Anasayfa / GENEL / Erdoğan ile Obama 14 ay sonra ilk kez yüzyüze
obama

Erdoğan ile Obama 14 ay sonra ilk kez yüzyüze

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama’yı 14 ay aradan sonra bir araya getiren görüşme sona erdi. Görüşme sonrası iki liderin yaptığı açıklamada teröre karşı işbirliği vurgusu ön plana çıktı.


Antalya’da yapılan G-20 zirvesinin açılış resepsiyonu öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın ikili görüşmesi yapıldı.

 Saat 10.20’de başlaması beklenen görüşme 20 dakika gecikmeyle saat 10.40’ta başladı. İki lider el sıkışarak fotoğraf çektirdikten sonra görüşmeye geçti. Zirve oteli Regnum Carya’daki toplantıya Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı.

 ABD Başkanı Obama’nın heyetinde ise Dışişleri Bakanı John Kerry ile ABD’li yetkililer yer aldı. 1 saati aşkın süren görüşme 11.45’te sona erdi.

 GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMALAR

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın görüşmesi 1 saat 5 dakika sürdü.

 Erdoğan ve Obama görüşme sonrası açıklama yaptı. 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrasında şöyle konuştu:

 “129 kişinin ölümü, hepimizi üzdü ve şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu.

 G-20 Zirvesi’ni tabi ki belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi’nden çok kesin keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır.

 “KOLEKTİF BİR TERÖRİZM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

 Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Bildiğiniz gibi terörün dini ırkı milleti vatanı yoktur ve Fransa’da Paris’tekinde de yine aynen Ankara’da olduğu gibi Gaziantep’te Suruç’ta Diyarbakır’da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık.  Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değildir, tüm insanlığa karşıdır.

 Aynı zamanda tabi ki G20 Zirvesi’nde gerek iklim değişikliği, gerek mülteciler meselesi, dünyadaki finansal ekonomik gelişmeler bütün bunları değerlendireceğiz.

 Sayın Barack ile Suriye’de DAİŞ ile olan mücadeleyi ele alma imkanımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları da değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz.

 OBAMA: BÜTÜN İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞ SALDIRILARDIR

o_721 o_7471Öncelikle sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel kentin halkına teşekkür etmek istiyorum.  G20 geleneksel olarak, küresel ekonomik konularını tartışmak için bir platform oluşturmuştur. Ama sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi Paris’teki hain saldırılar da acil konular da dahil olacak görüşmelerimize.

Ankara’daki saldırıda olduğu gibi Fransa’daki saldırı da masum insanları hedef alan saldırılar. Bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılardır.

 İkimizde Başkan Hollande’a söylediğimiz gibi dayanışma içinde duruyoruz. Faillerin adaletle yüzleşmeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız.  Türkiye hem Irak hem Suriye’de IŞİD tehdidiyle ilgili savaşma konusunda önemli bir ortak olmuştur. NATO’da bir müttefik olarak IŞİD’e karşı yapılan mücadelede Türkiye çok önemli bir ortak olmuştur. Suriye’deki felaket ortamını gidermek için ortak olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye Suriye sınırında IŞİD tehdidiyle nasıl başa çıkabileceğimizi görüştük. Viyana’daki görüşmelerden bahsettik. Hem Ankara hem Paris hem de Suriye’de felaket acılar yaşatan IŞİD ile nasıl mücadele edeceğimizden bahsettik.”

obama_543 obama_8672

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir