Anasayfa / GENEL / FETÖ yazdı Bharara oynadı
bharara3

FETÖ yazdı Bharara oynadı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çatı iddianame hazırladı: Üst akıl ve FETÖ, 17-25 Aralık sürecinde hükümeti deviremeyince davayı yeniden canlandırmak için düzmece belgeleri ABD’li savcıya taşıdı.


17 Aralık darbe girişimine ilişkin hazırlanan çatı iddianamede, üst akıl ile örgütün Türkiye’deki darbe girişimine ilişkin bağlantılar ortaya çıktı. Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen 17 Aralık darbe girişimine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan yeni iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek yeni bir dava açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere 30 müştekinin yer aldığı davanın iddianamesinde bir numaralı sanık teröristbaşı Fetullah Gülen, iki ve üç numaralar ise dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve eski Organize suçlar Şube Müdürü Nazmi Ardıç oldu.

17 ARALIK DARBEDİR

17 Aralık girişiminin soruşturma kılıfı altında bir darbe girişimi olduğu, TC 61. hükümetinin istifa etmesini sağlama amacına yönelik olduğu belirtilen iddianamede, girişimin FETÖ Terör Örgütü yöneticilerinden alınan talimatlar doğrultusunda sahneye konduğu şu cümlelerle anlatıldı: “Gözaltı listesinin yayınlanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı’nın oğlunun isminin ortaya atılması ve Başbakanın terörle bağlantılı gösterilmeye çalışılması ile hükümetin görevini yapmasının engellenmeye çalışıldığı ortadadır.”

ŞİKE DAVASI ÖRNEK

İddianamede, “Örgütün; yargı ve emniyet teşkilatı içerisine yerleşerek yasal hiyerarşik yapının dışındaki bir hiyerarşik yapılanmayla hareket ettikleri yapılan soruşturmalardan anlaşılmıştır” dendi. İddianamede, FETÖ/ PDY’nin Gülen’in talimatı ile devletin tüm kılcal damarlarına sızıp kamu imkanlarıyla ülke yönetimini ele geçirme yolunda karşılarına çıkan herkesi ‘Her türlü hile ve acımasız yöntemlerle’ bertaraf etmeye çalıştığı belirtildi. Cübbeli Ahmet Hoca Davası, Şike Davası, Tahşiye Davası, Askeri Casusluk Davası örnek olarak gösterildi.

FETÖ-ABD BAĞLANTISI

İddianamede Türkiye, İran ve Brezilya arasındaki doğalgaz ve petrol başta olmak üzere ticari ilişkileri hedef alan, bu sebeple de Türkiye’nin menfaatleri aleyhine olarak yürütülen saldırıda ABD ve ABD savcısı ile işbirliğine giren FETÖ terör örgütünün, bu planlamanın yerli ayağı olduğu belirtildi. 17-25 Aralık kumpasının önemli figürlerinden Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasına da dikkat çekilen iddianamede, 17 Aralık’ta örgütün başarısız olmalarının ardından bu başarısız girişiminin asıl sahipleri tarafından darbenin ABD üzerinden yeniden canlandırılmaya çalışıldığı kaydedildi: “Örgüt mensupları tarafından yurt dışına çıkarılan bilgi, belge veya kumpas dökümanları ABD’de Preet Bharara isimli savcıya teslim edildi. Bu bilgi ve belgeler üzerinden ABD’de iddianame hazırlanarak FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan 17 Aralık girişiminin yeniden sahneye konma çabasına girişildi.”

BREZİLYA’DA KOPYA DARBE

17 Aralık’ın Brezilya’da yapılan operasyona benzerliğine dikkat çekilen iddianamede, Sarraf’ın Brezilyadaki karşılığının Alberto Yossuef, Halkbank’ın Brezilyadaki karşılığı dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Petrobras, Türkiye’de hedefe konulan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brezilyadaki karşılığının Lula Da Silva olduğuna dikkat çekildi.

BU TALİMAT İLE BAŞLADI

17 Aralık girişimine ilişkin talimatın Samanyolu Televizyonu’nda yayınlanan Şefkat Tepe dizisinin “Karar Kurulu” isimli sahnesinin 28 Eylül 2013 tarihli 119. bölümünde verildiği iddia edildi. Bu bölümde, “Seçimler, açılımlar, saçılımlar, ekonomi, demokratik paket derken işbaşındakileri paketleme zamanı geliyor” ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

ERDOĞAN VE AİLESİNE TAKİP

İddianamede, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yurda giriş bilgilerinin ilgili POLNET projesinden sorgulandığı, bilgilerin KOM Daire Başkanlığı’nca 03 Haziran 2011 tarihli bir “Değerlendirme Raporu”na gereksiz ve hukuksuz şekilde konu edindiği kaydedildi. Kumpas amaçlı montaj telefon dinlemelerine de değinilen iddianamede, usulsüz dinlemeleri gerçekleştiren kişilerin FETÖ/PDY örgütüne iltisaklı kimseler olduğu kaydedildi.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir