Anasayfa / GENEL / Cilvegözü sınır kapısındaki patlamanın failleri yakalandı
cilvegozu-suriye

Cilvegözü sınır kapısındaki patlamanın failleri yakalandı

Hatay Emniyet Müdürlüğü, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen bombalı saldırının faillerinden 2 kişiyi yakaladı. Zanlılar Adana Adliyesi’nde savcıya ifade veriyor.

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 14 kişini hayatını kayebettiği patlama ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Güler, “Bugün 4’ü Suriyeli 1’i Türk tutuklama talebiyle özel yetkili mahkemeye sevk edildi. Bu şahısların 2’si bizzat patlamayı gerçekleştiren araçta gelen kişiler. Suriye istihbaratı ile ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik” diye konuştu.

Güler, “11 Şubat Hatay Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 14 kişinin hayatını kaybettiği meydana gelen patlamayla ilgili olarak güvenlik güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz çok büyük bir koordinasyon içerisinde önemli bir çalışma gerçekleştirdiler. O gün sizlere dağıttığımız olayla ilgili görüntülerde Suriye’ye geçtiği görülen 1 bayan ve 1 erkek tespit edildi. Ayrıca olayla ilgili 1 şahış gözaltına alındı. Bunlara yardım ve yataklıkta bulunan 5 kişi daha olmak üzere 5’i Suriye uyruklu 8 kişi gözaltına alınmıştı. 3 kişi savcılık tarafından serbest bırakıldı. Bugün 4’ü Suriyeli 1’i Türk tutuklama talebiyle özel yetkili mahkemeye sevk edildi. Bu şahısların 2’si bizzat patlamayı gerçekleştiren araçta gelen kişiler. Bir kişi organizasyonu yapan kişi. Bir kişinin ise aranmasına devam ediliyor” dedi.

“SURİYE İSTİHBARATI İLE ORDU YETKİLİLERİYLE İRTİBATLI OLDUKLARINI TESPİT ETTİK”

Olayla ilgili halen geniş bir araştırmanın devam ettiğini belirten Bakan Güler, “Sebepleri konusunda ve kimlerce teşvik edildiği, nasıl düzenlendiği konusunda elimizde bilgiler var. Suriye istihbaratı ile ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik. Bunlar yargı aşamasında ortaya çıkacak. Ayrıca Suriye’ye yapılan insani yardımı önleme amacıyla olduğunu biliyoruz. Daha öncede benzeri bir takım hazırlıklar içerisinde olmuşlar. Ancak alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle buna fırsat bulamamışlar. Şaşırtmaca olarak olayda kullanılan şahısların da kimliklerine bakıldığı zaman olayın farklı görüntü verilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Emniyet görevlilerini kutluyorum çok önemli bir çalışmayı gerçekleşitirdiler. Başka bağlantılarını da araştırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“ŞAHISLARIN 2’Sİ SURİYE’YE KAÇMIŞTI ORADAN GETİRİLDİ”

Güler, “İfadelerinde patlamayı orada gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Elimizde orada yapılacak bir toplantıda söz konusu. Onu da hedef almış olabilirler. Genel olarak böyle bir hedefi her zaman gözetiyorlar. Onu tespit olduk. Onların ele geçirilişi ile ilgili ayrıntıyı vermem mümkün değil. Ama şahısların 2’si Suriye’ye kaçmıştı oradan getirildi” dedi.

Olay, iç savaşın sürdüğü Suriyelilere insani yardım taşınan en önemli kapılardan biri olan Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta saat 14.37’de Suriye plakalı aracın patlatılmasıyla meydana gelmişti. Patlamada Türk vatandaşları Hasan Dağ, Ali Sille, İbrahim Yalçınkaya ve Ahmet Taş ile 10 Suriyeli hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra 3 kişi oldukları ve güvenlik kameralarından eşkalleri belirlendiği belirtilen şüphelilerden 1’i Suriye’ye kaçmıştı.

BAASÇI MEDYANIN İHANETİ 

Patlama sonrasında attıkları manşetlerle saldırının arkasında katil Esed rejiminin olma ihtimalini karartıp, Türkiye’yi suçlayan, “Araç Türkiye’den girdi” manşetleriyle saldırıyı Türkiye’ye ihale eden Baasçı medyanın hainliği de bir kez daha anlaşıldı.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir