Anasayfa / GENEL / Eyalet yalanı için Başbakan’dan rest; görevi bırakırım
basbakan

Eyalet yalanı için Başbakan’dan rest; görevi bırakırım

Başbakan Binali Yıldırım, ‘eyalet sistemi gelecek’ iddialarına sert çıktı ve ‘Eğer Anayasa teklifinin herhangi bir yerinde eyalet sistemi varsa, görevi bırakırım’ dedi.

Ankara’da STK’ların gbuluşmasına katılan Başbakan Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada eyalet sistemi iddialarına sert ve net cevap verdi. Başbakan Yıldırım, “Türkiye’nin üniter devlet yapısı anayasanın ilk 3 maddesinde tanımlanmış, yerini almıştır. Bunun üstünde tartışma yapmak bu ülkeye çok büyük haksızlıktır. Eğer bu anayasanın herhangi bir kısmında eyalet sistemi varsa ben bugün hem başbakanlığı hem de parti başkanlığını bırakacağım.” dedi.

Başbakan şunları söyledi;

“Biz bazıları gibi hayır verenleri denize dökmeyi vaat etmiyoruz. Türkiye bugünkü şartlar altında, bundan sonra 1982 darbe anayasası ile yoluna devam mı edecek, yoksa ülkemizin muhasır medeniyetler seviyesine taşıyacak yeni bir sözleşme mi yapacak? Anayasalar bir anlamda millet ve milleti yönetenler arasındaki yazılı metinlerdir.
Getirdiğimiz değişiklik bir hükümet sistemi değişikliğidir, bu bir rejim değişikliği değildir. Türkiye milleti ile, ülkesi ile bölünmez bir bütündür. Artık başka bir şey bulamayanlar, Türkiye eyalet sistemine geçecek diyorlar. Eyalet sistemi dediğiniz şeyde bir merkezi hükümet olur bir de hükümetçikler olur. Türkiye’nin üniter devlet yapısı anayasanın ilk 3 maddesinde tanımlanmış, yerini almıştır. Bunun üstünde tartışma yapmak bu ülkeye çok büyük haksızlıktır. Abuk sabuk yalanlarla milletin kafasını karıştırmak doğru mu?

BUGÜN GÖREVİ BIRAKIRIM

Eğer bu anayasanın herhangi bir kısmında eyalet sistemi varsa ben bugün hem başbakanlığı hem de parti başkanlığını bırakacağım. Böyle bir iftirada bulunmak şehitlerimizin ruhunu incitmektir. Bu iftirayı atanlar bakalım aynı şeyi yapabilecek mi, soruyorum.

MEDYAGUNDEM

basbakan

Ne mutlu ki Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşlarıyız

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde partililere seslendi. Sözlerine “İşte özlenen beklenen an …

basbakan

Türkiye aleyhine oy veren PKK’lı vekillerden hesap sorulacak

Başbakan Yıldırım, AKPM’nin kararlarıyla ilgili, “Gereken yapılacak” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, AKPM’nin Türkiye’yi siyasi denetim …

basbakan

Beni şimdi iyi dinle Kılıçdaroğlu

AK Parti 116. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Bir halkoylaması yaptık. Elhamdülillah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir