Anasayfa / GENEL / CHP’li belediyeden Aydın Doğan’ın damadına peşkeş
kartal

CHP’li belediyeden Aydın Doğan’ın damadına peşkeş

CHP’li Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Belediye Meclisi’nin iki kez reddettiği imar değişikliğini, tehdit ve baskıyla üçüncü denemede kabul ettirdi. E-5 kenarında belediyeye ait yol ve 10 dönümlük yeşil alanı Şevket ve Ali Sabancı’nın sahibi olduğu Esas Holding’e peşkeş çekti.


CHP’li Kartal Belediyesi, imar planı değişikliği ile Şevket ve Ali Sabancı’nın sahibi olduğu Esas Holding’e 300 milyon TL’lik rant sağladı. 10 dönüm yeşil alanın ortadan kalktığı değişiklik, belediye meclisinde AK Parti ve CHP’li üyelerin oyuyla iki kez reddedildi. Belediye Başkanı Altınok Öz, üçüncü kez gündeme aldığı dosyada beraberlik çıkınca kendi oyunu 2 oy kabul ederek planı meclisten geçirdi. Ranta karşı çıkan CHP’li Dila Damla Öner, Gürbüz Çiftçi ve Medet Kıskanç ise ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

Şevket ve Ali Sabancı’ya ait Esas Holding, İstanbul Kartal’da 23 Ağustos 2013’te satın aldığı ve imar planında “park alanı” olarak geçen yeşil alanı diğer arazileriyle birleştirip yüz milyonlarca liralık bir toplu konut ve ticaret alanı yapmak istedi. Parkla birlikte kendisine ait 3 arsayı birleştirmek ve arazilerin arasından geçen yolu satın alıp tüm arsalarını tek parselde toplamak isteyen holding, imar planı değişikliğ için CHP’li Kartal Belediyesi’ne başvurdu.

YOLU VE YEŞİL ALANI ARAZİSİNE EKLEDİ

Değişiklikle yeşil alanla toplam büyüklüğü 129 dönüme ulaşan E-5 karayolunun yanındaki arazinin birleştirilmesiyle zaten fahiş değerdeki arazinin daha da değerlenmesi ön görülüyordu. Şevket Sabancı’nın Yönetim Kurulu Başkanı, Ali Sabancı’nın ise Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Holding, Soğanlık mevkiindeki 26 dönümlük park alanı ile toplamda 4 farklı parselde araziye sahip. Geçtiğimiz nisanda belediyeye başvuran holding, kamuya ait yolun da kendilerine satılmasını ve o bölgede kamuya ait herhangi alan kalmamasını talep etti.

10 BİN METREKARE YEŞİL ALAN YOK OLDU

Belediye Başkanı Altınok Öz’ün nisanda belediye meclisine havale ettiği tadilat plan teklifiyle kamuya bırakılması gereken 10 bin metrekarelik yeşil alan da ortadan kaldırıldı. Ancak AK Partili belediye meclis üyelerinin muhalefetiyle, plan holdingin talep ettiği haliyle kabul edilmedi ve değişikliğe uğradı. Değişiklikte imar planında park alanı olarak görünen 26 dönümlük yeşil alanın ranta açılmak istenmesi etkili oldu. Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar belediye başkanı tarafından da onaylandı. Belediye Meclisi kararıyla tüm taleplerin kabul edilmemesi ve ticari çıkarların tehlikeye girmesi üzerine holding avukatları belediye başkanına dilekçe vererek karara itiraz etti. Tam o süreçte holding yöneticilerinin belediyeye ziyaretleri sıklaştı.

İBB KARAR VERMEDEN GÜNDEME ALDI

Başvuru üzerine Öz, kendi onayladığı plan teklifinin holdingin istediği şekilde yeniden değiştirilip kabulü için konuyu meclise taşıdı. Plan Yapı Yönetmeliği’ne göre nisanda değiştirilmiş olan plan, İBB Meclisi tarafından verilecek kararın ardından kesinleşebiliyor ve bu sürede itiraz veya değişiklik mümkün değil. Belediye kaynakları, İBB tadilatı görüşüp hakkında herhangi karar vermeden meclisin onayladığı kararın yeniden gündeme alınmasını “açık bir usulsüzlük” olarak nitelendiriyor.

PLAN ÖNCE BİR OY FARKLA REDDEDİLDİ

Holdingin itirazı, yönetmeliğe aykırı olarak 1 Haziran’da meclis gündemine alındı ve AK Parti Meclis Grubu’nun muhalefetine rağmen kabul edilerek İmar Komisyonu’na havale edildi. 3 gün sonra yapılan ilk oylamada belediye başkanının yoğun uğraşlarına rağmen 19 red 18 kabul oyu çıktı ve holdingin istediği plan teklifi yine reddedildi. Oylamada AK Partili üyelere birlikte 3 CHP’li üye de red oyu kullandı. Belediye İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı Dila Damla Öner, Gürbüz Çiftçi ve Medet Kıskanç’ın holding rantına karşı AK Partililerle birlikte muhalefet yapması belediyeyi küplere bindirdi. Bir yerel gazetede hain ilan edilen CHP’li üyeler “ihraç” talebiyle İl Disiplin Komisyonu’na sevk edildi.

BAŞKANIN ÇİFT OYUYLA KABUL EDİLDİ

CHP’li muhalif üyelerin pasifize edilmeye çalışılmasının ardından Başkan Öz, teklifi üçüncü kez meclis gündemine gönderdi. Başkan tarafından el yazısıyla havale evrakı oluşturarak gönderilen plan tadilatı teklifi geçtiğimiz 7 Temmuz’da oylandı. Oylamada bu kez 18-18 eşitlik durumu doğdu. Mevzuata göre eşitlik halinde meclis başkanının oyu 2 sayılıyor. Meclisi yöneten Başkan Öz’ün çift sayılan oyuyla plan tadilatı Esas Holding’in istediği gibi kabul edildi. Oylamada 15 Ak Partili üye ile ihracı istenen 3 CHP’li yine red oyu kullandı.

Karşı çıkanlara ihraç

CHP’nin ihraç talebiyle disipline sevk ettiği 27 yaşındaki İmar Komisyonu Başkanı Damla Öner, CHP’nin ön seçimde birinci olarak belediye meclis üyeliğine aday olmuştu. Yeni Şafak’ın ulaştığı Kartal CHP örgütünden bazı yetkililer de Öner’in teknik bilgi ve birikim olarak öne çıktığını belirtiyor. Öner aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’na CHP’li üyeler arasında yapılan seçimden birinci çıkarak seçilmişti. (Yeni Şafak)

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir