Anasayfa / ANALİZ / CHP’nin yeni müttefiki cemaat!
mahmut-ovur3

CHP’nin yeni müttefiki cemaat!

Mahmut Övür, uzun zamandır gizli-kapaklı süren CHP-HDP ittifak görüşmelerinin son bulduğunu çünkü hükümetle ters düşen Gülen grubu CHP’yi destekleyeceğini öne sürdü.

Gazeteci-yazar Mahmut Övür, Sabah’ta yayınlanan bugünkü köşe yazısında İstanbulseçimlerinde CHP’nin ittifak arayışlarını yazdı.

Önder’in adaylığı

Övür, HDP’nin adayının Sırrı Süreyya Önder olmasının uzun zamandırgizli– kapaklı yürütülen ama bir biçimde basına sızan CHP ile ittifak görüşmelerinin de bittiği anlamına geldiğini ifade etti.

HDP riskli Gülen grubuyla ittifak

Bu konuda kulislerde çok şey konuşulduğunu belirten Övür, şunları kaydetti:

“Özellikle Kandil ve HDP yönetiminin CHP ile ittifaka sıcak baktığı sır değil. Ancak HDP’lilerin talep ettiği gibi CHP yönetimi, “ilkeli” ve adı konularak yapılan bir ittifak riskinden korkuyor. CHP’liler daha çok, “açık” değil “gizli” ittifaktan yana ve “Siz bizi destekleyin, biz de size bir şeyler yaparız” anlayışındalar.

Tabii kulislerde CHP’nin bu ittifaka soğuk bakmasını sağlayan bir başka gelişme daha var: Cemaat-CHP ilişkileri… Ortada adı konulmuş bir ilişki yok ama şu söyleniyor: “AK Parti- Cemaat gerginliği CHP’nin elini güçlendirdi. Bir anlamda HDP’den gelmesi beklenen oylar zaten doğal olarak cemaat çevresinden gelecek.

O zaman tartışma yaratan, hatta negatif olabilecek CHP- HDP ittifakına girmeye gerek yok.”

ÖVÜR’ÜN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir