Anasayfa / GENEL / Feto 28 Şubat darbesinden 30 gün sonra başkanlık sistemi istemiş
feto-bas2

Feto 28 Şubat darbesinden 30 gün sonra başkanlık sistemi istemiş

FETÖ Lideri Gülen, 28 Şubat postmodern darbesinin hemen sonrasında Başkanlık sistemine övgüler düzmüş. Foyası ortaya çıkanca 2013 yılında gerilen ipler kopmuş, yargı örgüte karşı harekete geçmişti. Bu adımın ardından FETÖ, amansız bir başkanlık sistemi karşıtı oluvermişti.


FETÖ’nün devleti ele geçiremeyince neler yapabileceğini tüm Türkiye geride kalan bir yılı aşkın sürede gördü. MİT TIR’larına baskın, Dışişleri Bakanlığı’nın gizli Suriye toplantısının dinlenmesi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tutuklama girişimi, yolsuzluk bahanesiyle 17/25 Aralık darbe girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kumpas, bunlardan sadece bir kaçı. Bir dönem hükümete alkış tutmaktan avuçları patlayan Gülen Grubu, foyasının ortaya çıkıp yıldızlarının dökülmesinin ardından azılı bir hükümet karşıtı oluvermişti.

28 ŞUBAT DARBECİLERİNE DESTEK
Türkiye’nin üzerinden deyim yerindeyse silindir gibi geçen 28 Şubat darbesine ve darbecilere de destekten geri durmayan Fethullah Gülen, “Birileri yanlış yaptı.”, “Asker daha demokrat”, “Hayırlı olsun” gibi sözleri manşet olmuştu.

GÜLEN BAŞKANLIK İSTEMİŞTİ
Türkiye’nin ilk ve tek Postmodern Darbesi 28 Şubat’ın ardından Gülen Örgütü’nün lideri Fethullah Gülen, sadece 30 gün sonra Başkanlık Sistemi’yle ilgili olarak Samanyolu TV’deki açıklamaları amiral gemileri Zaman Gazetesi’nde manşet olmuştu. Gülen, “Ben şahsen başkanlık sistemine de salahiyeti genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.” demişti. Gülen Örgütü’nün yayın organı Zaman Gazetesi’nde 30 Mart 1997, Pazar günü yayınlanan haberde, Fethullah Gülen, 28 Şubat darbesini açıkça desteklerken, Başkanlık Sistemi önerdi.

feto-bas1

‘BİR RIHTIM BİR SIÇRAMA AYAĞI OLABİLİR’
Gülen, “Başkanlık sisteminin altyapısı hazırlanmalı insanımız hazırlanmalıdır. Salahiyetleri genişletilmiş cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bi rıhtım, bir sıçrama ayağı bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bugününü ve geleceğini ilgilendiren bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de salahiyetleri genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.” demişti.

O GÜN ÖYLE BUGÜN BÖYLE
Hükümetin Başkanlık Sistemi’yle ilgili çalışmalarını her fırsatta eleştiren ve Başkanlık Sistemi’ni “facia” olarak nitelendiren Gülen Örgütü’nün, 28 Şubat darbesinin hemen ardından “Başkanlık” istemesi dikkat çekti. Türkiye’nin büyük güçlüklerle elde ettiği kazanımlar 28 Şubat’taki postmodern darbe ile heba olmuştu. Parlamento işlevsiz kılınmış, askerler dizginleri ele almıştı. Başbakan istifa ettirilmiş, yargıya brifingler verilir olmuştu. Ülke bu havayı yaşarken, askerin sert tavrı orta yerdeyken Gülen, başkanlık sistemini istediğini, olabileceğini söylemişti. 3 Kasım 2002’de AK Parti iktidara geldi. 28 Şubat’ın izleri kısmen silindi. Ancak bu kez Gülen Grubu, Başkanlık sitemine karşı bayrak açtı. Başkanlık sistemeni karşı duran CHP, HDP ve bir kısım sözde aydının yanında bayrak açtı. Bu radikal değişikklik de karşı olunan şeyin sistemden ziyade kişi olduğunu gözler önüne serdi.

(HABER 10)

MEDYAGUNDEM

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

darbe

Allah’a değil Feto’ya tapan sapıklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i …

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir