Anasayfa / GENEL / Bu özgürlük ikiyüzlü Batı’da yok!
ozr2

Bu özgürlük ikiyüzlü Batı’da yok!

Batı’da devlet başkanı ya da cumhurbaşkanlarına hakaret edenlere bile hapis cezası verilirken, Türkiye’de Erdoğan’a tehdit manşetleri atılması basın özgürlüğünün seviyesini ortaya koyuyor.


Türkiye düşmanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yıpratmak amacıyla yurt içi ve dışında bu kez basın ve ifade özgürlüğüne baskı yalanlarıyla algı operasyonu yürütüyor. Erdoğan’a yönelik hakaret ve tehdit içerikli manşetleri görmezden gelen Batı dünyası, ikiyüzlülüğünü bu konuda ortaya koyuyor. Şer odaklarının yanında saf tutan Avrupa ve Amerika’da cumhurbaşkanı ya da devlet başkanına yönelik tehdit ve hakaretlere çok ağır cezalar veriliyor.

Özellikle Amerika’da devlet başkanına tehdit ve hakarette bulunanlar hapis ve para cezasına çarptırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Anayasası’na göre, başkanı tehdit edenler, 5 yıla kadar hapis ve 250 bin dolara kadar da para cezası alıyor. Bunun son örneği 55 yaşındaki Brian Dutcher. Bir güvenlik görevlisine Wisconsin’e gelecek olan Obama’yı öldürmek istediğini söyleye Dutcher, Facebook hesabından da “Perşembe günü La Crosse’de olacağım. Umarım başkan gibi davranan adamı temiz bir şekilde vururum. Onu öldürmek bizim anayasal görevimizdir” paylaşımında bulununca hayaı karardı. Bu paylaşımın ardından tutuklanan Dutcher, kısa sürede biten yargılama sonucu 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

TWITTER PAYLAŞIMI

Amerika’da buna benzer çok sayıda örnek yer alıyor. Kuzey Karolina’da Donte Jamar Sims ise Twitter hesabından “Suikast silahımla Barak’ın alnını hedef aldığım zaman gizli servis çaresiz kalacak” yazdığı için 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Amerika yönetimine bu olaylardan ötürü herhangi bir eleştiri de yapılmadı.

ozg1

GAZETECİYE HAPİS

Avrupa ülkeleri yasalarında da devlet başkanı, cumhurbaşkanı ya da kraliyet ailesine yönelik hakaret veya tehditte bulunanlara karşı sert önlemler bulunuyor. Fransa’da 2010 yılında, 21 yaşındaki genç, Nicolas Sarkozy’ye hakaret ettiği gerekçesi ile gözaltına alındı, hapis cezasına çarptırıldı. Hollanda’da ise internet gazetesi Spunk’ın 17 yaşındaki muhabiri, 2007 yılında Kraliçe Beatrix’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı ve 2 yıl hapse mahkum edildi. Polonya Cumhurbaşkanı’na alay konusu ettiği gerekçesiyle bir gazeteci 600 saat kamu hizmeti ve 15 ay özgürlüklerin kısıtlanması cezası aldı. 2003’te İngiliz The Sun gazetesi birinci sayfasında iki bin kopya olarak, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chriac’ı solucan olarak resmetti. The Sun’a, söz konusu manşetinden dolayı 30 bin pound ceza verildi. Batı dünyasında buna benzer yüzlerce örnek varken, Türkiye’nin hedef alınması ise üst aklın bir oyunu olarak yorumlandı.

BU ÖZGÜRLÜK BATI’DA YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tehdit ve hakaret içerikli onlarca manşeti bulunan gayri milli medyanın hiçbir sıkıntı yaşamadan özgürce yayınını yapması Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğündeki üst seviyeyi ortaya koyuyor. İşte bazı medya kuruluşlarının tehdit ve hakaret içerikli manşetlerinden birkaç örnek.

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir