Anasayfa / GENEL / Eyüp Can yiyorsa bunun için kampanya yapsın!
gezi-hilton

Eyüp Can yiyorsa bunun için kampanya yapsın!

MEDYAGÜNDEM- Fatih Altaylı bugün Habertürk’te son derece çarpıcı bir yazıyla Gezi Parkı’nın “ırzına 62 yıl önce geçildiğini” yazdı.

Gezi Parkı’nın tarihsel hikayesini yazan Altaylı, herşeyin altında 1930’ların sonunda İstanbul Valiliği’ne “imar danışmanı” olarak gelen Prost’un olduğuna dikkat çekti .

Prost, harap haldeki Topçu Kışlası’nın kaldırır, Taksim’den Maçka’ya kadar olan dev alan, yemyeşil bir park olarak dizayn edilir.

Ağaçlar dikilir, parkı ortadan bölen yolun üzerine yayaların hiç yolla karşılaşmadan Maçka’ya kadar yürüyebilmeleri ve hatta oradan isterlerse Dolmabahçe’ye kadar inebilmeleri için bir de yaya köprüsü yapılır.

Köprünün bittiği noktadaki arazinin bir bölümü Vali Lütfi Kırdar tarafından Tenis Eskrim Dağcılık, yani TED Kulübü’ne tahsis edildi ve orada ağaçlar arasında bir kulüp inşa edilir.

İstanbul’un göbeğinde şahane bir vaha ve içinde bir de tenis kulübü oluşturulur.

Bütün bunlar yapıldığı sırada sene 1940’ların ilk yarısıdır.

1950 seçimlerinin ardından Hilton gelir, İstanbul’u gezip dolaşır ve kendine bir otel yeri olarak da Taksim ile Maçka arasındaki parkın tam orta yerini bulur.

13.5 milyon liraya yapılan bina Hilton otellerine tahsis edilir. Altaylı, “İstanbul’un orta yerindeki parkın ırzına böylece geçilmiş oldu” diye yazdı. Bir de Gezi Parkı’nda kendilerini ağaçlara bağlayanlara şöyle akıl verdi:

“Şimdi elimizde kalan o küçücük Gezi için kendilerini ağaçlara bağlayanlara üzülüyorum. O parkın ırzına yıllar önce, büyük bölümünüz doğmadan zaten geçilmişti.”

Peki bugün Gezi Parkı’nda birkaç tane ağacı iktidara karşı “kalkışmanın” sembolü haline getirenler, Radikal’de “Gezi Parkı Central Park olsun” diye kampanya yapan Eyüp Cangil, yiyorsa patronunun sahip olduğu Hilton Oteli ve arazisi için kampanya yapsın.

Hilton’ı genişletme projesi ile asıl ağaç katliamını Aydın Doğan’ın yapacağı iddiaları yıllardır yazılıyor. Hilton’un büyük bir katliamın üzerinde durduğu tarihsel bir gerçek.

Asıl 2005 yılında Hilton Oteli’nin arsasını 255 milyon dolara satın alan Aydın Doğan’ın, daha sonra Şişli Belediyesi’nin kararıyla emsali 0.7’den 3.5 kat arttırarak 2.7’ye yükselttiği, 43 bin metrekarelik inşaat alanını 233 bin metrekareye çıkartılmasıyla arazinin değeri bir anda 3 milyar dolara çıktığı, Aydın Doğan’ın tek kalemde 2.7 milyar dolar kazandığı, altı binadan oluşan rezidans ile iş merkezi yapımını öngören bir planı ağaçları katlederek gerçekleştirme hayali kurduğu da bir gerçek.

Hadi bakalım Doğan medyasının aslanlarını görelim, Gezi Parkı’ndaki performansı şimdi Hilton’da da göstersinler.

Nereden bakarsanız tutarsız, nereden bakarsanız ilkesizler!

medyagundem.com 

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

alman

İstanbul’da provokatör Alman ajanı alarmı

Taksim’de bir Alman vatandaşı tuttuğu otel odasına düzenek kurarak, otelin penceresinden caddeye doğru siyasi içerikli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir