Anasayfa / GENEL / Erdoğan’ı dinledik itirafı
dinleme2

Erdoğan’ı dinledik itirafı

‘Paralel yapı’ soruşturmasında ifade veren eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, adliye önünde korsan bildiri dağıtan dönemin savcısı Muammer Akkaş’ın isteği üzerine dinlediklerini itiraf etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘emniyette paralel yapı’ iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, yaklaşık 40 sayfalık ifade verdi.

Yakup Saygılı, emniyet sorgusunda “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ile milletvekillilerini neden dinlediniz?” şeklindeki soruya “Dinlemedik dinlemeye takıldılar” iddiasında bulundu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yasama dokunulmazlığı bulunanlara ait dinlemeleri neden tape haline getirdiniz?” şeklindeki soruya ise Saygılı, soruşturma Savcısı Muammer Akkaş’ı işaret ederek, “Bu irtibatlar anlık olarak soruşturma savcısına iletilmiştir. Soruşturma savcısının suça iştirak görüşmesi olduğuna karar verdikleri tape yapılmıştır. Hangi görüşmelerin tapesinin yapılıp yapılmayacağına soruşturma savcısı karar vermektedir” dedi.

“BAŞBAKAN’I DİNLEDİK” İTİRAFI

Yasama dokunulmazlığı olan kişilerinde toplumun birer bireyi olduğunu belirterek Başbakan ile bakanların dinlemelerine kılıf uydurmaya çalışan Yakup Saygılı yasama dokunulmazlığı olan kişilerle ilgili tespitlerin TBMM’ye gönderilmesi görevinin ise Başsavcılığa ait olduğunu söyledi. Saygılı’ya polis tarafından hazırlanan fezkelelerden de sorular soruldu. Fezlekede geçen ‘Binali Yıldırım’ın daha üst düzey birinin talimatıyla hareket ettiği…’ cümlesinde üst düzey kişi olarak kimin kast edildiği soruldu. Saygılı bu soruya, “Kast edilen kişi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye yanıt vererek Başbakanı bilerek takip etiklerini itiraf etti.

TALİMAT PARALEL SAVCIDAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bazı milletvekillerinin görüşmelerinin kimin talimatı ile tape haline getirildiği yönündeki soruya Saygılı, “Soruşturma savcısı karar verir. Kendisinin talimatı ile tape yapılmıştır. Bu soru kolluğa soruluyorsa savcı ve hakimlere de sorulmalıdır” dedi. Saygılı soruşturmanın savcısı Muammer Akkaş’ı işaret etti. Telefon görüşmelerinin TİB sistemi tarafından otomatik olarak kaydedildiğini belirten Saygılı, savcının talimatı olmadan bu görüşmelerin kolluk tarafından sistemden kaldırılamayacağını söyledi. Sorguda, soruşturma kapsamında elde edilen bazı görüşmelerin internette yayınlandığının hatırlatılması üzerine eski müdür Saygılı, “TİB, hangi birimde kimin telefon dinlediğini, program üzerinde ne yaptığını, kaç dakika dinlediğini, bundan çıktı alıp almadığını tespit edebilmektedir. Bu bilgisayarlardan eğer veri indirilip başka yere kaydedildi ise en azından kimin bu işlemi yaptığı TİB tarafından görülmüş olması gerekir” diye konuştu.

GÜLEN VE ÖZ İÇİN VAKİT DARMIŞ

Bolu Savcısı Zekeriya Öz’ün bir işadamı ile yaptığı görüşmenin teknik takibe takıldığı ancak bunun kolluk tarafından gizlendiği yönündeki iddialar da Saygılı’ya soruldu. Saygılı bu görüşmenin tapeye aktarılmamasını ise “Vakit yetmediği için tape yapılmamıştır” diye yanıtladı. İşadamı Turgay Ciner ile Fetullah Gülen’in bir konuşmasının da teknik takibe takıldığının ve bu nedenle de Ciner hakkında fezleke düzenlenmediği iddiasına ise Saygılı, “Fezleke tam bitirilememişti. Taslak hali kendisine ulaştıktan sonra Ciner ile ilgili kısmın düzenlenmesini ve kendisine iletilmesini istemişti. Ancak 17 Aralık’tan sonra meydana gelen olaylar sebebi ile bildiğim kadarı ile bu konu kendisine iletilememiştir” diye yanıt verdi. Bu arada gözaltına alınan eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı’nın da aralarında olduğu 4  polis serbest bırakıldı.

CUMHURBAŞKANI’NIN 59 GÖRÜŞMESİ TAPEDE

25 Aralık darbe soruşturmasına takipsizlik veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyada paralel polislerin tape istatistiğine de yer verdi. Emniyetin bilgisayarlarında yapılan araştırmada, paralel çetenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 59 telefon görüşmesini tapeye dönüştürdüğünü belirledi. Erdoğan’dan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ise 33 telefon görüşmesi tapeye döküldü. 62. hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Yalçın Akdoğan’ın da 15 telefon görüşmesi dinlenip kayıda döküldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcılarından Ali Babacan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Mehmet Metiner, Mustafa Elitaş, Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer, İdris Naim Şahin, Hayati Yazıcı, Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler ile İdris Güllüce’nin de bir çok telefon görüşmesi dinlenerek tapeye döküldü. Paralel çete Ak Parti Kabinesi dışında Muhalefet partilerini de dinledi. (STAR)

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

2 Yorumlar

  1. Bülbülüm Gel de Dile

    Çabuk çözüldün Saygısız Yakup! Senin gibi deneyimli birinin böyle çabuk çözülmenin arkası ziyadesiyle gelecektir. Saygısız Yakup birkaç gün önceki twitlerinde takip edildiğini, operasyon yiyeceğini, kim tarafından takip ettirildiğini yazıyordu. Ne oldu deneyimli polis bozuntusu, o kadar deneyimliydin de neden bu kadar çabuk çözülüverdin? Olum kahpeliğin adını deneyim, tecrübe koymuşsunuz, ulan hani nerde yürek, yürek nerde yürek? Yürek oldu mu ölüme dahi bıyık altında gülünür, ama nerde sizlerde o yürek, nerde lan o yürek! Bir gün hepiniz öteceksiniz, hem de bülbül gibi öteceksiniz, bel bağladığınız şerefsiz savcılarınız da dahil hepiniz öteceksiniz, öteceksiniz. Başka çareniz yoktur. Çaresizliği görüp yaşayacaksınız! Binlerce ah, bedduanın karşılığını yaşayarak göreceksiniz. Çoluğunuza çocuğunuza bıraktığınız en büyük mirasın ‘Vatan Hainliği’ damgası olacağını çocuklarınızda görecektir. Akıl çağına geldiklerinde sizlerin yüzüne ilk çocuklarınız tüküreceği günü göreceğiz İnşallah!

    Savcıyım diye gezen şerefsizler sıra sizde! Sizler de en ağır bedeli ödeyeceksiniz! Korkusu olan ancak sizin gibi alçaklarıdır. Bu millet sizden hesap sormaya hazırlıklarınız yapın, temennimiz Kodese giderken ayağınıza taş değmesin!

  2. biri şu zekariya …ÖTÜNÜ indirse bari…artiste bak..devlete kafa tutan maklubeci hainler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir