Anasayfa / ANALİZ / Erdoğan’ın 4G çıkışının nedeni o haber mi?
erdogan-4g

Erdoğan’ın 4G çıkışının nedeni o haber mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4G çıkışının perde arkasında o detay mı yatıyor? 5 gün önce yayınlanan haber biraz olsun fikir veriyor.


MEDYAGUNDEM.COM- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Türk Telekom’un 175. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmadaki “4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G’ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G’li bir çöplük haline döner” sözlerinin perde arkasına dair önemli bir detay ortaya çıktı.

5 gün önce  Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin 4G’ye ilişkin çıkışı, Erdoğan’ın sözlerinin şifrelerini veriyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 4G ihalesini erkene çeken BTK’ya isyan etmişti. BTK’nın ihale tarihiyle oynayarak Türkiye’yi yabancı şirketlerin kucağına ittiğine dikkat çeken SSM Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, “BTK, yabancı teknoloji ile 4G lisanslarını veriyor” şeklinde konuşmuştu. Milli 4G’yi yapan müsteşarlık, yerli projelerin önünü BTK’nın kestiğini iddia etti. İhale tarihini yabancılardan öğrendiklerini belirten Öğe, “Bizimle lisans esnasında işbirliği yapmadılar. Sonradan anladık ki bunun da arka planında lisansı erkene alma planları varmış” demişti.

4G ihalesini erkene çeken BTK’nın 5 milyar doları yurt dışına çıkarma planı güttüğü, milli 4G projesini engellemeye çalıştığı meselesinin altı çiziliyor. 

Yeni Şafak’ta yer alan haberin detayları şöyleydi:

ysafak-4g

***

ULAK 4G yerli teknolojinin tanıtımı ve GSM operatörleri ile işbirliği anlaşması dün İstanbul’da yapıldı. Yerli 4G projesi ULAK’ın tanıtımında konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, 4G ihale tarihinin değiştirilmesinden dolayı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ateş püskürdü. BTK’nın 2017’de olması gereken ihaleyi 1,5 sene öne çekerek Türkiye’yi yabancı şirketlere mahkum ettiğini belirten Öğe, “Temel amaç burada yerli teknolojinin kullanılmasını engellemek. Ama bunu yapamayacaklar” dedi.

YABANCI TEKNOLOJİYLE LİSANS VERİYOR

ULAK 4G teknolojisinin çıkış noktasının 2012 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) gelen talep olduğunu belirten Müsteşar Yardımcısı Öğe, “BTK burada tavrını koyamaz. 5809 sayılı yasa ile her yıl gelirlerinin yüzde 20’sinin ar-ge’ye ayrılması lazım. Bu projelere ayrılması lazım. Yıllık tutarı 200 milyon dolar. Ama BTK kendine yakışanı yaptı. Ne yapıyordu BTK bu dönemde? Bu ülkenin Başbakanını dinleyip, yabancı ajanslara servis yapıyordu. Bugün de aynı şeyi yaptı. Yerli teknoloji ile değil, yabancı teknoloji ile 4G lisanslarını veriyor. O yüzden biz milli ruh ile çalışıyoruz. ASELSAN gibi 40 yıllık deneyimi olan bir şirket her şeyini feda etti bu projeye” şeklinde tepkisini sürdürdü.

EN BÜYÜK ENGELİ BTK ÇIKARIYOR

Projenin bedelinin 46 milyon dolar olduğunu ama sadece destek maksadıyla bu paranın verildiğinin altını çizen Öğe, BTK’nın yerli teknolojilerin kullanımında en büyük engel olduğunu vurguladı. Öğe, “2017 yılında 4G lisanslarını vereceğin zaman, neden 2015 yılının Mayıs ayında ihale yapıyorsun? Bir gerekçesi var. 2013 Eylül’ünde İTÜ’de toplanan 4G değerlendirme toplantısında o dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ki bize en büyük desteği veren kişi bu projenin 1 yıl öne çekilmesini istedi. Biz 1 yıl öne çektik, 4G lisansları 1,5 yıl öne çekildi. Temel amaç burada yerli teknolojinin kullanılmamasını sağlamak. Ama bunu yapamayacaklar” ifadelerini kullandı.

Hesabını soracağız

BTK’nın yanlışlar yaptığına işaret eden Öğe, 2008 yılından beri her yıl 200 milyon dolarlık ar-ge bütçesinin nereye harcandığının hesabının verilmesini istedi. Öğe, “Biz yapacağımızı yapıyoruz. Milli tankımız Altay, helikopterimiz Atak, gemimiz MİLGEM, milli piyade tüfeğimiz, Göktürk uydumuz, İHA’larımız var. Ama yıllık 200 milyon dolar ar-ge bütçesi ayrılıp da yapması gereken şeyi yapmayanlar, nerede ne yapmışlar? Millet olarak bunların hesabını soracağız. Ben SSM Başkan Yardımcısı olarak değil, bu ülkede yaşayan bir fert olarak hesabını sormak istiyorum. İşte SSM kendi görevlerinin dışında, kamu projesini ticariye çevirdi” dedi.

Başbakan dinleniyor

Sayın Başbakan’ı dinleyip yabancı ajanslara servis etmeyi becerdiler, BTK burada çok başarılı oldu” diyen Öğe, kendisinin de BTK’da 8 yıl çalıştığını söyledi. Öğe şunları kaydetti:

“Bir ülkenin Başbakan’ı, gayri resmi şekilde dinlenir mi? Türkiye’de milli bir yazılım ve donanım olmadığı sürece bu dinlemeleri hiç kimse önleyemez. Onlar yargı kararıyla ya da başka sahte isim ve e-posta ve cep telefonu numaralarıyla, delil oluşturmak amacıyla mahkeme kararıyla dinlediler. Ama biz yasal olmayan şekilde, hiç bir yargı kararına bağlı olmaksızın, şebeke üzerinden dinlemeleri biliyoruz, hala da dinleniyor. Şu anda Başbakan dahil herkes dinleniyor.”

4G ihale tarihini yabancıdan öğrendik

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, “Eleştirim Türkiye’de yerli teknolojinin üretileceğine inanamayanlara… Öncelikle bunun üretileceğine inanmaları lazım. Türk milleti ve Türk mühendisleri küçümsenemez. Bu başarılabilir, yeter ki engel olmasınlar. Direkt BTK’yı kastetmiyorum ama bu işin adresi orası. Bizimle lisans esnasında işbirliği yapmadılar. Sadece bizden bu projenin ne zaman gerçekleşeceğini öğrendiler. Sonradan anladık ki bunun da arka planında lisansı erkene alma planları varmış. Son 6 aydır BTK, çalışmalarından hiç bilgi vermedi ve toplantılarımıza gelmedi. Arkasında sinsi bir plan olduğunu sonradan anladık. Biz koruma, destek istemiyoruz. ‘Bize yabancılara tanıdığınız fırsatın yarısını tanıyın’ diyoruz. Kişisel olarak söylemiyorum ama Türkiye’de gizli bir el var, bir lobi var. Barcelona’daki GSMA Zirvesi’nde Türk yetkililerden hiçbiri, Türkiye’de 4G lisansının verileceğini bilmezken, yabancılar bunun verilebileceğini söyledi, bu önemli. İhale tarihinin öne alınması tamamen yerli üreticiye engel olup, yabancıyı destekleme amaçlı” diye konuştu.

BTK iÇi BOŞ BiR KURUM

BTK’nın “ne yaptığının farkında olmadığını” da savunan Orhan Öğe, “Türkiye’de bir boşluk oluştu ve bu boşluğu başkaları doldurdu. BTK’nın sadece tabelası var, ismi var, içi yok. Hiçbir şeyden haberdar değiller. Şu an dinlemelerde mobil baz istasyonunu kullanıyorlar. Kriptolu telefonun hiçbir anlamı yok, şebeke kriptolu olması lazım. Biz kriptolu bir şebeke yapıyoruz. Kimse vatan hainliği yapmasın” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

2 Yorumlar

  1. Bu nasıl iş ya İktidarda olan Ak Parti Ak Partinin Atadığı Bürokratlar Ak Parti iktidarının ve Cumhurbaşkanının icraatlarına kafa tutarcasına aykırı fiil ve eylemlerde bulunması anlaşılır gibi değil eğer bu Bürokratlar İktidara ve Saraya Ayak bağı oluyorsa görevden alması zor olmasa gerek. Neden halen Eski Türkiye Kafalı Bürokratları İş Başında tutuluyor biri bunu izahat etsin Medya gündemin RTÜK ile ilgili haberleri yetmiyormuş gibi bir de BTK’a çıktı anlaşılan o ki Paralel Yapının Emniyette ve Yargıda olduğu gibi İmamlarından Emir alan görevlilerin başka kurumlarda da İmamlarından Emir aldıkları anlaşılıyor, Müslümanları satan gazetenin manşet haberi tesadüf olmasa gerek. İktidar Yetkililerinden çağrım vatandaş olarak Tüyü Bitmemiş yetimlerin hakkını kim acımasızca ve hovardaca kullanıyorsa bulunduğu makam ve mevkinin gücüne dayanarak Lütfen derhal görevden uzaklaştırılsın biz böyle bürokratları sırtımızda taşımaya mecbur muyuz

  2. Uluslararası şebekenin truva atı Ftö nün yuvalandığı yerden milli ve manevi bir şey çıkabilir mi? bilakis Onların başlıca görevi bu ülkeye has, özgün olan her şeyi yok edip, ülkeyi uluslarası şebekenin kucağına kayıtsız, koşulsuz oturtmaktı ama Allah a bin şükür oyunları tutmadı bir tek kendileri kucaktan kucağa oturduklarıyla kaldılar. İnşallah bu kanser hücresinin köklerinin kazınması da tez zamanda gerçekleşir de . .s. olur hocalarının yanına giderler kalanlar da.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir