Anasayfa / GENEL / Ciner’e yolu sonu göründü!
ciner

Ciner’e yolu sonu göründü!

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel; Turgay Ciner’in, Dinç Bilgin ve oğlu Önay Şevket Bilgin’e ait olan 120 milyon dolar ve on milyonlarca dolarlık varlıklarının kendisine geçmesini sağlayan belgenin sahte olduğu gerekçesiyle yapılan suç duyurusunu Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Turgay Ciner açılacak davada mahkum olursa, medya imparatorluğu sona erecek.

Habertürk Televizyonu ve Habertürk Gazetesi ile Show TV Televizyonu sahibi Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner’e yolun sonu gözüktü.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel; Turgay Ciner’in, Sabah Gazetesi Eski imtiyaz sahibi Dinç Bilgin ve oğlu Önay Şevket Bilgin’e ait olan 120 milyon dolar ve on milyonlarca dolarlık varlıklarının kendisine geçmesini sağlayan belgenin sahte olduğu gerekçesiyle yapılan suç duyurusunu Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Turgay Ciner açılacak davada mahkum olursa, medya imparatorluğu sona erecek.

Sahte belge dosyasının, Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi; Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 173. maddesine dayalı yasal bir zorunluluk olduğu ifade ediliyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 173. maddesinde, daha önce takipsizlik kararına itiraz edilmiş ve itiraz reddedilmiş ise; yeni delillerin ortaya çıkması halinde, Cumhuriyet Savcısı’nın yeni delil nedeni ile kamu davası açabilmesinin, daha önce takipsizlik kararına itiraz hakkında karar veren ağır ceza mahkemesinin bu konuda karar vermesi ile mümkün olduğu düzenlenmiş.

3 AYRI DAVA AÇILABİLECEK

Bu yasal düzenlemeye göre; Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yeni delillerin incelenerek Dinç Bilgin ve Önay Bilgin’in suç duyurusunun haklı olduğunun anlaşılması ile Turgay Ciner ve Kenan Tekdağ hakkında “Özel Belgede Sahtecilik”, “Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması” ve “İftira” suçlarından dava açılabilecek.

SAHTE BELGE CİNER VE TEKDAĞ’I YAKACAK

Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi; Turgay Ciner’in hazırladığı belgenin sahte olduğunu yönelik Adli Tıp Kurumu’nun raporu ve Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin kararını değerlendirdikten sonra Turgay Ciner ve Ciner Holding Hukuk Başmüşaviri Kenan Tekdağ sanık olabilecek. Turgay Ciner sahte evrak düzenlediği gerekçesiyle mahkum olduğu takdirde, cezaevine girecek, Basın Kanunu ve RTÜK mevzuatı gereği Habertürk Televizyonu, Show TV Televizyonu ve Habertürk Gazetesi’nden ayrılmak zorunda kalacak.

DİNÇ BİLGİN MAL VARLIKLARINI CİNER’E DEVRETTİ

Dinç Bilgin, TMSF’nin Etibank’a el konulmasının ardından harekete geçmiş ve TMSF’nin kendisine ait mal varlıklarına el koymaması için Park Holding’in patronu Turgay Ciner’le anlaşma yapmıştı.

BİLGİN VE CİNER ORTAK OLDU

2002 yılında yapılan anlaşmayla Sabah Gazetesi’nin ve Sabah Pazarlama’nın çoğunluk hisselerini Turgay Ciner aldı. Sabah’ın yönetimi böylelikle Ciner’e geçti. Ayrıca, ATV, BBD ve Bir Numara Yayıncılık’ın da yüzde 50’si Ciner’e devredildi.

Dinç Bilgin, 2007 yılında Turgay Ciner’le kamuoyuna açıklanan anlaşma dışında gizli anlaşma yaptığını açıkladı ve gizli anlaşma metnini TMSF’ye sundu. Turgay Ciner, söz konusu gizli anlaşmayı önce inkar etti, daha sonra kabul etmek zorunda kaldı. TMSF, söz konusu belgenin ardından Turgay Ciner ve 63 şirketine el koydu.

SAHTE İMZAYLA MAL VARLIKLARINI GERİ ALDI

Bunun üzerine Ciner yeniden harekete geçti ve Bilgin’le yaptığı ve daha önce inkar ettiği gizli anlaşmanın, bu sefer de fesih edildiğine yönelik başka bir anlaşmanın olduğunu iddia etti. Bunun üzerine TMSF, Turgay Ciner’in haklı olabileceğini, sahte belge sunamayacağını düşünerek sulh anlaşması yaptı ve bir kısım mal varlıklarını Turgay Ciner’e iade etti. (AKİT)

MEDYAGUNDEM

medya-patron

Doğan-Ciner-Şahenk MHP’yi karıştırıyor

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Medya patronları, MHP’nin iç işlerine müdahale ediyor” başlıklı yazısı şöyle… MHP …

bahceli2

Bahçeli’den Aydın Doğan ve Ciner’e bombardıman

MHP Lideri Devlet Bahçeli, referandum öncesi partisine yönelik kumpas hazırlayanları topa tuttu. Medya patronları Aydın …

dogan-ciner

Doğan’la Ciner’in FETÖ’cü yarışı!

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok’un bugün yazısındaki “Aydın Doğan Ciner’i geçiyor!” başlıklı bölüm şöyle: Medya’da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir