Anasayfa / GÜNDEM / Dev gazete satıldı!
washington-post

Dev gazete satıldı!

Amazon’un sahibi ve kurucusu Jeff Bezos dünyaca ünlü Washington Post gazetesini 250 milyon dolara satın aldı. Böylece dijital dünyaya geçmekte zorlanan bir gazete daha dev bir dijital girişimcinin eline geçmiş oldu.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos dijital dünyaya ayak uydurmakta zorlanan dev gazete Washington Post’u 250 milyon dolara bünyesine kattı. Dev satın alma ilan edildikten sonra Washington Post’un hisseleri yüzde 5’in üstünde değer kazandı.

Anlaşma bir başka dev gazete Boston Globe’un 70 milyon dolara futbol kulübü Liverpool’un da sahibi olan John Henry’ye satılmasından sadece birkaç gün sonra geldi. Dün 80 yıllık dergi Newsweek de dijital medya girişimi olan IAC’ye satılmıştı.

DİJİTAL DÜNYAYA AYAK UYDURAMADI

Efsane gazete Washington Post tarihte ABD’nin ünlü Watergate skandalını ortaya çıkaran gazete olarak ün salmştı. Ancak gazete son yıllarda medyada dijital devrime ayak uydurmakta zorlanıp zor zamanlar geçirmişti. 2013’ün ikinci çeyreğinde Washington Post şirketi bünyesinde gazetenin gelirleri sadece yüzde 13’ünü oluşturuyordu.

NEW YORK TIMES 1.1 MİLYAR DOLARA ALDI 70 MİLYON DOLARA SATTI

Washington Post’un yeni sahibi Jeff Bezos ise dijital dünyanın sayılı yıldız girişimcisi arasında gösteriliyor.

Dev satın almadan sonra açıklama yapan Jeff Bezos Washington Post’un temsil ettiği değerlerin değiştirilmeyeceğini ve gazetenin ABD için “kritik bir rol” oynadığını söyledi.

Gazetenin yönetici ve üst düzey editöryal kadrosunda ise değişiklik yapılmayacak.

ÜNLÜ YATIRIMCI BUFFET’IN DA HİSSESİ VAR

Jeff Bezos böylece son dönemde ilginç yatırımlarına bir yenisini ekledi. İnternet haber sitesi Business Insider’a yatırım yapan Bezos bir “uzay girişimine” fon sağladığını açıklamıştı.

Washington Post şirketi bünyesinde yer alan eğitim firması Kaplan, online dergi Slate, uluslararası siyaset dergisi Foreign Polivy ve bir başka internet girişimi TheRoot.com satın almaya dahil edilmedi.

Washington Post gazetesinin merkezi de dahil olmak üzere gayrimenkuller de Washington Post şirketine ait olmaya devam edecek.

Ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın sahibi olduğu Berkshay Hathaway yatırım şirketinin de Washington Post’ta yüzde 28 hissesi bulunuyor.

MEDYAGUNDEM

post2

Trump’ın ‘yalancı ve şarlatan’ dediği paçavra!

Türkiye’de 2017’de darbe isteyen Washington Post, Trump’ın “yalancı ve şarlatan” dediği bir paçavra çıktı. medyagundem.com …

kopru-darbe

ABD köpeği darbe istedi diye gökten kemik yağmaz!

Washington Post gazetesi, 2017’de darbe olma ihtimali yüksek ülkeler arasına Türkiye ve Rusya’yı koyarak, FETÖ …

amazon1

Amazon’dan İslam’a hakaret

Dünyaca ünlü internet alışveriş şirketi olan Amazon internet sitesinde satışa çıkardığı paspas ile büyük tepki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir