Anasayfa / GENEL / FETÖ paçavrası darbeyi biliyordu!
cum1

FETÖ paçavrası darbeyi biliyordu!

Fetullahçı terör örgütünün kontrolündeki Cumhuriyet gazetesinin 15 Temmuz kanlı darbe girişimini önceden bildiği saptandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan Cumhuriyet gazetesine ilişkin iddianamede, 15 Temmuz kanlı darbe kalkışması ile ilgili çarpıcı bir ayrıntı yer aldı. FETÖ tarafından ele geçirilen gazetenin 15 Temmuz darbesinden haberdar olduğu, Cumhuriyet yazarı Aydın Engin’in darbenin 2 gün öncesinde Yurtta Sulh Konseyi’ne atıf yapan bir yazı kaleme aldığı ve o günün TSK içerisinde darbe bilgisinin alt kadrolara yayıldığı gün olduğu saptandı. FETÖ’nün sözde Hava Kuvvetleri sorumlusu firari Adil Öksüz’ün 11 Temmuz’da darbe komutasından aldığı belgelerle ABD’ye gittiği, 13 Temmuz tarihinde dönerek yapılacak darbenin TSK’daki alt kadrolara yayılmasını istediği belirlendi. Gazetedeki “Cihanda sulh, peki yurtta ne?” başlıklı yazının ordu içerisindeki darbe hevesliği laikçi kanadı iknaya dönük olduğu kaydedildi.

O YAZIDAN SATIRLAR

İtirafçı darbecilerden alınan bilgiler ışığında teşebbüsünün alt kademeye iletildiği tarih olan ve Adil Öksüz’ün darbe talimatıyla ABD’den Türkiye’ye giriş yaptığı 13 Temmuz’da Cumhuriyet’te yayınlanan “Cihanda sulh, peki yurtta ne?” başlıklı, TSK’daki ulusalcı kliği hareketlendirmeye yönelik yazı özetle şöyle:

“Genç Cumhuriyetin en değerli, en önemli, en anlamlı ilkelerinden biri, bence birincisi “Yurtta sulh, cihanda sulh” olsa gerek. Genç kuşaklar için “çevirisi” yani arı Türkçede karşılığı “Yurtta barış, dünyada barış”.

İlkenin hayattaki karşılığına, uygulamadaki çelişkilere itirazlar olabilir. İtirazlar kısmen haklı da olabilir. Ancak “Cihanda sulh” bölümüne ağır bir itiraz olmasa gerek. 1923’ten bugüne kadar… (Düzeltiyorum: AKP iktidarının ikinci dönemine kadar)

Yakıcı soru, Mustafa Kemal’den miras “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinin öteki halkasında. (…) Yurtta da bir barış yönelimi var mı?

Soru, cevabını içinde taşıyor gibi.

Galiba yanılmıyorum…

FETÖ’CÜLERLE AKTİF İLETİŞİM

Cunta yazısını 15 Temmuz darbesinden 2 gün önce kaleme alan Aydın Engin’in FETÖ’cü hainlerle olan iletişim kayıtları da iddianamede yer aldı. İddianamede Engin’in, FETÖ’nün İsrail sorumlusu Harun Tokak’ın yanı sıra 13 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden dolayı soruşturma bulunan 13 kişiyle iletişim kaydı bulunduğu tespitine yer verildi.

-YENİ AKİT-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir