Anasayfa / ANALİZ / Derya Sazak nasıl barışı dinamitleyen adama dönüştü?
derya-sazak

Derya Sazak nasıl barışı dinamitleyen adama dönüştü?

MEDYAGÜNDEM- Başbakan Erdoğan bugün Balısekir’de Milliyet’in süreci resmen sabote eden haberi için, “Bir gazete çıkmış, başlık atıyor, attığı başlıkla İmralı’dan haberler veriyor Bir kısım medya yanımızda olmadı diye hep söyledim. Bu medyanın uzantıları, kalemşörleri şöyle yazıyor: ‘Gazete yönetmek ülke yönetmeye benzemez’. Böyle haberlerin ülkeye, barışa ne katkısı var. Eğer böyle gazetecilik yapıyorsan batsın bu gazetecilik. Bu çözüm sürecinde kim baltalamak istiyorsa o benim de arkadaşlarımın da karşısındadır. Biz her türlü riski aldık. Önümüze konulan taş bizi engellemek içindir. Kim olursa olsun onu da dinlemeyiz. Eğer zerre kadar bu vatana bu millete sevgileri varsa bu güzel adımları engellemeye çalışmasınlar. Biz gücümüzü haktan ve halktan alıyoruz. Biz onlara rağmen iktidar olduk. Milletimizin onlara verdiği cevap ortada.” diye konuştu.

Bugüne kadar “ilkeli, sorumluluk sahibi” bir gazeteci imajı veren, “ombudsman rolü” ile sorunlu matbuatımıza “etik abilik” yapan Derya Sazak, yönettiği Milliyet’te son “İmralı zabıtları” operasyonu ile bütün emeğini heba etti. Sazak, barış sürecini “dinamitleyerek” bütün kariyerini de yerle bir etti.

Oysa 47 gün önce Milliyet’teki “editör köşesi”nde, genel yayın yönetmeni olarak imza attığı “Barışa taraf olmak” başlıklı yazıda, kamuoyuna nasıl sözler vermişti.

Ne ironiktir ki, Sazak “Süreç sabote ediliyor” ara başlığı attığı yazısında bir de “Biz barıştan yanayız” diskuru çekmişti.

Sazak bakın neler yazmıştı:

“Bu aşamada hepimize düşen ‘barışa taraf olmaktır!’ Milliyet olarak biz tarafız. Barıştan yanayız. 2009-2010’daki hatalar yinelenmezse silahların susacağına inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez bir siyasi iktidar tüm riskleri göze alarak, Kürt sorununun demokratik çözümü için İmralı’da tutuklu olan PKK lideri Abdullah Öcalan’la MİT Müsteşarı kanalıyla müzakere başlatıyor. BDP’de Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata ziyaretleriyle siyasal temsil sorumluluğunu üstleniyor. CHP de Kılıçdaroğlu liderliğinde sürece destek veriyor.”

Milliyet olarak barıştan yana taraf olduklarını açıklayan Sazak, “Milliyet’in Batman toplantısında söylediğimiz gibi, ‘Bu coğrafya artık makus talihini yenmeli’. Gazete olarak çocuklarımızın ölmemesi için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırız. Artık daha fazla kan dökülmesin. Dağlarına bahar gelsin memleketimizin.” ifadelerine yer vermişti.

Peki bu mu “barıştan yana olmak”, bu mu “her türlü sorumluluğu üstlenmek” Derya Sazak?

Milliyet’in “İmralı zabıtları” operasyonunun bir gazetecilik olmadığını herkes biliyor, ama bilinmeyen ve merak edilen şey, Derya Sazak nasıl oldu da 47 gün önceki “barış taahhütünü” çiğnedi, barışı dinamitleyen adama dönüştü.

medyagundem.com 

MEDYAGUNDEM

apo

FETÖ’nün İmralı tuzağına karşı alarm

Bakanlık cezaevleri için ayrı ayrı “kriz senaryoları” hazırladı. İmralı, Silivri’de de olası FETÖ provokasyonuna karşı …

apo

İmralı’daki FETÖ’cüler gözaltında

Bursa’da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Abdullah Öcalan’ın hükümlü bulunduğu İmralı …

enis-derya

O medya yöneticilerine hesap sorulsun!

Hürriyet ve Milliyet’e sorulsun; o iki muhabir FETÖ’nün talimatıyla Emniyet’ten nasıl çekildi? MEDYAGUNDEM.COM- FETÖ’nün en kudretli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir