Anasayfa / GENEL / FETÖ Erdoğan’ın 20 Davutoğlu’nun 62 görüşmesini dinledi
dinleme1

FETÖ Erdoğan’ın 20 Davutoğlu’nun 62 görüşmesini dinledi

‘Kumpas’ iddianamesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt içi ve yurt dışı 20 görüşmesinin dinlenildiği belirtildi. İddianamede tablo halinde verilen görüşmelerin süresi 1 saat 9 dakika. Başbakan Davutoğlu’nun 2 saat 32 dakikayı bulan 62 görüşmesinin dinlenildiği de belirtildi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usûlsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada, müşteki olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yer aldı. İddianamede şüpheli polislerin müştekilere yönelik eylemlerinin ilk sırasında Erdoğan var. Erdoğan’ın yakın çevresi, yani danışmanlarının dinlenildiği belirtiliyor. Danışmanlarının telefonları ile yurt içi ve yurt dışı önemli görüşmeler yapan Erdoğan’ın tam 20 görüşmesinin dinlenildiği belirtildi.

‘Bir saat 9 dakikalık görüşmeleri dinlenildi’
İddianamede tablo halinde verilen görüşmelerin süresi 1 saat 9 dakika…Bir saatten fazla görüşmesi dinlenilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu görüşmelerinin de imha edilmediği vurgulandı. Erdoğan’ın kaydedilen görüşmeleri arasında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlar bulunuyor.

‘Yakın çevresi suç unsuru olmadan dinlenildi’
Savcılık, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınında bulunan kişilerin ve özellikle de başdanışmanlarının herhangi bir suç unsuru içermeyen ve hatta bazılarının gıyablarında yapılmış telefon görüşmelerini gerekçe göstererek kullandıkları telefonlar hakkında dinleme kararı” alındığını ifade etti. Savcılık ‘bu kişilerin telefonlarının dinlenilmesi halinde dolaylı olarak Erdoğan’ın görüşmelerinin de dinlenileceği, devlet yararları bakımından gizli kalması gereken görüşmelerin de kayda alınacağının şüpheliler tarafından bilindiğine’ dikkat çekti.

Erdoğan şikayet dilekçesi gönderdi
İddianamede Erdoğan’ın telefon görüşmelerinin dinlenilmesine ilişkin avukatı aracılığıyla şikayetçi olduğu da belirtildi. Erdoğan’ın avukatı tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde, “Müvekkilimin Başbakanlığı görevi gereği yaptığı birtakım konuşmalar çok gizli olup devlet sırrı kapsamındadır. Müvekkilime ait iletişim araçlarının da dosya şüphelileri tarafından yasadışı olarak dinlenildiği, hukuka aykırı dinlemeler neticesinde yabancı devlet başkanlarıyla devlet sırrı niteliğinde olan konuşmaların kaydedildiği, elde edilen bu kayıtların da casusluk maksadıyla kullanıldığı iddia edilmektedir. Kamuoyuna yansıyan dosya kapsamındaki iddialar bağlamında müvekkilimi yasaya aykırı bir şekilde dinleyen, dinleme kayıtlarını depolayan, kaynağı belirsiz yerlere servis eden tüm şüphelilerden ayrı ayrı şikayetçiyiz” dedi.

‘Davutoğlu’nun 62 görüşmesi dinlenildi’

Aynı iddianamede o dönem Dışişleri Bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanlarının da telefonları dinlenilmek suretiyle dinlenildiği belirtildi. Yapılan tespitlerde Ahmet Davutoğlu’nun 62 görüşmesi dinlenildi. İddianamede tablo halinde verilen bu görüşmelerin de süresi 2 saat 32 dakika…

Davutoğlu da şikayetçi
Ahmet Davutoğlu’nun da savcılığa şikayet dilekçesi gönderdiği belirtildi. Davutoğlu dilekçesinde, “Bu soruşturmaları yürütenlerin devlet kurumlarına sızarak karar ve uygulama mekanizmalarını ele geçirmeyi amaçlayan ve devlet içerisinde organize bir şekilde hareket eden bir yapılanma çerçevesinde, devletin hiyerarşik yapısı dışındaki kaynak ve kişilerden aldıkları talimatlar doğrultusunda, illegal yollardan, gizli operasyonlarla elde ettiği mahrem bilgi ve belgeleri, üst düzey devlet görevlileri tarafından kullanılan kriptolu veya diğer telefon ve iletişim araçları ile devlet görevlileri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ve toplantıları yasadışı yollardan dinleyerek servis ettiği ses kayıtları ve diğer bilgileri, yabancı kişi veya kurumlara servis ettiği, bu şekilde elde ettikleri bilgileri casusluk maksadıyla kullandıkları, yine bu bilgi ve belgelerden bir kısmını yapılanmaları lehine medya ve sosyal medya üzerinden kamuoyuna ifşa ettiği iddia edilmekte, bu iddialar bağlamında kurumumuza ait iletişim araçlarına hukuka aykırı olarak dinleyen, bu kayıtları ve kurumumuza ait mahrem bilgi ve belgeleri elde eden, depolayan ve kaynağı belirsiz yerlere servis edenler hakkında şikayetçiyiz” ifadelerini kullandı.

(AL JAZEERA TURK)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir