Anasayfa / GENEL / Erdoğan’dan paralel ihanet şebekesine Afrika kuşatması!
etiyopya1

Erdoğan’dan paralel ihanet şebekesine Afrika kuşatması!

Etiyopya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Paralel yapı ile mücadelede yeni bir süreç başlayacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cemaat okullarında verilen hizmeti verebileceğini söyledi, bu yöndeki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı:

“Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım gerekse Başbakanımız, bakanlarımız bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şu anda tamamlamak üzere.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu da İsviçre’nin Davos kentinde Erdoğan’ın sözünü ettiği çalışmanın yeni olmadığını söyledi, önümüzdeki hafta Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu’nun gündemine alınacağını açıkladı:

“O çalışma yeni bir çalışma değil. Aslında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı zaten okullarımız var. Bu yeni çalışmayla bütün bunları bir çerçevede topluyoruz. Aynen Yunus Emre Kültür Merkezleri gibi ona benzer bir yapılanma ile bütün okullarımızın bir kültür faaliyeti olması itibariyle, var olanların aynı çatı altında toplanması, yeni okulların açılması suretiyle bu paralel yapının Türkiye’ye zarar verme faaliyetleri dolayısıyla ortaya çıkabilecek boşluğu da ortadan kaldıracak bir yapılanma. Muhtemelen önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunulacak şekilde arkadaşlarımız hazır hale getirir.”

‘DEİK daha aktif rol üstlenecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Paralel yapı”yla mücedelenin kararlılıkla sürdürüleceğini yineledi:

“MGK olarak bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünüm altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı. Bakanlar Kurulu kararı olarak çıktıktan sonra yeni bir süreç başladı. Bu süreç artık paralel devlet yapılanmasının Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesi anlamındadır. Artık bu örgüte karşı, ki ülkemizde bu inceliği fark etmeden hala bunlara ‘cemaat’ diyenler var, mücadelemiz kararlı şekilde sürmektedir, sürecektir.”

Erdoğan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı çatı kuruluş Dış-Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) da uluslararası alanda daha aktif bir rol üstleneceğini açıkladı. Daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan kurul bir torba yasa düzenlemesiyle Ekonomi Bakanlığı’na bağlandı. Bu değişiklikte Cemaat’e yakın iş adamları örgütü TUSKON’la Hükümet arasındaki anlaşmazlığın etkili olduğu yorumu yapılıyordu.

Erdoğan, DEİK’in diğer ülkelerle fuar düzenleme ve ekonomik ilişkiler konusunda “boşluğa fırsat vermeden çalışmalarını sürdüreceğini” de açıkladı.

“Burası güvenli bir bölge”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Desalegn ile görüşmelerinde paralel yapının faaliyetlerinin de gündeme geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Paralel devlet yapılanmasına yönelik olarak da değerli dostum Desaleng ile konuştuk. Bu konudaki ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar noktasında, legal görünüm altındaki illegal örgüt noktasında, kendileri de ‘dost bir ülkemizde bu tür faaliyetleri olanlara biz de sıcak bakmayız’ dediler. Bu dayanışmamız inanıyorum ki bizim geleceğe bakışımızı çok daha farklı şekilde güçlendirecektir.”

Hz. Muhammed’in, Müslümanlar zulme uğradığı dönemde, Habeşistan’ı adeta güvenli bir bölge olarak düşündüğünü ve “Habeşistan’daki kral güvenlidir, emindir oraya gideceksiniz” dediğini hatırlatan Erdoğan, “Müslümanlar o zaman buraya geldi. Habeş Kralı Necaşi’nin bizim dünyamızda böyle anlamlı, özel bir konumu var. Dolayısıyla burası güvenli bir bölge” dedi.

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir