

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Koza-İpek Grubu’nun sahibi Akın İpek’in petrol oyunu da deşifre oldu. Batman’da TP sahasına yakın yerde üretim yapan Akın’ın haksız petrol ürettiği belirlendi. Bakanlık hukuki yola başvuracak.


Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla 23 şirketinde arama yapılan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Koza-İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in petrol oyunu da deşifre oldu. Koza İpek Holding şirketlerinden İpek Doğal Enerji’nin, Batman’ın Kozluk ilçesinde maliyetten kaçmak için Türkiye Petrolleri’nin sahasına yakın yerde sondaj yaparak haksız petrol ürettiği tespit edildi. Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye Petrolleri (TP) ve Koza İpek Holding’in ayrı ayrı faaliyette bulunduğu petrol sahalarının ihtilaflı olduğunu bildirdi. Alaboyun, “TP’nin sınırına 20 metre uzakta biri 10, diğerleri de 20 ve 50 metre derinlikte üç sondaj yapılıyor. TP ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bir uyarı yazısı gönderdi. ‘Sen bizim sahamıza müdahilsin, kendi sahan içerisinde sondaj yap’ dendi. Onlar da TP de üretim yapıyor” dedi.

REZERV BİZİM

Rezervin büyük kısmının TP’nin olduğunu söyleyen Alaboyun, bağımsız bir kuruluşun inceleme yapmasını istedi. Alaboyun, şunları anlattı:

“Bunun ne kadarı Koza İpek Holding’e ne kadarı TP’ye ait bu belirlensin. Ondan sonra biz buraya ortak bir tesis kuralım. Petrol aşağıdan çamurlu ve sulu geldiği için dinlendirilecek, depolanacak daha sonra tankerlerle getirilecek bir sistem var. Onlar bunu da kabul etmiyorlar.”

Alaboyun, Koza-İpek’in günlük üretiminin 150, TP’nin ise 600 varil olduğunu söyledi.

HUKUKA BAŞVURACAĞIZ

TP Genel Müdürü Besim Şişman, üretilebilen petrolün yüzde 90’ının TP’ye ait olduğunu kaydederek, konuyla ilgili akredite bir denetim kurumuna başvurduklarını bildirdi. Şişman, şöyle konuştu:

“Hesabımıza göre üretilebilir petrolün yüzde 90’ı bizim. Onlar haklarının fazlasını üretmiş durumda. Uluslararası akredite firmaya başvurumuzu yaptık, o belge çıktıktan sonra muhtemelen hukuk yolu devam edecek. Hesaplarımıza göre, karşı taraf kendi hak ettiğinin üzerinde üretmiş ve devam ediyor. Onlarla önceden anlaşma yapmıştık, petrolün hepsini biz satıyorduk. Böyle bir ihtilaf olunca onların petrolünü almadık. Onlar 100 bin varil petrol ürettiler. Hesabımıza göre hak ettikleri 60 bin varildi. 40 bin varil petrolü ekstradan ürettiler.”

CİZRE’DE ELEKTRİK KESİNTİSİ YOK

Cizre’de elektrik kesintisi olmadığını belirten Alaboyun, “Trafolarımız faaliyette” dedi. Alaboyun, Türk Akımı konusunda Rusya ile bir anlaşmanın henüz söz konusu olmadığını belirterek, “Geçici bir süre için bu konuya fazla eğilmeyeceğiz. İndirim sözleri var ama uygulamıyorlar” diye konuştu.

SEÇİMDE 4 HELİKOPTER ÇALIŞACAK

Seçim günü için tüm önlemleri aldıklarını belirten Alaboyun, “Bir genelge çıkaracağız. Acil durumlar için 4 helikopter hazır. Seçime 1 hafta kala bütün izinleri kaldırıyoruz” dedi. Alaboyun, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına 2 ay zam olmayacağını da vurguladı.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

ipek

“Tüm malım feda olsun”dan “Gülen terörist”e!

FETÖ/PDY örgütü içinde kadın kollarında aktif olarak görev yapan ve FETÖ mensuplarının “Melek Anne” olarak …

ipek-fe

Başhırsız Feto altın madenlerimizi boşaltmış!

Koza-İpek iddianamesiden: Gümüşhane’deki Mastra Altın Madeni’nde dökümü yapılan her 5 altın külçesinden biri kayıtlarda gösterilmeyerek …

kozaipek1

Ankara’da CIA ile sır toplantı yapan medya patronu kim?

Takvim gazetesinde Ergün Diler’in “Ankara’daki sır zirve” başlıklı yazısı şöyle: Büyük dengeden bugün de devam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir