Anasayfa / GENEL / Erdoğan’dan çok sert tepki; bunun adı özgürlük değil terör
erdogan-charlie

Erdoğan’dan çok sert tepki; bunun adı özgürlük değil terör

Fransa’da mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyla ilgili de konuşan Erdoğan, “Bu dergiyi Papa da lanetliyor. Özgürlük denmez buna, başkasının özgürlük alanının içerisine girerek terör estirmektir. Sınırsız özgürlük yok” dedi.


19 Ocak’taki Para Politikaları Kurulu toplantısından önce faizle ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağolsun Merkez Bankamız da inmiyor, halen olduğu yerde duruyor. Daha neyi bekliyorsun sen?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGİK temsilcileriyle bir araya geldi.

Düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, “Paralel yapı”,  Merkez Bankası, Paris’teki saldırı gibi pek çok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Paralel yapı”ya yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkenin vatandaşı olacaksın, bu ülkenin pasaportunu taşıyacaksın, bu ülkede STK oluşturacaksın ondan sonra gideceksin Avrupa’da, ABD’de Türkiye aleyhine kampanyalar yürüteceksin. Kendilerini çok iyi gizlerler, çok iyi saklarlar. Bunlar için amaçları uğrunda her şey mübahtır. 17-25 Aralık darbe girişimini sadece şahsımla, o dönem hükümetle ve partiyle ilişkili hale getirenler yanlış düşünüyor. Hedef Türkiye’nin birliği, huzuru ülkenin istikrarıydı. Sizlerin emeğini, varlığını hedef almıştı. Kararlı duruşumuz karşısında akamete uğradılar.

Operasyonun fikir ve ifade özgürlüğüne yapıldığı iddiası A’dan Z’ye yalan. Bunlarda medya özgürlüğü yok. Dışarıdakiler bu ülke aleyhinde kampanya yürütüyorlar. Bunların mumu yatsıya kadar yanacak, ondan sonra sönecektir. Bunlar üst aklın yönlendirilmesiyle yapılıyor. Kimse Türkiye’nin gündemini belirleyemez, kendi gündemimizi biz belirleriz.”

“YÜKSEK FAİZ YATIRIMA ENGEL”

Ekonomi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Ekonomimizi zayıf göstermek için yürütülen gayretleri çok iyi biliyorsunuz. Gezi olayları sırasında Tüketmeyin, ekonomi dursun çağrıları yapılmıştı. Bu olaylarla birlikte faiz yüklenmeye başladı. Faizin meddahlığını yapanlar halen var. Faizin tek hanede kalmasını istemeyenler halen var. Yüksek faizin yatırımın önündeki en büyük engeldir” dedi.

MERKEZ BANKASI’NA SESLENDİ: BU İŞ BÖYLE YÜRÜMEZ

Merkez Bankası’na faiz konusunda çağrıda bulunan Erdoğan şöyle konuştu:
“Dünyada herkes inerken bizim Merkez Bankası sağolsun hala olduğu yerde duruyor. İnmiyor, düşürmüyor. Neyi bekliyorsun sen? Buyur, petrol fiyatları 106 dolarlardan, 110 dolarlardan şimdi 45 dolara geldi. İşte açıklamalar yapılıyor 2015-2016’da bu civarlarda dolaşacak. Hesaplar buna göre.
Bizim petrolle ilgili bu noktada sıkıntımız yok tam aksine lehine çok çok iyi bir noktadayız. Öyleyse bunun halkımıza dönüşünü, yatırımcıya dönüşünü süratle sağlamamız lazım. Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun? Şimdi diyebilirler ‘Merkez Bankası bağımsızdır’. Ben de bağımsızım. Cumhurun sesi olarak bunu yapmak, söylemek durumundayım ve gerekirse çağırıp kendileriyle de bunu oturup konuşacağız. Bu iş böyle yürümez.  Yatırıma, istihdama ihtiyacımız var.”

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine de değinen Erdoğan, “Biz bu sorunu ortadan kaldırmak için tarihi bir adım atarak çözüm sürecini başlattık. Milletimizin sahip çıkması sayesinde belli bir noktaya geldiğini görüyoruz. Daha umut verici gelişmeler bekliyoruz. Sonuçlandığında Türkiye müthiş bir sıçrama yapacaktır” diye konuştu.

PARİS’TEKİ SALDIRI

Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırının ardından yaşanan gelişmelere dikkat çeken Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Paris’teki saldırının arkasına sığınılarak tüm Müslümanlara, sevgili Peygamberimize yönelik nefret dalgısını endişeyle karşılıyoruz. İslamafobik eğilimlerin giderek destek bulması Müslümanlara yönelik fiili saldırıları getirir. Tüm bu olaylar karşısında Türkiye üzerinden operasyonlara girişmek hayaldir.

Eğer İsrail yönetimi -İsrail haklı demiyorum dikkat edin- Gazze’de, Filistin’de 2 bin 600 – 2 bin 700 insanı çoluk çocuk demeden öldürüyorsa ben onu lanetlerim, telin ederim. Bazı ülkelerin kalkıp da İsrail yönetiminin avukatlığına soyunması manidardır. Ben şunu söyledim; ‘Netanyahu buraya hangi yüzle geldi, bu ikiyüzlülüktür dedim’. Şurada 2 ay önce kalkacaksın Gazze’de bombalarla orada Gazze’yi yerle bir edeceksin, 2 bin 600 insanı öldüreceksin. Fransa’ya gelen bu insanlar, liderler neredesiniz, niye sesiniz çıkmıyor? 350 bin insanın öldüğü Suriye’de nerede insanlık, niye sesiniz çıkmıyor?
Türkiye’de 1.7 milyon Suriyeli var. Nerede desteğiniz? Maalesef dürüst davranmıyor, samimi davranmıyorlar.

“ATEİST DE OLSA…”

Sen kendi ülkenden çıkarken pasaport kontrolünü yap, teröristler çıkmasın. Bizim dinimiz teröre müsaade etmez. Bizim dinimizde terörün yeri yok. Kimse yapılan terör eylemlerini İslam’a mal edemez. Bu dergiyi Papa da lanetliyor. Özgürlük denmez buna, başkasının özgürlük alanının içerisine girerek terör estirmektir. Sınırsız özgürlük yok. Düşünce özgürlüğünün de bir sınırı var. Benim özgürlük alanıma kadar. Ateist de olabilir. Ateistse benim kutsalıma saygı duyacak. Tahrik de bir suçtur. Ellerinde sahilde oynayan çocukların kanı olanların terörü kınaması, teröre karşı saf tutması sadece pişkinliktir.

CUMHURİYET GAZETESİ’NE ELEŞTİRİ

İsim vermeden Cumhuriyet gazetesine de tepki gösteren Erdoğan, “Kendi köşelerinde yer veriyorlar. Sen hangi ülkedesin? Kimsenin kutsalına hakaret edemezsin. Diyorlar ki Emniyet görevlileri arama tarama yapmış’. Sen tahriki davet ediyorsun, bunun kapısını açmaman gerekir. Atılan adımlar ülkenin birliğini ve beraberliğini bozmaya yöneliktir. Israrla bunun üzerine gidilmesi düşünce hürriyetiyle ilgili değildir. Milyonlarca basılması da düşünce özgürlüğü değil. Burada tehlikeli bir oyun oynanıyor” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

1 Yorum yapıldı

  1. aslan parçası

    Sayın Cumhurbaşkanımız bugün merkez bankasındaki kafaları da uyardı uyarmakla da kalmadı çağıracağım dedi!!! Allah sayın Cumhurbaşkanıma sağlık sıhhat uzun ve hayırlı ömürler nasip etsin ki bu çete çöksün!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir