Anasayfa / GENEL / Enis Berberoğlu’na Beyaz Saray kapısında şok!
enis-abd

Enis Berberoğlu’na Beyaz Saray kapısında şok!

Enis Berberoğlu’nun doğum günü 09/11 olunca Beyaz Saray’da güvenlik duvarına takıldı.

Amerika’daki 11 Eylül saldırıları sonrası ülkedeki güvenlik paranoyası Boston bombalarının patlamasının ardından zirveye çıkmış durumda. Başbakan Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretini takip eden 5 Türk gazeteci, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun doğum tarihinin 09/11/.. olması nedeniyle tam 1 saat 10 dakika güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu.

Berberoğlu, Amerika’da yaşadıklarını bugün köşesinde paylaştı.

İşte o yazı:

(…)

Üstteki pozun hikâyesi iki kelimeye sığar: 11 Eylül cilvesi… Üstelik bu kez kastım sadece güvenlik paranoyası da değil. Başlığa dikkat ettiyseniz, bizde o tarih 9 Kasım’dır. Oysa Amerikalılar tarih yazarken ayı, günün önüne koyar, “11 Eylül”der. Bendenizin doğum tarihi Beyaz Saray’a alaturka bildirildiği için… Pasaportum kapıdan geri çevrildi, içeri girmeme izin çıkmadı. Benzer kaderi paylaşan dört meslektaşla bir saatten fazla bekledik.

NORMALDE 72 SAAT BİZE 1 SAAT 10 DAKİKA

Ama belki bu sayede ABD güvenlik bürokrasisine yakından tanıklık ettik. Pasaportlar elimizde, Türk delegasyonu kartı boynumuzda… Türk Büyükelçilik görevlileri yanımızda… Bizim biz olduğumuzun tasdikini bekledik. Anlatılana göre normalda 48-72 saat alıyormuş. Bize kıyak çekip 1 saat 10 dakikada tamamladılar. 250 metre mesafeden kapıya e-mail attılar. Gül Bahçesi’nin yolu açıldı.

RUTİN GÜVENLİK İŞGENCESİ

Başkan Obama’yı Suriye konusunda dinlerken… Aklıma kapıdaki rutin güvenlik işkencesinin gelmesi bu yüzdendi. Obama ne diyordu?

– Esad gitmeli. Ama, “Ne zaman ve nasıl?” diye sorulduğunda ekliyordu:

– Ben aynısını 2 yıl önce de söyledim, altı ay, üç ay önce de… Sonra da asıl meramına vurgu yapıyordu: – Önemli olan bu istikrardır. Yani Amerikan sistemi Beyaz Saray’ın tamamına hakim. Kapıdan Oval Ofis’e kadar süreçte hiçbir ayrıntı atlanmıyor. Her aşamada fren ve denge gözetiliyor. Amerikan gücü, istikrarla ve kar topu gibi büyüyor. Sonunda önünde kimse duramıyor.

BU KEZ GÜN BOYU MESAİ

Suriye iki yıl önce sadece bir başlık, iki cümleydi. Bu kez gün boyu mesaiye mal oldu. Gelecek yıl muhtemeldir ki tarihe geçecek.

Usuldendir, alışveriş bilançosu lazımsa…

– ABD-Türkiye güçlü ortaklığı teyid edildi. – Başbakan, Gazze’ye ve Batı Şeria’ya gidecek.

– Ekonomik ilişkiler için üst kurul oluşacak.

(…)

MEDYAGUNDEM

enis

Kızı da vatan haini babasının izinde

CHP’li Enis Berberoğlu, MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili dava kapsamında tutuklanmıştı. Casusluğu tescillenen Berberoğlu’nun kızı Dilara …

kk

KK Berberoğlu konuşmasın diye mi yürüyor?

Sabah gazetesi yazarı Salih Tuna’nın “Kılıçdaroğlu’nun ‘adaleti’ Zübük’ün ‘namazı'” başlıklı yazısı şöyle: Kılıçdaroğlu adına “adalet” …

ekrem2

O masada CHP ile FETÖ arasında bir kurye var!

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir