Anasayfa / GENEL / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özgecan davasının takipçisi olacağım
erdogan-ozgecan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özgecan davasının takipçisi olacağım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada Aylin Nazlıaka’ya yüklendi, Özgecan davasının takipçisi olacağını açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgecan Aslan’ın öldürülmesi için düzenlenen protestoda dans eden Aylin Nazlıaka’ya tepki gösterdi.

Erdoğan, Nazlıaka’yı kast ederek “Biliyorsanız Fatiha okuyun, bilmiyorsanız rahmet dileyin. Protestodan önce bunu yapın” dedi.

Erdoğan, Özgecan davasının da takipçisi olacağını söyledi.

aylin2

İşte açıklamaları:

ÖZGECAN’IN ÖLÜMÜNÜ DANS İLE KUTLADILAR

Evine gitmek için otobüse binip sonrasında canlı canlı yakılan kızımız için ses çıkarmayanlar, ülke içinde başka eylemlerde ön sıradalar. Hünharca katledilen Özgecan kardeşimizin ölümünü dans ederek protesto ediyorlar. Bu nasıl birşeydir. Biliyorsan bir fatiha oku, bilmiyorsan başsağlığı dile. Dans ediyor bunun bizim kültürümüzdeki yeri nedir adeta o ölümden zevk alıyor. Bu bu anlama geliyor. Acı karşısında dans etmek nedir bizim kültürümüzde? Tabi ateş düştüğü yeri yakar. Özgecan kızımıza ben bir kez daha Allah’tan rahmet ve ailesine bütün milletimize başsağlığı diliyorum. Bu alçakça yapılan bu katlin failleri yakalandılar. İnşallah hak ettiği cezayı da en ağır şekilde almaları için bizzat davanın takipçisi olacağım. 

KADININ YERİ TOPLUMUMUZDA ÇOK FARKLIDIR

Bizim kültürümüzde kadının özel bir yeri vardır. Osmanlı’yı anarken Bala Hatunu, Nilüfer Hatun’u anmadan geçemeyiz. Kadınların yeri bizde çok başkadır. Zübeyde Hanım’ı anmadan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlayamayız. Cüzdanlarımızdaki 50 liralık banknotu hazırlarken çalışma önüme geldiğinde bir de tarihimizde başarılı hanımlar var onlardan birinin resmini de buraya koyun. Osmanlı’nın son dönemi, Cumhuriyetin ilk dönemi hanımlarından Fatma Hanım’ın resmini buraya koyduk. Kadını zayıf görerek kadını aciz görerek ona şiddet uygulayan her kim olursa olsun alçaktır, zavallıdır. Kadına şiddet uygulamak Allah’ın emanetine ihanet etmek demektir. 

KADINLAR İÇİN PEK ÇOK KANUN VE YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPTIK

Ben tüm siyasi hayatım boyunca kadınları her alanda hak ettiği konuma getirme çabası içinde oldum. Kadına şiddete karşı da korumak için onlarla birlikte mücadele ettim etmeye devam ediyorum. Kadınların siyasette erkeklerle eş değer düzeyde temsili için her türlü çabayı gösterdim. Türkiye’nin en iyi çalışan kadın teşkilatlanmasını gerçekleştirdik. Hala yeterli seviyeye ulaşamadığımızı görüyorum ama geçmişe nazaran büyük bir mesafe katettiğimizi de aşikardır. Daha ileri için pek çok çalışma yürüttük. Anayasa’da kanunlarda yönetmeliklerde yaptığımız değişikliklerle kadınlarımızı maruz kaldıkları cinsiyet farklılıklarından kurtarmaya çalıştık. 

HEPİMİZİN BAŞINA GELEBİLİRDİ


Son olarak kadın istihdamını teşvik edecek bir dizi kanun değişikliği gerçekleştirdik. Tüm bunlar elbette önemli. Ama daha önemlisi bütün bu yasal değişikliği gidermek için ek tedbir ve müeyyide mekanizmaları geliştirmektir. Ancak böylelikle zihinlerdeki kafalardaki anlayış da değişecektir. Bu olay hepimizin kızının başına gelebilirdi. Bu konuyu bu hassasiyetle bizler sizler sahiplenmedikçe gerçek bir iyileşme olmaz. Ben ortaya çıkan hassasiyetin yeni bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ediyorum. Bu önemli sorunumuzu günlük siyasete alet etmeye tevesssül eden herkesi de kınıyor, lanetliyorum. Biraz önce gözyaşı ile ıslanmış ekmekten bahsettim. Bu anlayış sınırlı olmamalıdır. Yaptığımız işlerde de aynı titizliği göstermeliyiz. Sizler iş yaptığınız yerlerde ülkemizi, bu milletin somut tezahürü görünen adeta aklanmış bir yüzü olarak orada görünüyorsunuz. Elbette yaptığınız işlerden kar edeceksiniz, para kazanacaksınız kimsenin buna itirazı olamaz. Bununla birlikte üstlendiğiniz misyonun da bilinci ile hareket etmek durumundasınız. İşçilerinizden, mal aldığınız yüklenicilere kadar ilişkilerinizi bu bakış açısı ile kurmanızı bekliyorum. 

Biz, paylaşımcı bir milletiz. Biz, dayanışmacı bir milletiz. Ahilik kültürüne sahip bir milletiz. Öyleyse bu paylaşım kültürü içerisinde bunu sürdürecek olursak bu projeyi gel beraber yürütelim. Diğer iki projeyi diğer arkadaşlarımız yürütsün dediğimizde Türk Milleti’nin önünde kimse duramaz. Bulunduğunuz ülkelerde mutlaka yardım faaliyetleri de gerçekleştirin. Oradaki işiniz bittiğinizde geride sadece inşaa ettiğiniz köprüler, binalar değil aynı zamanda kazanılmış gönüller de bırakın. Aynı şekilde ülke içindeki çalışmalarınızda da bu anlayışı güçlendirmelisiniz. Ülkemizin geldiği yer geçmişle mukayese edilemeyecek derecede ileridedir. Ben artık insanca çalışma şartlarına sahip olmayan hiç bir şantiye işyeri görmek istemiyorum. Sadece kendinizin değil, taşeronlarınızın da aynı şartları taşımasını teminle mükellefsiniz. Büyüyeeceğiz, güçleneceğiz, kazanacağız ama kimsenin ahını almadan kimsenin hakkına girmeden bunu yapacağız. Medeniyet iddiamıza halel getirmeden kültürümüze onurumuza uygun şekilde gelişecek ilerleyeceğiz. Merhameti vicdanı şefkati olmayan bir ülke bir toplum olarak refahımızı arttırmak bizim asla temin edeceğimiz bir yol değildir olamaz. Ben tüm işadamlarımızın, işverenlerimizin çalışmalarını ahilik ilkelerine bağlı şekilde yürütme konusunda azami hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.

Bir kez daha ödül kazanan şirketlerimizi tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. önümüzdeki yıllarda bu listede 42’nin çok çok üstünde ülkemizi görmeyi temenni ediyor, sizleri saygı ile sevgi ile selamlıyorum

 

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir