Anasayfa / GENEL / Canlı yayında ‘Notları kim sızdırdı?’ tartışması
ahaber-mit

Canlı yayında ‘Notları kim sızdırdı?’ tartışması

MEDYAGÜNDEM- Teröre karşı çözüm süreci ve İmralı tutanaklarının sızdırılması A Haber’de Özge Özsağman’ın sunduğu ‘Pazartesi Sendromu’nda dün gece masaya yatırıldı.

Usta gazeteciler Ali Bayramoğlu, Avni Özgürel, Salih Tuna ve MİT Eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’in katıldığı programda “İmralı notlarını kim sızdırdı?’ sorusunda Öneş ve Özgürel ters düştü.

Çözüm sürecinin güçlenerek ilerlediğini belirten Öneş, “Türkiye’nin nitelikli demokrasisine ilkesellik kazandıracak, yeni anayasa süreciyle bütünleşecek bir çözüm sürecinin içindeyiz. MİT’te bugün ikili bir yapı olduğuna ihtimal vermiyorum. İmralı notlarıyla ilgili MİT’ten böyle bir sızıntı yapılamaz” diye konuştu. “Sürecin sonuçlarına baktığımızda mektuplarla ilgili bir tartışma yok” diyen Öneş, “Kandil Öcalan’a desteğini beyan etti. Kandil bu notların sızdırılması konusunda BDP’lileri eleştiren bir tavır aldı. Öcalan, PKK’yı dönüştürme gibi çok kapsamlı, karmaşık bir olay içinde hayati bir öneme sahip” açıklamasını yaptı. Öneş, PKK dönüştürülürken BDP’nin süreçteki rolünün artacağına da dikkat çekti.

Hedefte Başbakan Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan olduğunu belirten Özgürel ise Öneş’in bu sözlerine tepki göstererek, “Oslo sürecinin bir tarafında MİT bir tarafında PKK vardı. Ama hep sızıyor basına. Ben MİT’te hesap vardır demiyorum. MİT içinde bir gruplaşma olduğu anlamında söylemiyorum. Ama birilerinin bu sızdırmaları yüreklendirdiğini düşünüyorum. Bu notların kaynağı BDP üzerinden olsa bile MİT olabilir” şeklinde konuştu.

MEDYAGUNDEM

feto-abla

“FETÖ ablası”nın görüştüğü MİT’çi!

FETÖ’nün “abla yapılanması” iddianamesinde, Çiğdem A.’nın 15 Temmuz sonrası bir MİT’çiyle görüştüğü belirlendi. İstanbul Terör …

bylock2

Kripto FETÖ’cüleri köşeye sıkıştıracak yeni liste

MİT’in, FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespit edilen 105 bin kişilik listeyi savcılıklara vermesinin ardından …

darbe

İşte MİT’e darbeyi haber veren binbaşının ifadesi

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e haber veren binbaşının ifadesine Yeni Şafak ulaştı: Pilot Binbaşı Deniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir