Anasayfa / GENEL / Cumhurun başkanından fitnecilere net mesaj; ucuz koltuk sevdalıları bizi anlayamaz
erdogan2

Cumhurun başkanından fitnecilere net mesaj; ucuz koltuk sevdalıları bizi anlayamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş’ın kendisine yönelik olarak söylediği, “Sen teksin, tek kalacaksın” sözüne yanıt verdi. Erdoğan, “Ben cumhurun, milletin başıyım. Kendini bil, haddini bil, neslini bil. Ama bunlarda hiçbiri yok” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Nice Nevruz’u, nice baharı acılarla yaşadık. Hiç kuşkusuz ülkemizde ve bölgemizde yaşanan sorunlar bize enjekte edilen, dayatılan sorunlar. Bu coğrafyada barış, dayanışma istikrar istemiyorlar. Bu coğrafyada daha fazla kan akması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Sünniler ile şiilerin çatışması dışarıdan birilerine yarar sağlıyor. Şiilerin, sünnilerin aklı yok mu? 350 bin kişinin katili sırf mezhebi nedeniyle hoş görülebiliyor. Babası Hama, Humus’ta 30 bin kişiyi öldürdü, kendisi 11-12 kat insanı öldürdü. Bu genlerine işlemiş. Her zaman kaybeden biz, Müslümanlar. Kazananlar kardeşmerimizi birbirine çatıştıranlar oluyor.

“PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI DEĞİL”

6-8 Ekim’de, Gezi’de olan olayları unutmayalım. Belediyenin otobüslerinin nasıl yakıldığını yıkıldığını unutmayalım. Türkler ile Kürtlerin kardeşliği öyle sıradan, pamuk ipliğine bağlı değil.
2005’te Kürt meselesi benim meselemdir dedim. Ret, inkar ve asimilasyonun sona ermiştir. Devletin sorunları kabul ederek, çözüm çabasına girmesiyle birlikte Kürt sorunu kavramı artık geçerliliğini yitirmiştir.

Ben ‘Kürt sorunu yoktur’ dediğimde, bunu son derece art niyetli şekilde başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Oysa benim söylediğim son derece açıktır. Türkiye’de artık Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır.
Kürt kardeşimin sorunu varsa sen onu bana getir. Türk kardeşimin de sorunu vardır. Türkiye’de yaşayan etnik grupların sorunları var.

Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir mesele yok. Yatıyorlar, kalkıyorlar bunu konuşuyorlar. Bu, bir ülkeyi bölmeye gayret etmektir. Bu, ayrımcılıktır. Bu nüans son derece önemli. Bu ülkede sadece Kürtler yok, 36 etnik unsur var.

Benim farklı etnik gruplara bakışım çok net olmuştur; Yaradılanı severim Yaradan ötürü.
Terör örgütü silahları bırakacak dedik. Ben cumhurkaşkanlığı makamına zembille inmedim. Halkımın içinden, bu toplarları eşeye eşeye geldim. Ankara’dan oturup yönetmeye kalkarsan 12 yıl önceki Türkiye olur.
Terör örgütü silahları bırakacak, siyaset zemininde konuşacak. Sıkılı yumruklarla hiçbir sorun çözülmez. Silahları bırakmadığınız sürece çözüme zerre katkınız olmaz. Bir yıl önce nevruzda yine bunlar söylenmişti. Ne oldu? Uygulama görmeden inanmak mümkün değil. 2.5 ay sonra seçimler. Bu tehditlerden halkımızı kurtarmak zorundayız. Çağrımı terör örgütüne değil, terör örgütünün vesayetinden kurtulamayan partiye yapıyorum.

“SİLAHLARIN GÖLGESİNDE BARIŞ OLMAZ”

Her ne pahasına olursa olsun, tek başımıza da kalsak, son nefesimize kadar bu ülkede Çözüm Süreci ile formüle ettiğimiz kardeşliği tesis etmenin mücadelesini sürdüreceğiz. Ancak hiç kimsenin de benim Kürt kardeşlerimi zehirlemesine, Kürt kardeşlerim nezdinde haksız bir meşruiyet kazanmasına, haksız bir muhataplık kazanmasına müsaade edemeyiz, etmemeliyiz. Silahların gölgesinde barış olmaz. Vaatlerin bozulduğu. somut adımlar görmeden daha ileri gidemeyiz.

Önce silahı bırakacaksın. İRA silahı betonlara gömdü. Silahı bırakacaksın, çatışmanın fitne ve nifakın dilini de bırakacaksın. Çözüm istemiyorsunuz kusura bakmayın, keyfiniz bilir. Biz bu meseleyi çözeriz.

Karşımızdakileri de yakından tanıdık. Bize başka şeyler söylediler, dönüp başka şeyler yaptılar. Süreç, bölücü terör örgütüne, onların temsilcilerine rağmen buraya geldi. 6-8 Ekim’de milleti sokağa davet eden kimdi? Ondan sonra biz böyle bir şey yapmadık dediler. Cumhurbaşkanı çözümün karşısında mı yanında mı dönüp 12 yıla bakarsın.

“HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL”

Her şey güllük gülistanlık olmuş değil. Ülkemdeki tüm etnik unsurların tüm sorunu varsa Allah’ın izniyle hepsini çözeceğiz. Çözüm süreci tüm Türkiye’nin ortak meselesidir. Kim yanımızda olursa onun yanında yürürüz. İki yüzlülerler, güvenilirsizliği ispatlanlanarla yürümeyiz.

Paralel devlet yapılanmasının bizlere yönelttiği çağrılara bakarsınız nerelerle paslaştığını göreceksiniz. Dert adamı söyletir. Meselesi ikbal olanlar, koltuk olanlar bizi anlayamaz. Ucuz kahramanlık sevdalıları bizi anlayamadı, anlayamaz.

Muhalefet katkı sağlayacaksa buyursun sağlasın. Kimse şahsi hırslarını çözüm sürecinin önüne koymasın. Çözüm süreci benim sorumluluğumda başlamış, bugünlere gelmiştir. Söz söylemek benim de hakkımdır, vazifemdir. Birileri çıkmış, Artık tek adamsın diyor. Ya bunlar çok zavallı. Ben cumhurun, milletin başıyım. Kendini bil, haddini bil, neslini bil. Ama bunlarda hiçbiri yok.

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir