Anasayfa / GENEL / Darbeyi inkar eden Feto iblisine bu belgeleri yedirmek lazım!
darbe-belge

Darbeyi inkar eden Feto iblisine bu belgeleri yedirmek lazım!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu öğrencilerine yönelik 72’si tutuklu 75 asker hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. İddianamede, darbeci askerlerin 15 Temmuz gecesi birbirleriyle iletişim kurmak için ”Canavar Meclisi”, ”AnansGücü”, ”Between 09-13” şeklinde birden çok Whatsapp grubu kurdukları belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu öğrencilerine yönelik 72’si tutuklu 75 asker hakkında hazırlanan iddianamenin detayları belli oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde görevlendirildiği belirlenen Hava Harp Okulu öğrencilerine yönelik hazırlanan ve mahkemeye gönderilen 180 sayfalık 5. iddianamede, Yalova Hava Meydan Komutanlığına kamp amacıyla giden Hava Harp Okulu öğrencilerinin bulunduğu anımsatıldı.

Plansız eğitim yapılacağı söylenmiş

İddianamede, söz konusu öğrencilerin darbe girişimi günü akşam saat 22.15 sıralarında içtimaya çağrıldığı, şüpheli Yüzbaşı Mesut Metin Kazancı’nın içtima alanında bulananlara hitaben “emre itaatin önemi” hakkında bir konuşma yaptığı, askerliğin temelinin emre itaat olduğunu, şimdiye kadar planlı eğitim yapıldığını, bundan sonra plansız eğitim yapılacağını ve bunun zor bir eğitim olacağını söylediği belirtildi.
Bu konuşmanın ardından FETÖ’nün darbe faaliyetleri kapsamında görevlendirilmeleri planlanan şüphelilerin 16.07.2016 günü saat 00.07 de Yalova Hava Meydan Komutanlığından çıkış yaptıkları anlatılan iddianamede, listeden isimleri okunmayan öğrencilerin Yalova Hava Meydan Komutanlığında bırakıldıkları, bu öğrencilerin başında Hava Harp Okulu OSU’da (Öğrenci Seçme Uçuşu) görevli 1. Filo Komutanı Kurmay Binbaşı Mehmet Gürler’in kaldığı kaydedildi.

‘Dışarıdan gelen kim olursa olsun vurun’

Soruşturma kapsamında tanık sıfatı ile dinlenen Teğmen Serkan Demirkan’ın ifadesinde, ”Otobüsler çıktıktan hemen sonra Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Metin Yıldırım, ‘dışarıdan gelen kim olursa olsun vurun’ emrini verdi. Bu emri verdiğinde biz önce terör saldırısı olacağı düşüncesine kapıldık.” dediği belirtildi.

Darbe girişimi başarısız olunca…

Sözde Yalova Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan Albay Metin Yıldırım’ın araç çıkışlarını organize ettiği, kampta bırakılan öğrencilerin hazır olarak bekletildiği, kampta kalan öğrencilerin nizamiye bölgesinde görevlendirdiği ve nöbet kulesindeki nöbetçi sayılarının artırıldığı anlatılan iddianamede, Binbaşı Mehmet Gürler’in tam teçhizatlı olarak hazır bekleyen Üsteğmen Faruk Özdemir’e, ”İstanbul’a takviye için ikinci bir ekibin gideceğine” ilişkin talimat verdiğini ancak devam eden süreçte darbe girişiminin başarısız olacağı kanaatine varılması üzerine kampta bekletilen öğrencilerin dışarı çıkarılmasından vazgeçildiği, Kurmay Binbaşı Gürler’in saat 04.00 sıralarında kalan öğrencilere ”yat” emri verdiği ifade edildi.

Cephanelik açıldı

Yalova Hava Meydan Komutanı Metin Yıldırım’ın emriyle, cephaneliğin depo sorumlusu Alaettin Mercan tarafından açıldığı, Hava Harp Okulu personeline verilmek üzere 20 sandık içerisinde 20 bin adet G-3 tüfeği fişeğinin depodan çıkartıldığı ve bunun kamera kayıtlarınca da tespit edildiği vurgulanan iddianamede, darbe kalkışması saatinin geriye çekilmesi nedeniyle Hava Harp Okulu öğrencilerinin hızlıca İstanbul’a intikali için araçların temin edildiği ve içtima alanında hazır bulundurulduğu,İstanbul iline intikal ettirilecek Hava Harp Okulu öğrencilerinin isimlerinin önceden belirlendiği ve listelendiği, her komutanın kendi sorumluluğu altındaki öğrencileri yakından tanıdığı (öğrencinin geçmişi, kabiliyeti vb.) dikkate alındığında, isimleri önceden hazırlanan listede yazılı bulunan öğrencilerin muhtemelen atışı iyi olan, sessiz, sakin, emre itaat eden ve emirleri sorgulamayan öğrenciler oldukları kaydedildi.

Hedeflenen yerler

İddianamede, Yeşilköy Hava Harp Okulunda görevli olan ve Tatbiki Eğitim Kampı için Yalova Hava Meydan Komutanlığında bulunan şüphelilerin takviye amacıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne, 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne, Sabiha Gökçen Havalimanına, Digitürk binasına, TRT Ulus binasına, Avea Genel Merkezine, İstanbul Valiliğine ve Atatürk Havalimanı Kulesine gitmeyi hedefledikleri aktarıldı.
Avea Genel Merkezine takviye amacıyla gitmeyi hedefledikleri değerlendirilen 75 şüphelinin (üç rütbeli personel, iki er, 70 Hava Harp Okulu 2.Sınıf Öğrencisi) 3. Filo Kol Komutanı Yüzbaşı Mesut Metin Kazancı ile 3. Filo Takım Komutanları Teğmen Harun Ay ve Teğmen Burhanettin Koyuncu’nun emir-komutası altında araçlarla Yalova Hava Meydan Komutanlığından hareket ettikleri, henüz Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne ulaşamadan Kavacık mevkisinde yakalandıkları, olay yerinde toplanan vatandaşların askeri personele yönelik tepkileri nedeniyle otobüsler içerisinde bulunan askeri personelin üzerilerinde bulunan silah ve mühimmatlarla birlikte Ümraniye Çakmak Polis Merkezi Amirliğine intikal ettirildiklerinin anlaşıldığı vurgulandı.

Whatsapp grupları

İddianamede, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatı ile savunması alınan Hasan Yıldırım’ın (Hava Harp Okulu Komutanlığında Öğrenci Alay Harekat Eğitim Şube Müdürlüğü Plan Koordinasyon kısmında görevli), ifadesinde, ”Astsubaylar arasında oluşturduğumuz ‘Anansgücü’ isimli Whatsapp grubunda ilk ekibi merak ettiğim için ‘ne yapıyorsunuz, neredesiniz?’ tarzında mesaj attım.Kısa süre içerisinde otobüslere bindirilip götürülen grup içerisinde olan Astsubay Hayati Gültekin’den ‘abi köprüde mahsur kaldık, otobüse saldırdılar araba pert oldu üç tane öğrenci ellerinde, asker de yaralandı’ şeklinde sesli mesaj geldi. Sonra Alay Komutanı İcra Astsubayı Üstçavuş Mustafa Altındal tarafından yine Whatsapp grubundan ‘biz iyiyiz TRT Ulustayız’, şeklinde, Astsubay Çavuş Mustafa Duran’dan ‘Digitürk binasındayız’ şeklinde, Hayati Gültekin’den ‘biz hala köprüdeyiz mermimiz azalıyor, buraya en yakın Nakkaştepe’de birlik var bize oradan irtibat bulun bize oradan atış olabilir’ şeklinde yazılı mesaj geldi.Kısa bir süre sonra Hayati’den ‘köprünün ortasındayız, hala gelen tek tük insanlar var. Burada Kuleli Askeri Lisesinde destek de var ama çok zayıf, bize destek lazım’ şeklinde sesli mesaj geldi.Ben bu mesajları kaydederek Mehmet Gürler Binbaşıya Whatsapp yoluyla ilettim.” dediği kaydedildi.

Bilinçli şekilde İstanbul’a geldiler

Şüpheli sıfatıyla savunması alınan Faruk Şimşek’in cep telefonunda yapılan incelemede, “Between 09-13” ve “Canavar Meclisi” isimli Whatsapp gruplarının kayıtlı olduğu, gruplarda yapılan yazışmaların ekran görüntüsü alındığı kaydedilen iddianamede, tüm şüphelilerden ele geçirilen telefonlarından yazılan mesajların içeriği ve yazılmış oldukları zaman dilimi, darbe faaliyetleri kapsamında bilinçli şekilde ve takviye güç olarak Yalova’dan İstanbul’a geldiklerinin ortaya çıktığı belirtildi.

Darbe girişiminden haberdar olmamaları mümkün değil

Mesajların yazıldığı saatlerden çok daha önce sosyal medyada olayın darbe kalkışması olduğuna yönelik haberlerin yayıldığı, mobil telefon cihazları bulunan ve internet hattı üzerinden birbirleriyle iletişime geçen rütbeli personelin bu haberlere ulaşamamış olmalarının hayatın olağan akışına uygun olmadığı vurgulanan iddianamede, ”Kaldı ki şüphelilerin, sokağa dökülen vatandaşların söylemleri ve güvenlik güçlerinin ‘teslim olun’ çağrılarına uzun süre duyarsız kaldıkları anlaşılmaktadır. Aralarında yaptıkları yazışmaların (mesajlaşmaların) içerikleri, kalkışmadan haberdar olduklarını göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı, şüphelilerin kalkışmadan haberdar olmamalarının mümkün olmadığı, kendi iradi davranışları ile değil, kalkışmanın başarısız olmasından dolayı zorunlu olarak teslim oldukları, emir-komuta içerisinde hareket eden rütbeli personelin darbe girişiminde aktif rol oynadıkları değerlendirilmiştir.” denildi.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir