Anasayfa / GENEL / Ey Müslüman önce kendi miracına çıkmadan Mescid-i Aksa’yı kurtaramazsın!
mirac

Ey Müslüman önce kendi miracına çıkmadan Mescid-i Aksa’yı kurtaramazsın!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Mescidi Aksa’da Cuma namazı kaldırarak bir ilke imza attı.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Mescidi Aksa’da binlerce müslümana cuma hutbesi verdi. Müslümanların Miraç kandilini Mescidi Aksanın minberinden tebrik eden Görmez cuma namazını kıldırdı.

Görmez, Mescid-i Aksa’da Cuma hutbesi irad ederek Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. 

gormez

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Tevhidin en büyük merkezi olan bu mekanın (Mescid-i Aksa) yad ellerde esir olması her Müslümanın kalbinde bir yaradır.” dedi.

Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Tevhidin en büyük merkezi olan bu mekanın yad ellerde esir olması her Müslümanın kalbinde bir yaradır” dedi.

MESCİD-İ AKSA’NIN ESARETİ HER MÜSLÜMANIN KALBİNDE YARADIR

Görmez, Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanı Şeyh Yusuf Edais’in resmi daveti ve Miraç Kandili dolayısıyla geldiği Kudüs’te, Mescid-i Aksa’yı ziyaret etti.

Aksa’nın avlusunda AA muhabirine konuşan Görmez, ilk defa Kudüs’e gelme imkanı bulduğunu ifade ederek, “Tevhidin en büyük merkezi olan bu mekanın yad ellerde esir olması her Müslümanın kalbinde bir yaradır. O yaradan dolayı bugüne kadar gelme imkanımız olmadı” diye konuştu.

Filistinlilerden gelen ısrarlı davetler üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Görmez, “Türkiye’den gelen binlerce kardeşimizle burada olmaktan çok büyük bahtiyarlık duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Kudüs’e hüzün yılında geldiğini hatırlatan Görmez, şunları söyledi:

“Çünkü Efendimiz amcasını kaybetmişti. Eşi Hz. Hatice validemizi kaybetmişti, Taif’te taşlanmıştı. Ben bu hüzünlerin bütün Müslüman coğrafyasında tamamen ortadan kalkmasını yüce Rabbimden diliyorum. Buralarda gerçekten duygulanmamak mümkün değil.”

-“Gönüller özgürleşmeden Aksa özgürleşmez”

Pro.Dr. Görmez, her Müminin kalbinde Mescid-i Aksa’nın özel bir yeri olduğunu ifade ederek, “Biz Türkiyeli müslümanlar İstanbul’da namaz kıldığımız zaman iki kıbleyi de birleştiriyoruz. Onun için Mescid-i Aksa’nın bizim kalbimizde çok daha farklı bir yeri vardır” dedi.

Osmanlı’nın Filistin’den çekilmesinden bu yana Mescid-i Aksa’nın işgal altında olduğunun hatırlatılması üzerine Görmez, şöyle konuştu:

“Müslümanlar kendi gönül dünyalarında miraca çıkmadan, bu özgürlükleri bütün yönleriyle gerçekleştirmeleri mümkün olmaz. Önce gönüllerimizi özgürleştirelim. Önce akıllarımızı, düşüncelerimizi özgürleştirelim. Ondan sonra diğer bütün özgürlükler kendiliğinden gelir.”

Müslümanların muhabbet ve merhameti birbirinden esirgedikçe, kendi gönül dünyalarını özgürleştiremeyeceklerini belirten Görmez, şunları kaydetti:

“Öfke, kin, nefret gibi kötü duygular Müslümanları esir aldıkça, Müslümanlar birbirlerine düşman oldukça, muhabbet ve merhameti birbirinden esirgedikçe, kendi gönül dünyalarını özgürleştiremezler. Kendi gönül dünyalarını özgürleştiremeyenler, kendi coğrafyalarını özgürleştiremezler. Rabbim her iki özgürlüğü de nasip etsin.”

– “Mirac, bütün İslam ümmetinin yükselmesine vesile olsun”

Görmez, “Peygamberlerin diyarı olan, Efendimiz’in bütün peygamberlere imamlık yaptığı Kudüs’ten, Mescid-i Aksa’dan, Kubbetüs Sahra’nın önünden bütün Müslüman kardeşlerimize selamlarımızı ve dualarımızı iletiyoruz” dedi.

Dünyadaki bütün Müslümanların Miraç kandilini tebrik ettiğini söyleyen Görmez, “Miraç Kandili’nin, bütün Müslümanların süfli duygulardan ulvi duygulara mirçaç etmeye, yüce değerlerle yücelmeye vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

İslam’ın ve İslam coğrafyasının çok zor bir dönemden geçtiği geçtiğini belirten Görmez, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu miracın bütün İslam ümmetinin yükselmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Efendimiz buraya gelerek, bütün peygamberlerin İslam Peygamberi olduğunu göstermiştir. Kabe ile Mescid-i Aksa’nın kardeş olduğunu bütün dünyaya haykırmıştır. Miracı Efendimiz aslında her mümine hediye etmiştir. Her mümin günde beş kez miraca çıkma imkanına sahiptir. Yüce Rabbimiz hiçbirimizi bu büyük miraçlardan mahrum eylemesin.”

MEDYAGUNDEM

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

israil

İşgalci İsrail’den alçak müdahale

Kudüs’te cuma namazı sonrası yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı üçe çıktı. İsrail güçlerinin, işgal …

tepki

Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına yurt genelinde gösteriler ve basın açıklamalarıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir