Anasayfa / GENEL / FETÖ ile ABD Büyükelçiliğinin cevapsız kalan karmaşık ilişkisi!
bass-gulen

FETÖ ile ABD Büyükelçiliğinin cevapsız kalan karmaşık ilişkisi!

Paralel Yapı’nın kurumlarına kayyum atanmasının ardından Türkiye’nin içişlerine karışarak üst üste endişe duyduğu yönünde açıklamada bulunan ABD Büyükelçisi John Bass, paralel polislerle ilişkiler hakkında sessiz… Türkiye gazetesinden Yıldıray Oğur, FETÖ ile ABD Büyükelçiliği’nin karmaşık ilişkisini kaleme aldı.


FETÖ’ye yapılan operasyonlar hakkında sık sık açıklama yaparak “kaygılı” olduklarını söyleyen ABD’li yetkililerin Fetullahçılarla kurdukları ilişki ağı çözülüyor. Emniyet’te gerçekleştirilen birçok operasyonda Bakanlık’a bildirilmeden ABD Büyükelçiliği’ne ve Başlkonsolosluğu’na brifing verildiği, FETÖ ve ABD’li yetkililer arasında yoğun telefon bir trafiği olduğu ortaya çıktı.

İşte FETÖ’nün Emniyet’teki uzantılarının Bakanlık’tan gizli olarak ABD’lilere verdiği brifinglerden birkaç örnek;

ERGENEKON OPERASYONU’NDA EMNİYET’TEN BİLGİ ALDI!

Ergenekon Operasyonu’nun (1 Temmuz 2008) üçüncü dalgasında aralarında Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da olduğu 24 isim gözaltına alındı. Aynı gün ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Carl Siebentritt Washington’a bir telgraf gönderdi. Telgrafta gözaltılar anlatırken bir maddede şöyle deniyordu: “Geçen hafta Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzey kontağımız elçilikteki FBI temsilcisine, Başbuğ-Paksüt buluşması tartışmaları bağlamında, Emniyet’in birkaç güç içinde Ergenekon’da tutuklamalar yaparak buna cevap vereceğini söylemişti…”
KİMLERİN TUTUKLANACAĞI KONUSUNDA EMNİYET NEDEN BİLGİ VERDİ?

ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de devam eden bir soruşturmada kimlerin tutuklanacağı konusunda Emniyetin kendisine neden bilgi verdiğiyle ilgili bir açıklama yapmadı.

“BAŞKA HİÇBİR ÜLKEYE BU KADAR AYRINTILI BİLGİ VERİLMEDİ”

24 Kasım 2008 günü ABD’nin Ankara’daki Siyasi Müsteşarı Daniel O’Grady tarafından merkeze gönderilen “kişiye özel” telgraf ise üç gün önce büyükelçilikte verilen bir brifingle ilgiliydi. “Türk polis yetkilileri” tarafından projeksiyonlu brifing Ergenekon soruşturması üzerineydi. Telgraftan polislerin “başka hiçbir ülkeye bu kadar ayrıntılı bir brifing verilmediği”ni öğreniyoruz. Bir de brifingin elçiliğin talebi üzerine verildiğini.
“BÜYÜKANIT’IN KIZININ…”
Soruşturmada henüz ortaya çıkmamış detayları ABD elçiliğiyle paylaşan Emniyet, Amerikalılara ‘Deniz Baykal’a ödenen bir rüşvetin belgesine, Alman vakıflarını zan altında bırakan bazı belgelere, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın kızının özel yaşamına ilişkin fotoğraf ve dokümanlara ulaştıklarını’ bile anlatmıştı. Belge Wikileaks’te yayınlanınca dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay brifingden haberleri olmadığını açıkladı, Emniyet iddiayı yalanladı. Ama ABD Ankara Büyükelçiliği, İçişleri Bakanı’nın bile haberi olmayan Emniyet’in özel Ergenekon brifingi hakkında da yorum yapmadı.
ELÇİLİKLE TELEFON TRAFİĞİ
17/25 Aralık operasyonlarından günler önce operasyonu yürüten polislerle ABD İstanbul Başkonsolosluğu arasında dikkat çekici telefon trafiği iddianameye yansıdı.
İddianameden okuyalım;
“477 SANİYE GÖRÜŞTÜĞÜ…”

“0 505 240… numaralı kullanıcısı MEHMET AKİF ÜNER‘in M.A. A.B.D. BASKONSOLOSLUĞU (STU150-13-C-3005) adına kayıtlı 532 635 85 14 numaralı hat ile 4 kez görüştüğü, 03.12.2013 13.23:00 tarihinde aradığı ve 477 sn. görüştüğü, 03.12.2013 13.35:44 tarihinde mesaj attığı, 03.12.2013 14.33:00 tarihinde aradığı ve 107 sn. görüştüğü, 03.12.2013 15.31:07 tarihinde aradığı ve 206 sn. görüştüğü tespit edilmiştir.

“4 KEZ GÖRÜŞTÜĞÜ…”

0 505 542… numaralı hat kullanıcısı MAHİR ÇAKALLI‘nın M.A A.B.D. BASKONSOLOSLUĞU (STU150-13-C-3005) 533 371 …numaralı hat ile 4 kez görüştüğü, 28.11.2013 16.32:22 tarihinde aradığı ve 292 sn. görüştüğü,  02.12.2013 10.39:38 tarihinde Arandığı ve 61 sn. görüştüğü, 02.12.2013 10.42:32 tarihinde arandığı ve 91 sn. görüştüğü, 02.12.2013 12.41:28 tarihinde arandığı ve 47 sn. görüştüğü tespit edilmiştir.
“300 SANİYE GÖRÜŞTÜĞÜ…”
0 507 580 .. numaralı hat kullanıcısı MEHMET FATİH YİĞİT‘in M.A. A.B.D. BASKONSOLOSLUĞU (STU150-13-C-3005) 5334294.. numaralı hat ile 1 kez görüştüğü, 03.12.2013 12.32:53 tarihinde aradığı ve 300 sn. görüştüğü tespit edilmiştir…”
“ABD BAŞKONSOLOSLUĞU’NU ARADIĞIMDA KARŞIMA TÜRKÇE KONUŞAN…”
Bundan beş ay önce, 17/25 Aralık’tan hemen önce, bu soruşturmayı yürüten en kritik polis amirlerinin ABD İstanbul Başkonsolosluğu’yla neden sık görüştüklerini anlamak için iddianamede açık hâlde yazan ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun telefonlarını aradığımda karşıma Türkçe konuşan ve bu telefonun aranması karşısında epey şaşıran görevliler çıkmıştı.
“ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TÜRK EMNİYETİYLE İRTİBAT HALİNDEDİR”
“Bu telefon numaralarını nereden buldunuz” soruları dışında herhangi bir bilgi vermeyeceklerini söyleyen bu meçhul Türk görevliler, elçilikten aranacağımızı söyleyerek telefonu kapattılar. Kısa bir süre sonra Ankara Büyükelçiliği’nden daha önce birkaç kez konuştuğumuz basın işlerine bakan bir görevli arayarak, iddianamede telefonların üzerine kayıtlı olduğu söylenen M.A.’nın büyükelçiliğin telefon operatörü olduğunu söyledi, adının yazılmamasını rica etti ve şu açıklamayı yaptı: “ABD Büyükelçiliği Türk emniyetiyle her zaman irtibat hâlindedir.”
“5 YILDIR DÖNÜŞ OLMADI”
Yetkiliye “Ama bu kişilerin Türkiye’de mali suçlarla ilgili bir soruşturma yürüten polisler olduğunu, böyle bir soruşturmada ABD elçiliğinden ne gibi bir yardım istediklerini sorduğumda ise bu soruya cevap vermek üzere döneceklerini söylediler ama beş aydır henüz bir dönüş olmadı, bir açıklama yapılmadı. Ama aynı ABD Büyükelçiliği, cemaat operasyonları çerçevesinde Zaman gazetesine yönelik operasyonla ilgili basın özgürlüğü temalı üst üste açıklamalar yaptı.
Yapabilir. Ama cemaat konusunda açıklama yapması gereken ilk konu galiba bu değil…
Türkiye gazetesi / Yıldıray OĞUR

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir