Anasayfa / GENEL / Doğan medyası Suriyelileri kışkırtıyor!
hurriyet-suriye

Doğan medyası Suriyelileri kışkırtıyor!

Suriye’deki gelişmeleri Esed’i merkeze alarak okumayı tercih eden ve muhacirlerin insani dramı karşısında bir gram vicdan göstermeyen Hürriyet, şimdi tehdit olarak gördüğü vatandaşlık olgusunu da aslından saptırma peşinde!


Suriyeli muhacirlere Türkiye vatandaşlığı verilmesini “AKP’nin art niyetli” politikası şeklinde servis etmeye çalışan Hürriyet, bugün imza attığı bir haberle okurlarına adeta şunu söyletmeye çalışmış:

“Bakınız vatandaşlık vaadiyle kandırılmaya çalışılan Suriyeliler de oyunun farkında. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler Saray’ın derdinin mültecilerden çok oy devşirmek olduğunu kendileri de itiraf ediyorlar. İşte gördünüz mü; AKP’nin derdi mültecilerin yaşam şartlarını iyileştirmek değil onları oy deposu haline getirmektir!”

Haksözhaber sitesinde yer alan habere göre,  Hürriyet’in “Türkiye’deki Suriyeli mülteciler” dediği bu isimler kim ve kaç kişi? Binlerce Suriyeli muhaciri ne oranda temsil ediyorlar? Bu soruları sorduğunuzda karşılaşacağınız tablo Hürriyet’in ucuz siyasetini ortaya koyuyor. Hürriyet açıkça kara propaganda yoluyla okurlarını manipüle ediyor. Çünkü “Türkiye’deki Suriyeli mülteciler”e indirgediği toplam kişi sayısı yalnızca orta halli 6 Suriyeli. Bu mikrofon uzatılan Suriyeliler de seküler-laik eğilimlere sahip. Üstelik de 5’i Hürriyet’in sansasyonel sorularına nötr cevap vermiş! Hürriyet yalnızca fotoğrafına yer vermekten hicap duyduğumuz hicapsız bir Suriyeli öğrenciden umduğu cevapları almış. Ve bunun beyanlarını da seçici bir mantıkla manşete taşıyarak görüleni değil görmek istediğini öne çıkarmış!

Hürriyet’in bahse konu haberinde yer verilen demeç:

 

M.O.: Halkımı kullanmak istiyorlar

M.O. (24, üniversite mezunu)

Beş yıldır oturduğum Türkiye’ye öğrenci olarak geldim, uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdim. Dört dil konuşuyorum, Türkçe de bunlar arasında. Savaş patlak verince ailem ‘Geri dönme’ dedi. Okulu bitirdim, şimdi ailemin yolladığı para ve yaptığım projelerle geçiniyorum. Ailem, geleceğimi İstanbul’da kurmamı istemiyor. Çünkü buradaki laik düzenin sallantıda olduğunu öngörüyorlar. Suriye’ye geri dönmemin bile daha güvenli olduğunu düşünüyorlar. İstanbul’u seviyorum, burada yaşamaktan da memnunum. Ama Erdoğan’ın halkımı kullanmak istediğini düşünüyorum. Türk vatandaşlığı önerseler, bunu istemem, kabul etmem. Çünkü tüm bu sürecin ardında bir art niyet olduğunu düşünüyorum. Eğitim seviyesi düşük ve dindar olan Suriyelileri Doğu ve Güneydoğu illerine yerleştirerek, oradaki Sünni-Alevi, Arap-Kürt dengesini değiştirmeye çalışıyorlar. Beş yıldır bu ülkede oturuyorum. Sevgim, bağım var Türkiye’ye karşı. Laik düzenin bozulması adına bu ‘vatandaşlık’ projesinin hayata geçmemesini dilerim. Hükümetin amacına bu kadar çabuk ulaşmasına, halkım sebep olmasın. İstenseydi coğrafi sınır koşulunu kaldırarak tüm mültecilere Türk vatandaşlarıyla eşit haklar sağlanıp, oy verme durumu hariç tutulabilirdi. Ama bu yapılmadı. Burada farklı bir plan var.

hurriyet-suriye1

 

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir