Anasayfa / GENEL / Çözüm yasasıyla kimyası bozulan Çandar’ın ipliğini pazara çıkaran yazı
tayiz4

Çözüm yasasıyla kimyası bozulan Çandar’ın ipliğini pazara çıkaran yazı

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, çözüm sürecine yönelik çıkarılan yasayla kimyası bozulan ve alttan alta, sinsice çözüm sürecinin altını oymak için çalışan Cengiz Çandar ve avanesinin ipliğini pazara çıkardı.

Yazısı şöyle:

SİNSİCE, ALTTAN ALTA ÇÖZÜM SÜRECİNİN ALTINI OYMAYA ÇALIŞAN ÇANDAR

Meclis’e sevk edilen çözüm yasasıyla ilgili olarak en negatif değerlendirme Kürt/PKK meselesiyle uzun yıllardır meşgul olan Cengiz Çandar’dan geldi. Bu yasaya “Büyük adım” demenin AK Parti yandaşlığı olduğunu vurgulayan Cengiz Çandar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “faili meçhullere yasal zemin hazırlar” açıklamasını da yerinde ve doğru bulduğunu yazdı. Haliyle akla hükümetin attığı bu adımı “tarihi bir gelişme” olarak değerlendiren Öcalan’ın açıklamaları geldi; bu durumda Çandar’a sormak gerekiyor, Abdullah Öcalan da AK Parti yandaşı mı?
Kuşkusuz yüreği yetmediği için Çandar, bu görüşü her fırsatta sinsice, alttan alta, dolaylı olarak, sıksık da üçüncü şahısların ağzından dolaşıma sokmaya çabalıyor. Biraz cesur olup bu tutumunu açıktan yazabilseydi, kesinlikle saygıyı hak ederdi. Ancak samimiyetten yoksun olduğu için, ilk günden beri, Hasan Cemal ve Ahmet İnsel ile birlikte çözüm sürecinin altını oymaya çalışıyor. Sürecin baş aktörü olarak Öcalan’ın bu adımı “tarihi bir gelişme” olarak nitelemesi AK Parti ve Erdoğan yandaşlığı mı?

ÇANDAR, İNSEL VE HASAN CEMAL’İN GELDİĞİ NOKTA

Yasa yetersiz ise hep birlikte eleştirelim. Fakat Kandil ve HDP bile yasa için “çözüm sürecinin başladığı günden bu yana hükümetin attığı en önemli ve somut adım” değerlendirmesi yaptı; bu açıklamalar da mı yandaşlık? Çözüm sürecini Meclis’e mal eden, müzakerelerin yasal zeminini hazırlayan, eve dönüşe kapıları açan bu yasa önemsiz mi? Sizce de önemli bir adım değil mi bu? Nasıl olur da “faili meçhullere yasal zemin hazırlıyor” diyen Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bu yasayı karalamaya çalışırsınız?
Cengiz Çandar, Ahmet İnsel ve Hasan Cemal’in geldiği nokta, düştüğü yer maalesef Pensilvanya operasyonuyla CHP‘nin başına getirilen Kemal Kılıçdaroğlu‘nun ayaklarının dibi oldu. Sürece ilişkin bugüne kadar en sert eleştirileri getiren isimlerden Tarhan Erdem bile “Olağanüstü bir adım, hükümeti kutluyorum” demek zorunda kaldı. Çözüm sürecine ilişkin objektif analizleriyle ilk günden beri okurlarını bilgilendiren ve hükümeti eleştirmekten geri durmayan Ali Bayramoğlu da yasayı devrim gibi bir gelişme olarak tanımladı.

AHLAKTAN HİÇ NASİPLENMEMİŞ ADAM

 

Bu yasanın eksiklikleri de kuşkusuz var, dört dörtlük bir yasa bekliyor olsak da, her yasa gibi eleştiriye muhtaçtır; fakat bu tarihi adıma kırk dereden su getirerek kara çalmak için bir yazarın ancak ahlaktan hiç nasiplenmemiş olması gerekir. Maalesef Çandar’ın içine düştüğü durum budur.
Meclis’e sevk edilen çözüm yasası en çok bu yazarların dengesini bozdu. Açıkça itiraf edemeseler de Başbakan‘dan bu adımı beklemiyorlardı. Daha önce olduğu gibi ters köşe oldular. İki yıl önce çözüm sürecinin başladığı haberlerini duyduklarında da ciddi bir şaşkınlık yaşadılar. İmralı’nın Ankara ile anlaştığını duyar duymaz Diyarbakır ve Kandil‘e koşarak, Öcalan’ı dengelemenin, boşa çıkarmanın yollarını aradılar. Çandar, son iki yıldır neredeyse her yazısında çözüm sürecinin “yalan” olduğunu yazdı.  En az onlarca kez çözüm sürecinin bittiğini ilan etti. Acı olan bu isimlerin hala okurları karşısına çözüm süreciyle ilgili yazılarla çıkıyor olması. Meclis’e sevk edilen yasayla birlikte artık Kürtleri çözüm sürecine karşı kışkırtmanın zemini de ortadan kalkıyor. Artık yalanlarınıza, kışkırtmalarınıza kimse itibar etmeyecek.

HÜRRİYET’İN SOSYAL ALANINDA EĞLENMEYE BAKIN SİZ

Herkes hükümetin çözüm sürecindeki ısrarını ve bu meseleyi çözme kararlılığını bu iki yılda hem iyice anlamış oldu, hem de sürece sahip çıkmaya başladı. Kürtler de Türkler de düne göre daha umutlular, geleceğe daha güvenle bakıyorlar. Barışa her zamankinden daha yakınız.
Çözüm süreci için kaygılanmayı bırakın, bu yasayla birlikte süreç geri dönüşü olmayacak biçimde halka mal edilmiş oldu. Sizler Hürriyet’in sosyal alanında eğlenmeye bakın, başka ihsan istemez.

TAYİZ’İN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kk-pkk

KK’nın FETÖ yürüyüşüne destek veren “milli medya” yazarları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Pensilvanya’nın yoluna gül dökenler” başlıklı yazısı şöyle… Pentagon’un 15 Temmuz’da FETÖ’yü …

chp1

PKK’ya giden CHP TIR’ları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “PKK kantonlarına giden CHP TIR’ları” başlıklı yazısı şöyle… Haberi okuduğumda şaşırdım; …

kk4

KK’nın asıl derdi FETÖ’ye uygulanması gereken adaleti engellemek

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Kemal Bey’le el ele verenler” başlıklı yazısı şöyle… Star gazetesinden Ahmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir