Anasayfa / GENEL / “Ekmek için Ekmeleddin” maske aslı “İsrail için Ekmeleddin”
kayahan1

“Ekmek için Ekmeleddin” maske aslı “İsrail için Ekmeleddin”

Akşam gazetesi yazarı Kayahan Uygur tam kitabın ortasından bir yazıyla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aslında Türkiye’nin küresel kapitalizmle girdiği bir savaşın da yansıması olduğunu yazdı.

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “Ekmek için Ekmeleddin” sloganının tam bir maske olduğunun altını çizen Uygur, doğru sloganın “İsrail için Ekmeleddin” olduğunu vurguladı.

İşte yazısı:

TÜRKİYE’DE OLİGARŞİNİN VE ONUN HİZMETİNDEKİ SOLUN KABUL ETMEDİĞİ ŞEY

Çatı adayı Ekmeleddin Bey ‘cumhurbaşkanı tarafsız olmalı’ buyurmuş. Ayrıca ‘Filistin ve İsrail arasında da tarafsız olmalıyız’ demiş. Bu da onun aslında hangi tarafta olduğunu ortaya koymakta.

Önce şu cumhurbaşkanının tarafsızlığı söylemine bir bakalım. Türkiye’de bazılarına göre bir hükümet, bir de devlet vardır. Hükümeti halk seçer ama devlet her işte hazır ve nazırdır.
Böyle bir sistemin demokrasiyle uzaktan yakından bir ilgisi olabilir mi? Ülkede seçim yapıldığına göre seçilmek isteyenler programlarını halka açıklayacaklardır. Halk hangisini beğeniyorsa ona oy verecektir. Seçilmiş iktidar halkın tercih ettiği programı uygular.  Hükümet asla tarafsız olamaz ve onun programını uygulamak da devlet erkinin asıl görevidir. Cumhurbaşkanı halkoyuyla seçiliyorsa onun da konumu aynıdır. İşte Türkiye’de oligarşinin ve onun hizmetindeki solun kabul etmediği de budur.

ÇATI PARTİLERİ ORTADOĞU’DA ABD VESAYETİNE KARŞI ÇIKAN ERDOĞAN’A CEPHE AÇTILAR

Oysa eskiden ne güzeldi. Ekonomik konulara IMF bakmaktaydı. Dış politikaya NATO. Güvenlik MGK’dan soruluyordu. Maliye TÜSİAD’dan. İdare Danıştay’ın, yargı Yargıtay’ın elindeydi. Peki hükümet ne iş yapardı? Zaten koalisyonlar vardı, partiler birbirini yerdi, partililer de genel merkezlerinde tavla oynardı. Siyasal konuları oligarşi medyasındaki gazetecilere telefon edip sorarlardı.
Bugün halkın talebi ve Erdoğan’ın vizyonu Ortadoğu’da ABD vesayetine karşı çıkılmasıdır. Bu nedenle çatı partileri cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ona  karşı bir cephe kurmuş  bulunuyorlar. Onlar etkin olmayan bir Türkiye istiyorlar. Oysa cumhurbaşkanı küresel kapitalizmin memuru değildir.
Halkın oylarıyla seçilenler bu iktidarı halktan yana ve diğer iktidarlara karşı kullanmalıdırlar. Oligarşi yanlısı sol,  ülkede iktidardan söz edilince hükümet dışındaki iktidar odaklarını özenle gizler.  Halbuki ekonomik iktidar, bürokratik iktidar, yargı jüristokrasisi, medya baronları ve en önemlisi  ‘paralel devlet’ ülke içindeki başlıca güç odaklarıdır. Bir de dış odak vardır ki en önemlisi de odur.
İkiyüzlü bir tarafsızlık her zaman halkın iradesini sınırlar. Amerikan sistemindeki ‘check and balance’  usulü, seçilmiş hükümeti kontrol ve dengeleme amacını taşır. Tabii ki bu sınırlama küresel kapitalizmin merkezleri adına yapılır.
Halkın çıkarlarını savunan siyasi gücünün kısıtlanması otomatik olarak ekonomik gücü elinde bulunduranlara ve dış mihraka yarar.  Mazlumlarla zalimler arasında sözde tarafsızlık işte budur.

KÜRESEL KAPİTALİZMİN TEK BİR AMACI VAR: TÜRKİYE’Yİ ORTADOĞU DENKLEMİNİN DIŞINDA TUTMAK

Ekmeleddin Bey CNN Türk’te açıkça   ‘İsrail ile Filistin arasında tarafsız olmak gerek’ dedi ve kayda geçti.  Dün bir, bugün iki, bunu göz göre göre inkâr etti. Halbuki Antıkabir ziyaretinde de deftere  şöyle yazmıştı: ‘Türkiye Cumhuriyeti cepheleşen dünyada huzuru, itibarı ve istikrarıyla ilelebet payidar kalacaktır. Bizlere düşen, … çatışmadan ve çözümsüzlükten uzak duran ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşımaktır.’
Ekmeleddin Bey’in ‘cepheleşen dünya’ ifadesiyle kastettiği olgu tabii ki İslam dünyası ile saldırgan emperyal güçler arasındaki cepheleşmedir. Çatı adayı bu konuda tarafsızlık istiyor. Eğer mezhepsel gerginliklerden söz etseydi bunu ‘cepheleşen dünya’ olarak nitelemezdi.
Küresel kapitalizmin, yani ABD ve İngiltere’nin şu dönemde tek bir amacı vardır: Türkiye’yi Ortadoğu denkleminin dışında tutmak. Bu ikilinin birbirine düşman gibi görünen müttefikleri Paralel Yapı ve Atatürkçü Düşünce Derneği işte bu nedenle  beraberce Ekmel Bey’i destekliyorlar. Emperyalizmin acil ihtiyacı onları maskelerini atmaya mecbur bırakmıştır.

“EKMEK İÇİN EKMELEDDİN” MASKE ASLI “İSRAİL İÇİN EKMELEDDİN”

Hangi safta yer aldığı açığa çıkan İhsanoğlu  ‘Ekmek için Ekmeleddin’ gibi yapmacık sloganlarla fikirlerini gizlemek istedi. Sonra ‘Lavaş için Mansur Yavaş’ gibi espriler yaparak düzeyi iyice düşürdü. Bence onun konumuna uygun olanı  ‘İsrail için Ekmeleddin’ sloganıdır.
Önemli olan kâfiye değil anlamdır. ABD ve İngiltere’nin Sevr’in yıldönümü olan 10 Ağustos için  empoze ettikleri çatı adayına verilen görevlerden biri de İsrail’i kollamaktır. Kâfiye uysa da, uymasa da onu tanımlayan gerçek slogan ‘İsrail için Ekmeleddin’ sloganıdır.

UYGUR’UN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

boke

CHP ile PKK’nın amaç ortaklığı!

Güneş gazetesinde Kayahan Uygur’un “Türkiye’yi kullanamama hezeyanı” başlıklı yazısı şöyle: CHP Genel Bakan Yardımcısı Selin …

musul6

Ne Dabık ne Musul asıl mesele ABD

Güneş gazetesi yazarı Kayahan Uygur’un “Ne Dabık, ne Musul, asıl mesele ABD” başlıklı yazısı şöyle: …

nobel

Şok iddia; Nobel’i o İslam düşmanına vereceklerdi!

Güneş gazetesi yazarı Kayahan Uygur’un “Pop nobel ve düttürü dünya” başlıklı yazısı şöyle: Nobel Edebiyat …

1 Yorum yapıldı

  1. Somuncu amca her sohbet toplantisinda tarafsizliktan dem vuruyor.Bu somuncu amca okadar tarafsiz idiyse neden cati aday oldu.Üc bes partinin destegini alarak aday oldu.Tarasiz isen bagimsiz aday niye oldun.57 arap ülkesini yönetmis.Bu arap ülkeleri göbekten emperyal ülkelere bagli,neyi yönetmis.Madem bukadar iktidar ve güc sahibi ise neden Türkiyenin destegine muhtac olup arkasina aldi.Türkiyeyi yönetmek istemedimi? Istedi ama ne kendi gücü vardi nede arkasindaki emperyal güclerinin.Simdi sahneye cikti,KK nin dedigi gibi esprilerde yapiyor:-)))))) Ayse Erman la nasilda belden asagi espri yetenegini sergiliyor.Benim dikkatimi ceken baska birsey daha var.Sohbet toplantilarinda yada iftar davetlerinde bayan Ihsanoglu hic gülümsemiyor,yüzünde hep kasilma var,neden acaba.Bu adamcagiz birakin cumhurun basina gecmesini kasaba siyasetcisi bile olamaz.Yada kasaba belediye baskani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir