Anasayfa / GENEL / FETÖ’nin Ciner’e şantajının iddianameden şok detayları
ciner-iddianame

FETÖ’nin Ciner’e şantajının iddianameden şok detayları

Savcı İsmail Uçar’ın hazırladığı Fetocu terör örgütünün 25 Aralık darbe girişimine dair iddianamede belgeleriyle paralel çetenin medya patronu Turgay Ciner’e nasıl şantaj yaptıklarının detayları da anlatıldı. Bugün Yeni Akit’te Kenan Kıran imzalı bomba haberde, FETÖ’nin darbeyi başaramayınca apar topar silmeye çalıştığı ancak kurtarma programıyla ger, kazandırılan Ciner ile Gülen’in görüşme kaydı da yayınlandı. Asık önemlisi firari FETÖ savcısı Muammer Akkaş’ın Turgay Ciner’in dosyadan nasıl çıkardığına dair ayrıntılardı. Akit’in haberindeki o detaylar şöyle:


ciner4

FİRARİ SAVCI MUAMMER AKKAŞ TURGAY CİNER’İ DOSYADAN ÇIKARMIŞ

25 Aralık kumpas iddianamesinde; 25 Aralık darbe soruşturmasına bakan firari savcı Muammer Akkaş’ın, Turgay Ciner’i koruduğuna dikkat çekiliyor. İddianamede; “17 Aralık operasyonunun oluşturduğu tepki ve hükûmetin reflekslerini görünce Muammer Akkaş tarafından dosyada bulunan bir takım ibarelerin çıkartılmasına, Turgay Ciner hakkındaki kısmın tamamen çıkartılmasına karar verilmiş ve bu yönde çalışmalar yapılmıştır” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Paralel Devlet Yapılanması’nın, “Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurduğu” iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen ve eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı’nın da bulunduğu 69 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

İddianamede; paralel devlet yapılanmasının, dersaneler aleyhine haber yapmak isteyen Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner’i susturdukları bildirildi.

İddianamede; Habertürk gazetesinde dersanelerle aleyhine yazı çıkacağını öğrenen cemâatin hemen harekete geçerek İstanbul Emniyet Müdürüğü Mali Şube’de görev yapan polislerden bir tanesini göndererek duruma el koyduğu belirtilerek, “Daha sonra polisler kendi aralarında yazıştıkları spark programında Ciner’e gittiğini ve konuşacak halini bırakmadığını bildiriyor. Zaten Ciner de, ifadesinde bu hususu tevilli olarak ikrar etmektedir. Cemâat yetkililerinin yapılacak olan bir programla ilgili kendisinden ricada bulunduklarını bildirmektedir” denildi.

İddianamede; TCK 328. maddede devletin gizli kalması gereken bilgilerinin siyasal ve askerî casusluk amacıyla temin edilmesi suç olarak kabul edildiği hatırlatılarak, “Bu suçta bilginin temin edilmesi yeterlidir. Bilgi temin edilmekle suç oluşmaktadır. Dosyada polisler soruşturma adı altında aslında hakkında fezleke dahi düzenlemedikleri Turgay Ciner’i şüpheli sıfatıyla uzun süre dinlemişler ve yaptıkları teknik takipler çerçevesinde soruşturmanın yapıldığı zaman başbakan olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da resmi konutta Turgay Ciner ile yaptığı görüşmeyi baz takibi yapmak suretiyle cell haritasını çıkardıkları ve bu haritanın dosya arasında bulunduğu anlaşılmıştır”denildi.

CEMÂAT POLİS VE SAVCILARI TURGAY CİNER HAKKINDA ÖZEL BİLGİLERİNİ ELDE ETTİLER

İddianamede; Turgay Ciner hakkında gözaltı kararı alınmadığı hatırlatılarak, “Mal varlığına el koymaya yönelik verilen kararda adı yoktur.  O  zaman dosyada neden şüpheli olarak gösterilmiş ve hakkında uzun süre iletişimin tespiti cihetine gidilmiştir. Habertürk isimli gazete ve televizyon kanalı sahibi olan Turgay Ciner’in aslında dosyadaki ihalelerle ilgisi yoktur. Ancak cemâat polis ve savcıları Turgay Ciner bir şekilde dinlemeye takarak hakkında özel bilgilerini elde ettikleri, kendisinin iş ilişkilerini, kimlerle buluştuğunu ve özel yaşamını kayda almışlardır. Bunlara ilişkin ses kayıtları 2012/656 sayılı dosyada mevcuttur” ifadeleri kullanıldı.

 

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir