Anasayfa / GENEL / Faiz lobisine bir darbe daha
merkezb

Faiz lobisine bir darbe daha

Piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. Merkez Bankası üst bandı 25 baz puan daha aşağı çekerken, böylece faiz koridorunda bir kez daha tarih yazdı.


Son 6 aydır faiz koridorunun üst bandını aralıksız indiren Merkez Bankası (TCMB), yılın 9’uncu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını da pas geçmedi. Merkez, faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek yüzde 8.50’ye çekti.

MERKEZ TARİH YAZDI

Böylece faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çekilirken, Merkez Bankası bir kez daha tarih yazdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tuttu. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, BankalararasıPara Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanmafaiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranı yüzde 10,25’ten yüzde 10’a indirdi.

UZMANLARIN BEKLENTİSİ

Uzmanlar da faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim bekliyordu.

  • ÇETİNKAYA DÖNEMİNDE 7.KEZ İNDİRİM

Merkez Bankası, Erdem Başçı Başkanlığı’ndaki son toplantısında 25 baz puan, nisan, mayıs ve haziran ayındaki toplantısında 50 baz puan, temmuz ayı toplantısında ise 25 baz puan da faizkoridorunun üst bandında indirime gitmişti. Ağustos ayında yapılan 25 baz puanlık indirimle birlikte marttan bu yana yapılan toplam indirim 225 baz puana ulaşmıştı.

MEDYAGUNDEM

dolar1

Dolara Merkez’den ölümcül darbe!

Dolarda 2017’nin ilk aylarında 4 TL sınırına kadar ulaşan yükseliş trendi tersine dönmeye başladı. “Cumhurbaşkanı …

merkez

Dolar terörüne geçit yok!

Faiz şantajına boyun eğmeyen Merkez Bankası, TL atağı ile dolara bir darbe daha vurdu… Türkiye …

dolar2

İşte dolar oyunundaki hedef

Hacimsiz işlemlerle doları yükseltenler, tıpkı 2014’te olduğu gibi şok faiz artırımı için avuçlarını ovuşturuyor. Türkiye’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir