Anasayfa / GENEL / Ekonomik sabotaja karşı millet seferber
dolar2

Ekonomik sabotaja karşı millet seferber

Türkiye’yi engellemek için döviz üzerinden kriz çıkarma operasyonu millete takıldı. Özel ve resmi kurumlar, euro ve dolarlarını TL’ye çevirdi. Esnaf da döviz bozdurana çeşitli kampanyalar açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki dövizinizi bozdurun, altına ve TL’ye dönüştürün’ çağrısı büyük yankı uyandırdı. Yurt dışında ABD seçim sonuçları ve yurt içinde de bazı kesimlerin Türk ekonomisine karşı yürüttüğü ‘ekonomik sabotaj’ girişimleriyle hızla yükselişe geçen döviz kurlarına karşı iş dünyasından esnafa kadar toplumun her kesimi seferberlik başlattı. Ekonomi yönetiminin kısa vadeli aldığı tedbirlerle piyasada 10 milyar dolarlık rahatlama sağlandı. Borsa İstanbul, tüm döviz varlığını TL’ye dönüştürürken, TMSF tüm alacaklarını Türk Lirası üzerinden yapacağını açıkladı. İhracatçılar TL ile ticarete ağırlık verirken, iş dünyası da döviz yerine TL’ye geçiyor. Türk Lirası’nı özendirmek için halk da kendi kampanyasını başlattı. Tekirdağ’dan Afyon’a, Denizli’den Şanlıurfa’ya kadar yurdun dört bir yanında esnaf, kendi imkanları çerçevesinde TL’ye destek veriyor. Bu kapsamda bedava tıraş eden de var, bedava ayran ve kokoreç veren de.

Özel sektör dövizi bırakıyor

Özel sektör de Türk Lirası’na destek için dövizle yaptığı işlemleri Türk Lirası’na çevirme çalışmalarına hız verdi. Özellikle AVM’ler dövizle olan kira bedellerini Türk Lirası’na çevirmek için çalışırken, birçok AVM kiraları TL olarak çevirdiğini açıkladı. Konut sektöründe de dolarla açıklanan fiyatlar TL’ye dönüyor. Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal “Bu yıl ülke olarak darbe girişimi, terör gibi konularda pek çok badire atlattık. Ülkenin işadamları, yatırımcıları olarak Türkiye’nin geçtiği zorlu süreçte dahi yatırımlarımızdan vazgeçmeyi, durmayı, beklemeyi hiç düşünmedik. Özel sektörün de daha fazla adım atması gerekiyor. Biz Fuzul Grup olarak 2016 yılında yaptığımız yatırımların çok daha fazlasını 2017 yılında gerçekleştireceğiz. Yatırımlarımızı yaparken de ‘Türk Lirası’ dışında herhangi bir yabancı para birimi kullanmayacağız. Yabancıya konut satarken de dolar-Euro’yu değil; Türk Lirası’nı kullanacağız” dedi. Doların artışının hızla devam etmesi üzerine sosyal medyada başlatılan ‘Dövizini Türkiye İçin Boz’ kampanyasına destek veren Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, dolar bozduranlara Metro Turizm’den bilet hediye edeceğini duyurdu.

İhracatta TL’nin ağırlığı artıyor

Türk Lirası’nın ihracat işlemlerinde kullanımı Ocak-Ekim 2016 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.39 arttı. Böylece söz konusu dönemde ihracatın 5.9 milyar dolarlık kısmı TL karşılığında yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk Lirası ile ticaretin artmasına yönelik adımlar atılmasının, TİM olarak hükumete sundukları taleplerinden biri olduğunu anımsatarak “Tüm bu çalışmalarımızda amacımız, TL ile ticareti hak ettiği yere getirmek. Bu sayede TL’nin uluslararası ticarette yoğun olarak kullanımının verdiği bir itibar artışı yakalanacaktır. Ancak bundan da önemlisi TL ile ticaret, dış ticaret açığının finansmanında ülkemize çok ciddi avantajlar sağlayacaktır” dedi.

HALKIN KAMPANYASI

Dolarını bozdurana tıraş, kulaklık ve kokoreç bedava

TÜRK Lirası’na destek olmak için yurdun dört bir tarafından esnaf, iş yeri sahipleri dolarını bozduranlara kendi imkanları dahilinde kampanya düzenliyor. Dolarını bozduranları bedava tıraş eden de var, bedava kokoreç, ayran, kulaklık veren de. Trabzon’da Sürmene bıçağı satan esnaf Atakan Berk, 500 dolar bozdurana bıçak hediye ettiğini ve iki günde toplam 5 bin dolar makbuzla müşteri geldiğini söyledi. Afyonkarahisar’da bir zücaciye mağazası, en az 300 dolar ve Euro’sunu bozdurarak alışverişe gelen müşterilerine makbuzlarını gösterme şartı ile mevcut fiyat üzerinden yüzde 20 indirim yapmaya başladı. Ahmet Keser isimli bir zücaciye esnafı, kampanyaya müşterilerinin yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde telefon ve telefon aksesuarı satışı yapan Orhan Geçen de dövizini bozduranlara kulaklık ve cep telefonu kılıfı hediye ediyor.

dolar5 dolar6 dolar7

TEKİRDAĞ’DAN IĞDIR’A…

Türk Lirası’nın değer kaybetmesine çok üzüldüğünü dile getiren Tekirdağ’da kokoreççi Efkan Kılıç “Ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, tepkimi gösteriyorum. 300 dolar bozduran herkese, kokoreç, ayran bedava” dedi. Iğdırlı kuaför İhsan Salman da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına destek vermek için en az 250 dolarını Türk Lirası’na çeviren herkese ücretsiz saç sakal tıraşı yapmak için kampanya başlattı. Amasya’nın Taşova ilçesinde bir esnaf dövizini bozdurana kahve ikram ederken, Tokat’ın Turhal ilçesinde bir esnaf da döviz bozduranlara ücretsiz olarak çiğ köfte ile ayran veriyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ

Sözleşmelerde TL’ye geçildi, 10 milyar dolar piyasada kaldı

Ekonomi yönetimi, aldığı kısa vadeli tedbirlerle piyasadan yaklaşık 10 milyar doların çekilmesinin önüne geçti. Bu kapsamda kamu, döviz olarak alması gereken sözleşmeye göre parayı Türk Lirası olarak tahsil edecek. 5 milyar dolarlık kısa vadeli sözleşmeler için yine Türk Lirası’yla ödeme imkanı getirildi. İhracatçının aldığı Eximbank kredileri de buna eklendiğinde 10 milyar dolar piyasada kalıyor.

KURUMLARDAN HAMLE

Borsa İstanbul ve TMSF, TL’ye geçti

Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, cuma gününden itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirası’na çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar verdi. Borsa İstanbul’un faaliyet raporuna göre kurumun 2.5 milyar TL karşılığı döviz varlığı bulunuyordu. Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafında da alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk Lirası ile yürütüleceği bildirildi. TMSF’nin 5 milyar dolar civarında alacağı bulunuyor.

-STAR-

MEDYAGUNDEM

ajan

Büyükada’daki ajanların ekonomiyi çökertme planı

Büyükada’da ajanların yaptığı kaos toplantısıyla ilgili dehşet veren belgelere ulaşıldı. Ajanların Türkiye’deki piyonlarını kullanarak nasıl …

ekonomi

FETÖ’süne PKK’sına şok; rekor büyüdük!

TÜİK’in açıklamasına göre; Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), …

Pusudaki provokatörlere piyasalardan sert cevap

Referandumdan ‘evet’ çıkmasının ardından harekete geçen provokatörlere piyasaların yanıtı sert oldu. Borsa 92 bin puana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir