Anasayfa / GENEL / Davutoğlu: YSK ve RTÜK haddini aştı
davutoglu

Davutoğlu: YSK ve RTÜK haddini aştı

A Haber canlı yayınında A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün ile Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu A Haber’e verilen cezayı yorumladı.


A Haber canlı yayınında A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün ile Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu A Haber’e verilen rekor cezayı yorumladı. “Bu kadar ifrata götüren uygulamalar kabul edilebilir değil” dedi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

A Haber’e dönük olarak getirilen yayın yasakları yayın durdurmama cezaları konusunda açık bir şekilde bütün basın camiasının fikir ve düşünce hürriyetine önem veren herkesin karşı çıkması gerektiğini bir kez daha vurguluyorum. 239 ceza, 130 saat yayın durdurma; bunlar cezalandırmanın ötesinde düşüncenin ifade edilmesini son derece kapsamlı bir şekilde kısıtlayan uygulamalar. İnşallah bunları hep beraber çözeriz. Eleştirel bir bakış açısı getirdi diye, şu veya bu siyasi görüşü gündeme getirdi diye hatta başbakanı yayına çıkardı diye bir televizyon kanalının cezalandırılması kabul edilebilir bir uygulama değil. RTÜK ve YSK’nın bu tür konularda fikir özgürlüğü bakımından temel ilkeleri öne alan bir tutum benimsemesini beklerdik. Ancak bunun böyle olmadığı ortaya çıkıyor. Esas çarpıcı olan bu kadar kapsamlı bir uygulama arşsında her zaman basın özgürlüğünü fikir özgürlüğünü savunanların konu A Haber olunca bundan imtina etmeleri ve çifte standart uygulamaları… Hepimiz hangi kanalla ilgili olursa olsun aynı tutumu sergilersek ve fikir özgürlüğünü esas alana bir tutum benimsersek Türkiye’de bu tür uygulamaların önüne geçilir basın ve yayın özgürlüğü anlamında da çok ciddi mesafeler alırız.

Bunu için bir yasal düzenleme çalışması var mı?

Gerekirse bunun üzerinde konuşabiliriz. Mademki bu kadar ifrata (İfrat: Herhangi bir konuda çok ileri gitme, ölçüyü aşma, aşırı davranma, taşkınlık, tefrit karşıtı) götüren uygulamalar var bunun üzerinde düşünülmesi lazım. Seçim dönemi 4 yıl sonra diye beklemeksizin de bu bir fikir ve düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama olması hasebiyle mutlaka değerlendirilmesinde fayda var.

MEDYAGUNDEM

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

kemalk

YSK o iftiraların hesabını KK’dan soracak!

Yüksek Seçim Kurulu, son günlerde basına yansıyan Kurula yönelik söylemleri değerlendi. Toplantıda, referandum eleştirileri nedeniyle …

evlilik

Evlilik programlarına yasak yok yaptırım var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir