Anasayfa / GENEL / Dünyaca ünlü ses mühendisi noktayı koydu: Montaj
montaj

Dünyaca ünlü ses mühendisi noktayı koydu: Montaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu N. Bilal Erdoğan’ın gündemi bir süredir işgal eden ses kayıtları ile ilgili olarak konuşan Amerikalı uzman Robin Lai, ses kayıtları üzerinde montaj yapıldığını tespit etti. Robin Lai, ‘’ Benim profesyonel bilgilerim doğrultusunda, kaydedilen telefon görüşmesi , belli noktalarda değiştirlimiş veya montajlanmışa benziyor’’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın internete düşen telefon görüşmelerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ile ilgili bir rapora imza atan Amerikalı ses teknisyeni Robin Lai, ‘’Ses kayıtları üzerinde oynama var. Bunu arak plan seslerinin uyuşmazlığından da anlayabiliyoruz’’ dedi.

New York’ta ses mühendisi olarak 20 yıllık  bir iş tecrübesine sahip olan ve dünyaca ünlü projelere imza atan Robin Lai, söz konusu ses kayıtlarının montajlanmış olduğu konusunda şunları söyledi:

“Benim profesyonel bilgilerim doğrultusunda, kaydedilen telefon görüşmesi , belli noktalarda değiştirlimiş veya montajlanmışa benziyor.
Süreklilik arz eden karşılıklı bir konuşmanın arka seslerinin ve ortam gürültülerinin de benzerlik göstermesi, uyuşması gerekir. Fakat bu kayıtın belirli yerlerinde bu bunun gerçekleşmediği görülüyor.’’

Jou Production firmasının da sahibi olan ve Harry Poter, Life of Pi gibi Hollywood yapımlarının seslendirme aşamasında imzası bulunan Robin Lai, “Bu tarz ses kayıtlarında oynama yapıldığında, bazen gerçeğin hangisi olduğu konusunda emin olmanız kolay değil’’ derken, söz konusu kayıtta ise bariz montaj kalıntılarının bulunduğunu, bunu yapanların profesyonellikten uzak olduğunu iddia etti.

Lai, kayıttaki soru işaretlerinin bulunduğu yerlerin time-code dökümünü de paylaşırken, arka planda yer alan ortam sesi uyuşmazlıklarını ve bilinçli bir şekilde yapılan ses anlamsızlaştırmalarına dikkat çekti.

montaj-belge

montaj-belge1

MEDYAGUNDEM

bhraas3

FETÖ’nün sosyal medya tuzağına dikkat; montajı ikiye katladılar!

Fetocu terör örgütü sosyal medya üzerinden algı operasyonlarını ve montajlı servislerini ikiye katladı. En son …

montaj2

İşte FETÖ’nün montaj üssü

Paralel Yapının 17-25 Aralık darbe girişiminde kullandığı illegal ve montaj tapelerin New Jersey’de bulunan Everest …

montaj

Paralel teröristbaşının montaj arşivi Pensilvanya’da!

Paralel yapının devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonları dinleyerek görüşmeleri kaydettiği ve örgüt arşivinde depoladığı belirlendi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir