Anasayfa / GENEL / CHP Atatürk’e de ihanet ediyor
ataturk1

CHP Atatürk’e de ihanet ediyor

Bugün CHP’nin karşı çıktığı partili cumhurbaşkanı tartışmaları aslında Atatürk döneminde de vardı. Cumhuriyet’in ilanından sonra hem Cumhurbaşkanı, hem de Halk Fırkası (CHP) Genel Başkanı görevlerini yürüteceğini, yani “Partili Cumhurbaşkanı” olacağını üstüne basa basa vurgulayan Atatürk, referandumdan söz eden ilk siyasetçi olmuştu.

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren Anayasa değişikliği Meclis’te kabul edildi. Referandumda halka sorulacak sistemle ilgili olarak başta CHP olmak üzere bir kısım çevreler karşı çıkıyor. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Bir CHP’li de başkan olsa, biz ona da karşı çıkarız. Bu sistem, doğru bir sistem değil. Bütün yetkiler bir kişiye verilemez.” diye tepki gösterdi.

Ancak tarihe baktığımızda partili-partisiz cumhurbaşkanı tartışmalarının ta Atatürk döneminde başladığını görüyor, Atatürk’ün de bu sistemi istediğine şahit oluyoruz. Öyle ki Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanının arefesinde, bir gece sohbet sırasında bir soru üstüne, “Hem Cumhurbaşkanı, hem de Halk Fırkası Genel Başkanı” olacağını açıklamıştı. Yani, “Partili Cumhurbaşkanı” olacaktı. Aynı sohbette, bir siyasi krizde Meclis’in feshedilmesi yetkisinin kimde olacağı konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkınca Atatürk aynen şöyle dedi: Millete müracaat eder, referandum yaparız!

Bir başka anekdot ise şöyle;

Atatürk’ün hem CHP başkanı olup hem de cumhurbaşkanı olmasına İstanbul basını itiraz ediyordu. Karadeniz’İn bir liman kenti olan Trabzon’da 16 Eylül günü Halk Fırkası şubesinde yaptığı bir konuşmada Atatürk, basının taleplerine tepki göstererek; “Arkadaşlar; bu münasebetle bir Reisicumhurun fırka reisliğiyle ciheti alakasını ikide bir tekrar edenler ve bütün cihan bilsin ki, benim için bir taraflılık vardır: Cumhuriyet taraflılığı, fikri ve içtimai inkılap taraflılığı. Halk Fırkasının mefkuresi, esas umdesi olan bu noktada, Yeni Türkiye camiasında bir ferdi hariç tasavvur etmek istemiyorum. Onun için Riyaseticumhurda bulunduğum, halde, fırkamızın riyaseti umumiyesini de fahrile muhafaza ediyorum. Bu suretle yeni Türk Devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin takviye ve tarsinine hizmet etmekte olduğum kanaatindeyim.” dedi.

ERDOĞAN: GEREKİRSE O DEFTERLERİ DE AÇARIZ

34. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, CHP’nin karşı çıktığı partili cumhurbaşkanı tartışmalarıyla ilgili şunları söylemişti:

İkide bir ‘tek adam tek adam’ diyorlar. Ne tek adamı ya? Bu ülkede bunun kaynağında siz varsınız, siz. Bu ülkede CHP’li başkanların valilik yaptığı dönemleri biliriz biz. Eğer tek adamcılıksa bu, eğer daha da geri giderseniz tek adamcılığı görürsünüz. Ben o defterleri açmak istemiyorum. Artık bu ülkede bu tür aldatmacaları yutacak bir millet yok. Herkes haddini bilecek ve sandığa, milletin iradesine saygı duyacak. Bunu bilin!

-AHABER-

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir