Anasayfa / GENEL / FETÖ tetikçisi Taraf’ın hisse oyunları
taraf-hisse

FETÖ tetikçisi Taraf’ın hisse oyunları

Gülen örgütünün ‘el altından’ fonlayarak tetikçi olarak kullandığı iddia edilen Taraf gazetesinin patronu Başar Arslan’ın hisse oyunları Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) takıldı. Borsaya girdikten sonra finansal yapısı iyice karışık bir hâl alan Taraf gazetesi ve yan şirketlerinin hisse sahtekârlıkları nedeniyle SPK tarafından toplamı 200 bin TL’yi bulan 4 ceza aldığı ortaya çıktı.


Taraf gazetesinin borsadaki hisse oyunları cezasız kalmadı. Gülen örgütünün tetikçi olarak kullanmak için ‘el altından’ fonladığı sıkça gündeme gelen Taraf, borsaya girdikten sonra finansal yapısını iyice karışık bir hâle getirmişti. Taraf’ın patronu Başar Arslan’ın Taraf Gazetecilik, Alkım Basım Yayım ve Mürekkep Matbaacılık üzerinden Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kurallarını birçok kez ihlal ettiğinin tespit edilmesi üzerine 21 Ağustos 2015’te kendisi ve şirketlerine toplamı 200 bin TL’yi bulan 4 ayrı idari para cezası uygulandığı tespit edildi.

PATRON BAŞAR’DAN TARAF-ALKIM-MÜREKKEP ÜÇLÜSÜ ARASINDA TUHAF OYUNLAR

Taraf’ın sahibi Başar Arslan’ın Taraf Gazetecilik A.Ş., Alkım Basım Yayım Dağıtım Tic. A.Ş. ve Mürekkep Matbaacılık Medya Basım Radyo ve Televizyon A.Ş. üçlüsü arasında geçirdiği usulsüz ilişkiler yumağı SPK ağına şu şekilde takıldı:

Taraf Gazetecilik’in hakim ortağı Alkım Basım’dan Mürekkep Matbaacılığın satın alınması işleminde değerleme yaptırma yükümlülüğüne uymaması sebebiyle, Taraf Gazeteciliğe 20 bin TL idari para cezası kesildi.

Taraf Gazetecilik paylarının ilk halka arzına ilişkin izahnamede yer verilmiş olan, Alkım Basım’ın “Taraf Gazeteciliğe olan borçlarının ödeneceğine ilişkin taahhüde aykırı hareket edilmiş olması sebebiyle” Alkım Basım’a SPK tarafından 135 bin 926 TL idari para cezası verildi.

AYNI SUÇTAN HEM PATRONA HEM ŞİRKETE CEZA

Taraf grubu bünyesindeki Mürekkep Matbaacılığa “Şirket sermayesinin yüzde 8,33’ünü oluşturan 800 bin adet A grubu payın 24 Haziran 2014 tarihinde satın alınması işleminin gecikmeli olarak kamuya açıklanması” sebebiyle 22 bin 407 TL idari para cezası uygulandı. Satın alma işleminin gecikmeli olarak kamuya açıklanması nedeniyle 22 bin 407 TL değerindeki aynı ceza tetikçi Taraf’ın sahibi Başar Arslan’a da kesildi.

CEZAYI NASIL ÖDEYECEKLER?

Çeşitli ayak oyunlarıyla SPK kurallarını ihlâl eden Taraf gazetesi ve yan şirketlerinin aldığı 4 idari para cezasının toplamı tam 200 bin TL tutarında. Taraf’ın 200 bin TL’lik cezayı kendi kasasından mı yoksa aynı oyunlarla sağlayacağı kaynak ile mi ödeyeceği büyük merak konusu.

(YENİ AKİT)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir