Anasayfa / GENEL / Erdoğan’dan karanlık aydınlara; ellerine silah verip üniversiteleri kan gölüne çevirdiniz!
erdogan-demec

Erdoğan’dan karanlık aydınlara; ellerine silah verip üniversiteleri kan gölüne çevirdiniz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Canlı bomba kimdir? Kesinlikle YPG. Bir defa o zaten PYD’nin silahlı gücü, malum. Olayın örgüt olarak şu anda her ne kadar üstlenmeselerde YPG ile PYD. Bunlar faili konumundalar. Bu bizim yaptığımız, Hükümetimizce güvenlik güçlerimizle, istihbaratımızla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz nokta burası” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ataşehir Mimar Sinan Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, Ankara’daki terör saldırısında 28 kişinin şehit olduğunu belirten Erdoğan, ilk etapta 61 olan yaralı sayısının dün itibarıyla 28’e indiğini, yaralıların iyileştikçe taburcu edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkanın sökülmeye başladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir defa işin ilk etabında canlı bomba durumunda olan kişi, ismini zikretmeme gerek yok artık biliyorsunuz, bununla beraber tabii 2 de onun yardımcısı konumunda olan kişi vardı. Failin Suriye’den getirilmesi, geldikten sonra belli bir süre Diyarbakır, Ankara, İstanbul arasında bir mekik dokunması ve ondan sonra olay mahallinin birlikte tasarlanması ve buna göre de bu işin planlanmış olması var. Şu anda gözaltına alınan 14 kişiden, sayı birkaç daha artabilir ama asıl üzerinde incelemelerin yapıldığı bu 2 isim var, ama bu 3’e dün itibarıyla çıktı malum. Belki bir iki artış daha olabilir ama asıl bu işte aktif rol oynayanlar bunlar. Peki bu kişi kimdir, canlı bomba? Kesinlikle bir defa hiç tereddüdümüz yok, YPG. O zaten PYD’nin silahlı gücü, malum. Olayın örgüt olarak şu anda faili her ne kadar üstlenmeseler de YPG ile PYD. Bunlar bu işin faili konumundalar. Bu bizim artık yaptığımız, hükümetimizle güvenlik güçlerimizle istihbaratımızla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz nokta burası. Biz, bu tespitteyiz, ama şu anda yargı, farklı bir yere gider mi gitmez mi… Bunu da savcılarımız, gerek yerel gerekse Ankara başsavcısı olarak onlarla da gerekli görüşmeleri yaptık, onların düşüncelerini bu konuda aldık.”

“Bu adamların hiçbirinin bu ülkede dikili bir taşı yoktur”

Milletin yanında ve milletle beraber olduğunu, bütün teslimiyetinin milletin geleceğine yönelik olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ama bunların milletle ilgili bir derdi yok. Bu adamların hiçbirinin bu ülkede dikili bir taşı yoktur. Onlar ‘Biz şu kadar öğrenci yetiştirdik, bu kadar öğrenci…’ İşte o yetiştirdikleriniz zaten bütün bunları yapıyor. Siz bu ülkede vatansever, milliyetperver bir millet yetiştirmediniz. Siz, ellerine silah verdiniz, üniversitelerimizi kan gölüne dönüştürdünüz, siz onlarsınız. Şimdi üniversitelerimizde aynı şeyleri yapamadığınız için çıldırıyorsunuz, kuduruyorsunuz. Olay bu. Onun için biz bütün bu operasyonlarımızı sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Şehitlerimiz var, bundan canımız yanıyor, ciğerlerimiz dağlanıyor ama sonuna kadar da biz bu mücadeleyi sürdürecek ve Allah’ın izniyle ülkemizi sahili selamete, huzura, mutluluğa yeniden kavuşturacağız.”

“Şu anda bunlar suçüstü yakalanmıştır” 

Bir gazetecinin, baş­da­nış­ma­nı Şe­ref Mal­koç’un “İncirlik Üssü ABD’ye kapatılabilir” şeklinde açıklamada bulunduğunu ifade etmesi üzerine Erdoğan, Malkoç’un böyle bir şeyi söylediğinden ya da söylemediğinden haberi olmadığını belirtti.

Ankara’daki saldırının ardından partiler tarafından Meclis’te hazırlanan ortak bildiriye HDP’nin imza atmaması anımsatılan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ortaya bir gerçek çıkıyor. Parlamentoda dört parti var. Üç parti ülkemizdeki bu hainlere karşı ve son Ankara olayındaki bu ihanete karşı birliktelik sağlıyor ve hepsi bir dayanışma içerisinde bir bildiri yayınlıyor, altına imzayı koyuyorlar. Ama terör örgütünün parlamentodaki temsilcisi konumunda olan siyasi parti buna imza koymuyor. İşte bu bir ispattır. Bu aynı zamanda bunların suçüstü yakalanmalarıdır.”

“Kerry, Sayın Çavuşoğlu’nu aradı ve YPG’nin yaptığı yanlışları paylaştı”

Erdoğan, Amerika başta olmak üzere bu konularla ilgili olarak belgeleri, bilgileri hep aktardıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ama ne dediler? Ki Kerry, Sayın Çavuşoğlu’nu aradı ve YPG’nin yaptığı yanlışları Dışişleri Bakanımızla paylaştı. Demek ki bazı şeyleri şu anda anlamaya başladılar gibi geliyor bana. Biraz sonra da Obama ile yapacağımız görüşmede bunları kendileriyle paylaşacağım. Tekrar bunları etraflıca kendileriyle görüşeceğiz. Bu örgütlere yaptıkları silah desteklerinin, silah yardımlarının bakın nerede nasıl patladığını artık lütfen görün. Kendilerine bunu söyleyeceğiz.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby’nin Ankara’daki terör saldırısından sonraki açıklamaları için, “Beni Kirby’e muhatap ederseniz o yanlış olur. Biraz sonra Sayın Obama ile bir görüşmem olacak, saat beşte. O görüşmede tabii bunları değerlendireceğiz. Şu anda sözcünün bu açıklamalarının herhangi bir getirisi götürüsü yoktur” ifadelerini kullandı.


 

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir